FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1113) Teorie relativity05. 03. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi, prosím, odparúčit rozsahovo kvalitnú webovú stránku, kde sa pojednává o teoríi relativity a diletácii času? (Lukas)

Odpověď: Neodkážu Vás na webové stránky, ale na klasické učebnice; ty jsou psány právě pro tento účel. Přečtěte si např. FYZIKA, Halliday, Resnick, Walker (čes.překlad, VUTIUM, Prometheus, 2001), 4. díl, kapitola 37 - Relativita. Tam máte všecko vysvětleno, s barevnými obrázky, i s  velice novými experimentálními ověřeními, i právě dilatace času, která Vás zajímá.

Na webu můžete také najít dost stránek věnovaných této tématice, stačí do webovského vyhledávače napsat heslo "teorie relativity" a vybrat si. Zkuste se podívat třeba na stránky psané česky: vypracované maturitní otázky z fyziky http://www.sweb.cz/radek.jandora/f21.htm, http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/gravitace/str.html , o dilataci času http://www.upol.cz/resources/ktf/joch/kinematika/dilatace.html , z anglicky psaných např. http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/SpecRel/SpecRel.html
(J.Obdržálek,M.Urbanová)   >>>  

1114) Pohyb hvězd26. 02. 2003

Dotaz: Proč se v Galaxii hvězdy blíže středu pohybují pomaleji než hvězdy vzdálenější, když ve sluneční soustavě se planety, které jsou ke Slunci blíže, pohybují rychleji než planety vzdálenější? (Markéta Kavalírová)

Odpověď: Rozdíl je dán tím, že v případě sluneční soustavy je 99.8% hmoty ve středu (Slunci) a planety se tedy ve velmi dobré aproximaci pohybují v gravitačním poli "hmotného bodu"; oběžné rychlosti téměř kruhových drah klesají s -1/2 mocninou vzdálenosti od středu.
V případě Galaxie tomu tak není - střed systému zdaleka nedominuje svojí hmotou a rozložení gravitačního pole v Galaxii vůbec neodpovídá poli hmotného bodu. Výsledkem je zmíněný pozorovaný fakt...
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

1115) Entalpie25. 02. 2003

Dotaz: Dočetla jsem se, že energie potřebná k rozkladu vody na kyslík a vodík je 241,9 kJ/mol, ale našla jsem i jiné hodnoty. Ráda bych věděla, zda je tato hodnota spávná a které aktivity člověka by tomu energeticky odpovídaly. (Jindřiška Drozenová)

Odpověď: V tabulkách lze najít "slučovací teplo", tedy entalpii*/ vztaženou na 1 mol látky za pokojové teploty (298,15 K) a atmosférického tlaku (101 325 Pa), pro nejrůznější látky - pozor ovšem na jejich stav, případně krystalovou modifikaci apod. Tak kapalná voda má slučovací teplo -285,830 kJ/mol, vodní pára téže teploty jiné, totiž -241,826 kJ/mol. Rozdíl mezi nimi připadá na výparné teplo, které musíme dodat kapalné vodě, aby se proměnila v páru téže teploty. Pro srovnání: uvádí se, že při spánku, trvajícím 1 hodinu vydají ženy 280 kJ, muži 310 kJ.
        Mimochodem právě velmi vysoké výparné teplo vody a její velká tepelná kapacita jsou odpovědné za to, že acetylenový plamen je teplejší než plamen etanový, i když má etam větší výhřevnost; při shoření 1 molu obou plynů vznikne z etanu (C2H6) mnohem víc vody než z acetylenu (C2H2).
*/   Pokud nevíte, co je to entalpie, tak zcela laicky: V systému s neproměnným objemem V (autokláv) zvyšuje dodané teplo vnitřní energii U, v systému s neproměnným tlakem p (otevřená zkumavka) zvyšuje dodané teplo entalpii H. Platí H=U+pV .
(J.Obdržálek)   >>>  

1116) 2. kosmická rychlost24. 02. 2003

Dotaz: Mám dva dotazy. 1/ Chtěl bych vědět, jak se odvodí 2. kosmická rychlost. U 1. je to jasné, ale ta 2. mi stále vrtá hlavou. 2/ Na konzultaci pro FO kat. B v Olomouci byl zadán příklad: Kometa se pohybuje kolem Slunce a má v určitém okamžiku rychlost 565,8 km/s vzhledem ke vztažné soustavě spojené se středem Slunce. Polohový vektor má v tomto okamžiku velikost 0,005543 AU. Určete, zda jde o kometu perodickou, či nikoli. Řešení spočívalo ve výpočtu celkové mechanické energie. Pro celkovou E menší než nula se jedná o kometu perodickou. A já bych chtěl vědět, zda je možné tento příklad řešit tak, že si spočítáme jen 2. kosmickou rychlost pro daný polohový vektor a porovnám s udávanou rychlostí. Když jsem to zkoušel spočítat, tak mi to vyšlo. (Lubomír Šerý)

Odpověď: Ad 1. kinetická energie družice u povrchu Země = absolutní hodnota potenciální gravitační energie na povrchu Země
E potenciální = - kapa . mZemě . mdružice/RZemě (v nekonečnu je potenciální energie družice nulová a tedy kinetická energie musí tu zápornou potenciální znulovat.
Ad 2. sečtu: kinetická energie komety + potenciální energie v poli Slunce = x
výjde-li záporné číslo je kometa periodická, pro nulu a kladný výsledek od Slunce uteče.
E potenciální v poli Slunce = - kapa . M Slunce . mkomety / rkomety
Té hmotnosti komety se neboj, zkrátí se v rovnici.
(M.Rojko)   >>>  

1117) Elmag.vlnění21. 02. 2003

Dotaz: V učebnici pro 9.třídu se probírá elmg. vlnění a rozděluje se na 7 typů (rádiové vlny, mikrovlny, ultrafialové záření, světlo, infračervené záření, gama z., rentgenové z.). Nevím, jak je které "silné", kterými předměty prochází? (Jana Wernerová)

Odpověď: Když jdete od delších vlnových délek ke krátkým, tak pronikavost vlnění zprvu klesá a pak zase stoupá, pokud neuvažujeme materiály, které jsou vyjímečně "průhledné". Velmi zhruba můžete za orientační hodnotu považovat vlnovou délku, "vlnění totiž musí i do neproniknutelného materiálu kus zalézt, aby poznalo, že to nejde." Dlouhovlnné rádiové vlny vlezou všude, také se snadno ohýbají. Jdete-li ke kratším rádiovým vlnám, resp. k mikrovlnám, pak jejich pronikavost klesá na centimetry, decimetry (proniknou kusem masa v mikrovlnce, v místech se slabým signálem mobilu záleží na tom, jak se otočíte nebo jestli zalezete do hustého lesa. S viditelným zářením máme zkušenosti všichni, UV a IFC jsou těsně vedle, spíš záleží, jak moc je materiál průhledný, např. atmosféra s/bez ozonovou/é dírou/y pro UV. Rentgenové záření pak zase je více pronikavé, typická tloušťka zeslabení na polovinu jsou milimetry materiálu. Víceenergetické gama záření je pak ještě více pronikavé, typická polotloušťka jsou centimetry.
(J.Dolejší)   >>>