FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1100) Digitální vlhkoměry13. 03. 2003

Dotaz: Rád bych se Vás zeptal, na jakém principu funguje elektronický digitální vlhkoměr pro všechny stavební hmoty. (Pavel)

Odpověď: Digitální vlhkoměry pracují na dvou základních principech:
měření el. vodivosti a měření změny vysokofrekvenčního elektromagnetického pole.
Digitální vlhkoměry jsou určeny pro různá použití např. měření vlhkosti vzduchu, měření vlhkosti plynů, měření vhlkosti sena, slámy měření vlhkosti dřeva apod. Princip měření se liší podle určení a konstrukce vlhkoměru. Doporučuji se obrátit s konkrétním požadavkem na měření vlhkosti na specializované dodavatele laboratorní a přístrojové techniky. Všechny vyčerpávající údaje naleznete např. na www.google.cz - vlhkoměry digitální.
(M.Urbanová)   >>>  

1101) Rychlost přenosu informace13. 03. 2003

Dotaz: Pokud jsou dvě hvězdy od sebe velmi vzdálené, mají stejnou hmotnost a jedna se srazí s tělesem a svou hmotnost změní, změní se působící gravitační síla této hvězdy na druhou okamžitě nebo to potrvá? (Václav Šobr)

Odpověď: Správně uvádíte, že to "chvíli potrvá". Žádná informace se nemůže šířit rychleji než legendárních 299 792 458 m/s a okamžitá změna by vlastně znamenala nekonečnou rychlost přenosu informace.
(J.Obdržálek)   >>>  

1102) Změna počasí11. 03. 2003

Dotaz: Jak zavisí změna počasí na atmosferickém tlaku? (Pelcova)

Odpověď: Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Platí sice pravidlo, že při nízkém tlaku bývá obvykle oblačné počasí často se srážkami a v oblastech vysokého tlaku spíše malá oblačnost a beze srážek. Toto u anticyklon ale neplatí v chladné části roku, kdy se může vyskytovat nízká oblačnost a někdy i srážky ve tvaru mrholení. Ani změna tlaku vzduchu nemá přímou souvislost s počasím. Lze říci, že při stoupajícím tlaku bude tendence ke zlepšování počasí, při klesajícím naopak. Jinak je počasí dáno vlastnostmi vzduchových hmot, přechody atmosférických front a složitými dynamickými procesy, které v atmosféře probíhají a které nemusí mít přímou souvislost s hodnotou tlaku vzduchu.
(Doc. RNDr. Jaroslav Kopáček, CSc.)   >>>  

1103) Jak zobrazit prostor?11. 03. 2003

Dotaz: Nevim, jestli moje otázka bude správná, ale pořád mi vrtá hlavou. Kdybych prostor graficky vyjadřoval například čislicí "1", tak jednorozměrný prostor by byla řada číslice jedna, dvojrozměrný by se dal napsat jako matice a trojrozměrný třeba jako krychle složená z jedniček. Neumím si však představit, jak by vypadal prostor čtyřrozměrný a jestli by takhle nějak šel vůbec vyjádřit? (Petr)

Odpověď: Milý Petře, otázky jsou správné vždycky, akorát odpovědi leckdy ne. Otázky mohou být akorát nejasné, na co se vlastně ptáte? Já vůbec nerozumím tomu, jak "prostor graficky vyjadřovat číslicí "1", ale pokusím se říct pár poznámek, třeba je některá pro vás zajímavá. Obvykle potřebujeme najít nějaký vhodný matematický model pro popis skutečnosti. Nejjednodušší model pro popis prostoru může souviset se zavedením pravouhlých souřadnic, kdy pak bod v jednorozměrném prostoru charakterizujete jedním reálným číslem, bod v rovině dvojicí, bod v třírozměrném prostoru trojicí reálných čísel. Tam sice naše představivost končí, ale nic nám nebrání pokračovat a třeba geometrii prodloužit do více dimenzí.
Jiným modelem prostoru může být mřížka s uzly - modelem jednorozměrného prostoru bude řada uzlíků na niti, modelem dvourozměrného síť, modelem třírozměrného třírozměrná mřížka. Když budeme zadávat hodnotu nějaké veličiny v takovýchto prostorech, bude to v jednorozměrném případě řada hodnot, ve dvourozměrném nekonečná dvoudimenzionální matice, ve vícerozměrném vícerozměrná vícedimenzionální matice. Naše představivost sice opět končí u třech dimenzí, pracovat však dokážeme i ve více.
(J.Dolejší)   >>>  

1104) Motory11. 03. 2003

Dotaz: Chtěl jsem se zeptat, kde na webu bych mohl najít podrobné informace a motorech. (Petr)

Odpověď:
Milý Petře, téma motory je velmi široké a nevím, o co přesně se zajímáte. Takže ze stránek, které jsem našla já, se můžete podívat například na: - vývoj spalovacích motorů, - řízení zážehového motoru, - elektronika a zážehové motory, - automobil, - historie technologie. Najdete i spoustu dalších, stačí do googlu napsat příslušné heslo. Čtyřtaktní proces se skládá ze čtyř zdvihů, tedy dvou otáček klikové hřídele. (obrázek přejat ze stránky automobil)
(M.Urbanová)   >>>