FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1105) Maximální rychlost10. 03. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak zhruba spočítat maximální dosaženou rychlost při jízdě na lyžích. Dráha byla 580 m, převýšení 133 m, dosažený čas 17 sekund. Nevim koeficient tření mezi lyžemi a sněhem a součinitel odporu vzduchu při jízdě "šusem". (Adam Hloušek)

Odpověď: Nejjednodušší způsob je numerická integrace, například programem FAMULus
Výsledek záleží hodně na tom, jak je lyžař zbalený při jízdě, protože velkou roli hraje odpor vzduchu. Dosažená rychlost na konci kopce je 70 - 90 km/h při startu z klidu. Dosáhnout při rozjezdu z klidu čas 17 s na dané dráze 580 m je nemožné. I při nulovém tření a nulovém odporu vzduchu je dosažitelný čas při jízdě z klidu asi 24 s. Při letmém měření času záleží na tom, jaká je počáteční rychlost.
(M.Rojko)   >>>  

1106) Průjezd zatáčkou10. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jestliže sledujeme průjezd dvou motocyklů klopenou zatáčkou (jeden silnější, težší a druhý slabši, lehčí) za přibližně stejných podmínek, při stejných konstrukcích strojů (výška těžiště atd.), která z motorek projede rychleji? Při uvolnění tělesa na něj působí reakce podložky Fn, tíha G, odstředivá síla Fod, třecí Ft a valivý odpor V. Co vlastně způsobí, že motorka ze zatáčky nevyletí, je to jen tření? Která složka je rozhodující? (Lukáš)

Odpověď: Při rovnoměrně jízdě je rychlost průjezdu dána při stejném výkonu motorek jen odporem vzduchu a tedy by štíhlejší motocyklista jel rychleji nejen v zatáčce, ale vůbec při stejném plynu, kterým by krmil motorku.Samo zatáčení nemá na rychlost podstatný vliv.
K druhé otázce. K zatáčení je potřebná dostředivá síla. Při průjezdu zatáčkou rychlostí, na kterou je klopení konstuováno, roli dostředivé síly hraje vodorovná výslednice tíhové síly a tlakové síly silnice (na obrázku červená síla).
Při větší rychlosti jsou zvýšené nároky na dostředivou sílu. (pro daný poloměr zatáčky roste s druhou mocninou rychlosti) "pomoc ji poskytne tření, pokud na to stačí, když nestačí (je třeba náledí), tak spadne motocyklista na bok a nezatáčejíc letí ze zatáčky.
(M.Rojko)   >>>  

1107) Rychlost elektronů06. 03. 2003

Dotaz: Jak velkými rychlostmi se pohybují elektrony v obalu atomu (lze to přirovnat k naší sluneční soustavě). Jaké jsou poslední představy o složení atomu (hmoty). (P.Jelínek)

Odpověď: Většinu odpovědí najdete v naší učebnici pro ZŠ Fyzika kolem nás IV., relevantní kapitoly viz. http://nc25.troja.mff.cuni.cz/~dolejsi/fkn/Obsah4.htm Pro elektrony v atomu tam máme odhad mezi 2 a 20 tisíci km/s.
(J.Dolejší)   >>>  

1108) Tepelná vodivost diamantu06. 03. 2003

Dotaz: Jako nejlepší vodič tepla je uváděno čisté stříbro(cca 410 W/mK). Nedávno jsem zaslechl v jedné rozhlasové relaci, že ještě vyšší koeficient vodivosti tepla má údajně čistý diamant. Tím je např. podmíněn jeho vysoký výkon při obrábění kovů, kdy se vysoká teplota z místa řezu rychle rozvede do okolní hmoty diamantu a dalších navazujících částí řezného nástroje. Pokud by tomu tak nebylo, diamant by při vyšším zahřátí jako čistý uhlík na vzduchu prostě shořel. Rád bych se tedy dozvěděl, jaká je hodnota součinitele tepelné vodivosti tohoto vzácného nerostu. (Milan Hofman)

Odpověď: Máte pravdu, a i mne to překvapilo (očekával jsem tepelnou vodivost nízkou). Tepelnou vodivost diamantu jsem sice nenašel v klasických tabulkách Landolt-Börnstein, ale uvádějí ji tabulky Hanbook of Chemistry and Physics, 82.th edition, 2001-2002, David R. Lide, v jednotkách W/(cm.K), a to při 300 K pro hliník 2,37, pro tři modifikace diamantu Ci 8,95,  Ciia 23,0, Ciib 13,5.
(J.Obdržálek)   >>>  

1109) Relativistický problém06. 03. 2003

Dotaz: Nevím si rady s následujícím problémem. Na dvou miskách obřích vah jsou stejné automobily, jeden však stojí a druhý jede relativistickou rychlostí. Která miska poklesne? Odpověď se zdá snadná, ale situaci můžeme posuzovat i z hlediska vztažné soustavy, v níž je v klidu jedoucí auto a pohybují se váhy spolu s autem, které je vůči ním v klidu. (Aleš Červenka)

Odpověď: Milý Aleši, jednoduchá odpověď by mohla znít, že důležité je, ve které soustavě jsou klidné ty váhy, kterými něco měříš, podobně jako je důležité, ve které soustavě měříš délku atd. Silně bych ale doporučoval, aby sis vymyslel realizovatelný pokus a staral se o to, zda se předpovídaný výsledek měří či nikoli. Realizovatelý pokus je například takový, že nebudeš vážit, ale zkusíš například magnetickým polem zapůsobit na pomalu letící a rychle letící proton - jestli se na efektu působící síly pozná větší hmotnost rychle letícího protonu. Experimentální odpověď je, že ANO. Relativistická auta na váhu dosud nikdo nepostavil a dlouho nepostaví ...
(J.Dolejší)   >>>