FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1115) Entalpie25. 02. 2003

Dotaz: Dočetla jsem se, že energie potřebná k rozkladu vody na kyslík a vodík je 241,9 kJ/mol, ale našla jsem i jiné hodnoty. Ráda bych věděla, zda je tato hodnota spávná a které aktivity člověka by tomu energeticky odpovídaly. (Jindřiška Drozenová)

Odpověď: V tabulkách lze najít "slučovací teplo", tedy entalpii*/ vztaženou na 1 mol látky za pokojové teploty (298,15 K) a atmosférického tlaku (101 325 Pa), pro nejrůznější látky - pozor ovšem na jejich stav, případně krystalovou modifikaci apod. Tak kapalná voda má slučovací teplo -285,830 kJ/mol, vodní pára téže teploty jiné, totiž -241,826 kJ/mol. Rozdíl mezi nimi připadá na výparné teplo, které musíme dodat kapalné vodě, aby se proměnila v páru téže teploty. Pro srovnání: uvádí se, že při spánku, trvajícím 1 hodinu vydají ženy 280 kJ, muži 310 kJ.
        Mimochodem právě velmi vysoké výparné teplo vody a její velká tepelná kapacita jsou odpovědné za to, že acetylenový plamen je teplejší než plamen etanový, i když má etam větší výhřevnost; při shoření 1 molu obou plynů vznikne z etanu (C2H6) mnohem víc vody než z acetylenu (C2H2).
*/   Pokud nevíte, co je to entalpie, tak zcela laicky: V systému s neproměnným objemem V (autokláv) zvyšuje dodané teplo vnitřní energii U, v systému s neproměnným tlakem p (otevřená zkumavka) zvyšuje dodané teplo entalpii H. Platí H=U+pV .
(J.Obdržálek)   >>>  

1116) 2. kosmická rychlost24. 02. 2003

Dotaz: Mám dva dotazy. 1/ Chtěl bych vědět, jak se odvodí 2. kosmická rychlost. U 1. je to jasné, ale ta 2. mi stále vrtá hlavou. 2/ Na konzultaci pro FO kat. B v Olomouci byl zadán příklad: Kometa se pohybuje kolem Slunce a má v určitém okamžiku rychlost 565,8 km/s vzhledem ke vztažné soustavě spojené se středem Slunce. Polohový vektor má v tomto okamžiku velikost 0,005543 AU. Určete, zda jde o kometu perodickou, či nikoli. Řešení spočívalo ve výpočtu celkové mechanické energie. Pro celkovou E menší než nula se jedná o kometu perodickou. A já bych chtěl vědět, zda je možné tento příklad řešit tak, že si spočítáme jen 2. kosmickou rychlost pro daný polohový vektor a porovnám s udávanou rychlostí. Když jsem to zkoušel spočítat, tak mi to vyšlo. (Lubomír Šerý)

Odpověď: Ad 1. kinetická energie družice u povrchu Země = absolutní hodnota potenciální gravitační energie na povrchu Země
E potenciální = - kapa . mZemě . mdružice/RZemě (v nekonečnu je potenciální energie družice nulová a tedy kinetická energie musí tu zápornou potenciální znulovat.
Ad 2. sečtu: kinetická energie komety + potenciální energie v poli Slunce = x
výjde-li záporné číslo je kometa periodická, pro nulu a kladný výsledek od Slunce uteče.
E potenciální v poli Slunce = - kapa . M Slunce . mkomety / rkomety
Té hmotnosti komety se neboj, zkrátí se v rovnici.
(M.Rojko)   >>>  

1117) Elmag.vlnění21. 02. 2003

Dotaz: V učebnici pro 9.třídu se probírá elmg. vlnění a rozděluje se na 7 typů (rádiové vlny, mikrovlny, ultrafialové záření, světlo, infračervené záření, gama z., rentgenové z.). Nevím, jak je které "silné", kterými předměty prochází? (Jana Wernerová)

Odpověď: Když jdete od delších vlnových délek ke krátkým, tak pronikavost vlnění zprvu klesá a pak zase stoupá, pokud neuvažujeme materiály, které jsou vyjímečně "průhledné". Velmi zhruba můžete za orientační hodnotu považovat vlnovou délku, "vlnění totiž musí i do neproniknutelného materiálu kus zalézt, aby poznalo, že to nejde." Dlouhovlnné rádiové vlny vlezou všude, také se snadno ohýbají. Jdete-li ke kratším rádiovým vlnám, resp. k mikrovlnám, pak jejich pronikavost klesá na centimetry, decimetry (proniknou kusem masa v mikrovlnce, v místech se slabým signálem mobilu záleží na tom, jak se otočíte nebo jestli zalezete do hustého lesa. S viditelným zářením máme zkušenosti všichni, UV a IFC jsou těsně vedle, spíš záleží, jak moc je materiál průhledný, např. atmosféra s/bez ozonovou/é dírou/y pro UV. Rentgenové záření pak zase je více pronikavé, typická tloušťka zeslabení na polovinu jsou milimetry materiálu. Víceenergetické gama záření je pak ještě více pronikavé, typická polotloušťka jsou centimetry.
(J.Dolejší)   >>>  

1118) Odstředivá síla20. 02. 2003

Dotaz: Působí na družici obíhající kolem Země odstředivá síla? A co kdybych v družici seděl? (Pavel Šalom)

Odpověď: Už z dotazu je vidět, že tomu zřejmě rozumíš. Tedy: Když se na družici dívám ze Země (to je "skoroinerciální soustava"), tak je jasné, že na ni působí jen Země svou gravitační silou, která ji stáčí tak, že lítá stále kolem dokola. Žádná odstředivá síla tu nemá co dělat. Kdyby tady byla, tak by nám to obíhání kazila. Konec.
Když sedím v družici, popisuji ji z neinerciálního systému spojeného s družicí. V něm je družice V KLIDU. Jestli chci v družici vyznávat Newtonovy pohybové zákony, vyžaduje klid družice úplné vzájemné sežrání všech působících sil. Tak nechám spolknout gravitační sílu setrvačnou (fiktivní, zdánlivou, pseudo-) silou odstředivou. Co asi nevíš je, že tuhle divnou sílu pak musíš nadělit nejen družici, ale úplně všemu. (Nejen tomu, co je u družice ale úplně všemu.).
(M.Rojko)   >>>  

1119) Která síla nás "tlačí" ze zatáčky?20. 02. 2003

Dotaz: Sedím-li v autě, které jede do zatáčky, cítim, že mě "něco" tlačí ze zatáčky ven... Co to je za sílu? (Pavel Šalom)

Odpověď: Vjíždíš-li do zatáčky má Tvoje tělo tandenci jet stále rovně dopředu (říká se tomu setrvačnost). Na auto ale působí silnice zatáčejícími silami a tak zatáčející auto začne nutit opěradlem do zatáčení i Tvé tělo. To, co se Ti zdá v autě jako síla, která Tě tlačí ze zatáčky, je pocit vyvolaný tím, že tě auto tlačí do zatáčky.
Kdybys ale opravdu chtěl tu sílu, kterou na sobě cítíš pojmenovat, říkej jí zdánlivá, nebo fiktivní nebo pseudosíla setrvačná. Kdo je "pachatelem" této síly, nad tím nebádej. Neexistuje.
(M.Rojko)   >>>