FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1111) Laser05. 03. 2003

Dotaz: Potřeboval bych nějaké informace do referátu o laseru (odkud název, jak funguje, kde se uplatňuje v praxi). (Petr)

Odpověď: Milý Petře, výraz LASER je zkratka z anglického popisu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation neboli zesílení světla pomocí nucené emise záření.
Podrobnější informace se dočtete například na těchto stránkách, jsou psané česky, anglických najdete také spoustu, stačí do vyhledávače napsat heslo "LASER".
http://slon.fsv.cvut.cz/~pavla/laser/laser.html, http://vega.fjfi.cvut.cz/docs/preludium0/pals/titul_laser.htm, http://www.quido.cz/objevy/laser.htm, http://fyzweb.cuni.cz/zajimavosti/novinky/zuby/index.htm - zuby ošetřené laserem, http://vega.fjfi.cvut.cz/docs/sfbe/lasery/node1.html
Nebo se podívejte do Odpovědny, napište do vyhledávače heslo lasery a najdete článek o jejich využití.
(M.Urbanová)   >>>  

1112) Elektrostatické filtry05. 03. 2003

Dotaz: Zdravím, mám dva dotazy k elektrostatickým filtrům kouřových plynů. Částečky popílku se nabíjejí napnutým drátem o záporném potenciálu -100 kV a následně jsou uzeměnou stěnou filtru "přitaženy" a vlivem gravitace "klouzají" po stěně dolů do spodní části, odkud se odstraňují (zdroj: uč. fyz. EM pro gymnasia). A mé dotazy zní:
1) Je důležité, aby ten drát měl záporný potenciál? Nemělo by to fungovat i při nabití popílku kladným nábojem?
2) Na ten drát je přiváděn záporný náboj (z nějakého zdroje). Neměl by se tedy na stěnu filtru místo/kromě uzemění přivést i "druhý drát" ze zdroje, v tomto případě s kladným potenciálem, aby se mezi stěnou a drátem vytvořilo elektrické pole (tedy jako kondenzátor), které by způsobovalo ono "přicucnutí" :-) částeček popílku na stěnu? (David)

Odpověď: ad 1) Odlučování probíhá nezávisle na polaritě pole, pokud jsou odlučované částečky neutrální. (Pole v původně neutrální částečce indukuje kladný a záporný náboj, a protože opačný náboj je blíže, převáží v nehomogenním poli přitažlivá síla nad odpudivou.) Může ovšem být to, že ty konkrétní čáatečky, které např. z kouře odstraňujeme, se třením nabíjejí kladně (či záporně), takže potom jsou apriori jednou stranou přitahovány. To je pak spíš technologická otázka, z jakého materiálu vlastně odlučované částečky jsou.
ad 2) Náboj se samozřejmě nikdy nevyrábí (zákon zachování elektrického náboje platí naprosto bez výjimek), ale "přerozděluje". To znamená, že jestliže ebonitovou tyčku nabijeme záporně, pak jsme tím "zbytek Vesmíru" nabili kladně. "Uzemnění" znamená zde prostě napojení na něco tak velkého (s takovou elektrickou kapacitou), že se v tom onen opačný odvedený náboj ztratí. Nezapomeňte, že "nulový potenciál na vodiči" neznamená "nulový náboj na vodiči", ani naopak.
(J.Obdržálek)   >>>  

1113) Teorie relativity05. 03. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi, prosím, odparúčit rozsahovo kvalitnú webovú stránku, kde sa pojednává o teoríi relativity a diletácii času? (Lukas)

Odpověď: Neodkážu Vás na webové stránky, ale na klasické učebnice; ty jsou psány právě pro tento účel. Přečtěte si např. FYZIKA, Halliday, Resnick, Walker (čes.překlad, VUTIUM, Prometheus, 2001), 4. díl, kapitola 37 - Relativita. Tam máte všecko vysvětleno, s barevnými obrázky, i s  velice novými experimentálními ověřeními, i právě dilatace času, která Vás zajímá.

Na webu můžete také najít dost stránek věnovaných této tématice, stačí do webovského vyhledávače napsat heslo "teorie relativity" a vybrat si. Zkuste se podívat třeba na stránky psané česky: vypracované maturitní otázky z fyziky http://www.sweb.cz/radek.jandora/f21.htm, http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/gravitace/str.html , o dilataci času http://www.upol.cz/resources/ktf/joch/kinematika/dilatace.html , z anglicky psaných např. http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/SpecRel/SpecRel.html
(J.Obdržálek,M.Urbanová)   >>>  

1114) Pohyb hvězd26. 02. 2003

Dotaz: Proč se v Galaxii hvězdy blíže středu pohybují pomaleji než hvězdy vzdálenější, když ve sluneční soustavě se planety, které jsou ke Slunci blíže, pohybují rychleji než planety vzdálenější? (Markéta Kavalírová)

Odpověď: Rozdíl je dán tím, že v případě sluneční soustavy je 99.8% hmoty ve středu (Slunci) a planety se tedy ve velmi dobré aproximaci pohybují v gravitačním poli "hmotného bodu"; oběžné rychlosti téměř kruhových drah klesají s -1/2 mocninou vzdálenosti od středu.
V případě Galaxie tomu tak není - střed systému zdaleka nedominuje svojí hmotou a rozložení gravitačního pole v Galaxii vůbec neodpovídá poli hmotného bodu. Výsledkem je zmíněný pozorovaný fakt...
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

1115) Entalpie25. 02. 2003

Dotaz: Dočetla jsem se, že energie potřebná k rozkladu vody na kyslík a vodík je 241,9 kJ/mol, ale našla jsem i jiné hodnoty. Ráda bych věděla, zda je tato hodnota spávná a které aktivity člověka by tomu energeticky odpovídaly. (Jindřiška Drozenová)

Odpověď: V tabulkách lze najít "slučovací teplo", tedy entalpii*/ vztaženou na 1 mol látky za pokojové teploty (298,15 K) a atmosférického tlaku (101 325 Pa), pro nejrůznější látky - pozor ovšem na jejich stav, případně krystalovou modifikaci apod. Tak kapalná voda má slučovací teplo -285,830 kJ/mol, vodní pára téže teploty jiné, totiž -241,826 kJ/mol. Rozdíl mezi nimi připadá na výparné teplo, které musíme dodat kapalné vodě, aby se proměnila v páru téže teploty. Pro srovnání: uvádí se, že při spánku, trvajícím 1 hodinu vydají ženy 280 kJ, muži 310 kJ.
        Mimochodem právě velmi vysoké výparné teplo vody a její velká tepelná kapacita jsou odpovědné za to, že acetylenový plamen je teplejší než plamen etanový, i když má etam větší výhřevnost; při shoření 1 molu obou plynů vznikne z etanu (C2H6) mnohem víc vody než z acetylenu (C2H2).
*/   Pokud nevíte, co je to entalpie, tak zcela laicky: V systému s neproměnným objemem V (autokláv) zvyšuje dodané teplo vnitřní energii U, v systému s neproměnným tlakem p (otevřená zkumavka) zvyšuje dodané teplo entalpii H. Platí H=U+pV .
(J.Obdržálek)   >>>