FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1122) "Odstínění gravitace"18. 02. 2003

Dotaz: Slyšel jsem o práci jistého pana Podkletnovova, který prý vyrobil zdroj jakési všepronikající odpudivé síly, kterou nazval gravitační pulzy. Něčemu takovému se mi vůbec nechce věřit. Nejsem fyzik a proto se vůbec nevyznám v termínech, uváděných v různých článcích na toto téma. Víte o tom něco? Může to vůbec být pravda? (Martin Varga)

Odpověď: Milý Martine, nejsem vševěd, ale neznám žádné pro mne přijatelné vysvětlení jevu odstínění gravitace, který jsem našel na webu v souvislosti se jménem Podkletnov. Vlastní článek o experimentech je zde, http://xxx.lanl.gov/PS_cache/cond-mat/pdf/9701/9701074.pdf , najdou se spousty komentářů, např. zde http://www.inetarena.com/~noetic/pls/gravity.html#podkletnov , Článek o pulsech je zde http://www.arxiv.org/PS_cache/physics/pdf/0108/0108005.pdf , Obvyklý postup ve fyzice je takový, že autor, který něco podobného objeví popíše důkladně, co udělal. Jiní experimentátoři se pokusí jevy zopakovat a také se někdo snaží jev pochopit a vysvětlit teoreticky. Nezřídka se stává, že jev, který by třeba byl krajně vzrušující (představte si, že si místo Ellie Arowayové sedáte do kabinky, okolo které krouží supravodiče), s časem vyšumí, protože ho nikdo nedokázal reprodukovat a autor časem přišel na vedlejší vliv, který objevený efekt simuloval. Když máte dost peněz a času, můžete to zkusit taky. Pro jistotu. Jinak se podívejte na web, zmínek je tam spoustu. Všímejte si přiton míst. Všímejte si přípon webových stránek, které o jevu pojednávají - edu, gov a com odpovídají různým institucím.
(J.Dolejší)   >>>  

1123) Proč se bubliny nedělají z čisté vody?18. 02. 2003

Dotaz: Proč není možné z čisté vody vyfouknout bublinu? Odpoveďi uváděné v literatuře, že je to proto že má na rozdíl od mýdlového roztoku vysoké povrchové napětí, nerozumím. (Jitka Hanusova)

Odpověď: Milá Jitko, já jsem taky nevěděl, ale řekl jsem si, že bubliny se dělají z mýdlové vody, a proto jsem do okénka googla napsal slova "surface tension soap bubbles". Objeví se mraky odkazů, tady je začátek: http://www.exploratorium.edu/ronh/bubbles/soap.html, http://www.iit.edu/~smile/ch8709.html . Počtěte si, je skoro zbytečné něco dodávat. Akorát že Exploratorium bychom potřebovali v Česku taky.
(J.Dolejší)   >>>  

1124) Optické filtry17. 02. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, zda existuje materiál, který by dokázal (nejlépe bezztrátově) světlo určité vlnové délky propustit (např. 660nm) a další jiné vlnové délky (např: 635nm) odrazit? Lze něco takového zajistit v "polních" podmínkách? (David)

Odpověď: Milý Davide, vpodstatě se ptáte na existenci barevných filtrů. Červený filtr znamená, že světlo jistého intervalu vlnových délek propouštíte a ostatní pohlcujete. Podívejte se na web na heslo "optical filters" a najdete hromadu odkazů, technologie jsou různé. Záleží na vašich požadavcích na šířku propuštěného pásma atd., např. sklo z rozbité pivní láhve, kterého v polních podmínkách ČR najdete dost, je také optickým filtrem.
(J.Dolejší)   >>>  

1125) Demonstrace obloukového výboje17. 02. 2003

Dotaz: Chtěl bych studentům demonstrovat obloukový výboj. Uhlíkové elektrody mám, ale potřeboval bych znát parametry zapojení (hodnotu napětí zdroje, apod.), nebo kombinaci cívek transformátoru a napětí zdroje, jestliže bych chtěl použít zdroj střídavého napětí. Je potřeba ale vycházet z toho, aby se všechno dalo provést na střední škole. (Pavel Kerekeš)

Odpověď: Můžete použít rozkladný transformátor 600z/300z. Sekundár připojte přímo na obloukovku. Oblouk promítněte obyčejnou lupou na zeď, je krásně vidět tvar uhlíku i výboj.
(M.Rojko)   >>>  

1126) Šikmý vrh17. 02. 2003

Dotaz: Programuji jednoduchou aplikaci pro různé výpočty šikmého vrhu, což je samo o sobě poměrně jednoduché a jedná se jen o pár vzorečků. Avšak nyní jsem chtěl přidat možnost výpočtu nastavení úhlu dělové hlavice, znám-li rychlost a dostřel. Odvodil jsem si vzorec: úhel = asin[(dostřel.g)(rychlost2)/2] Avšak praxe ukázala, že bohužel správný není a já za nic na světě nemůžu nikde v mé literatuře ani na internetu potřebný vzorec sehnat. Můžete mi pomoci? (Jarda Bendl)

Odpověď: Pro svislou složku dráhy při dostřelu na stejnou vodorovnou úroveň jako výstřel (t je doba letu):
v.t.sin alfa = 1/2.g.t2
Pro vodorovnou složku dráhy kde d je dostřel: v.t.cos alfa = d, dosazením za t z první rovnice do druhé (t = 2.v.sin alfa/g)
d = (2.v2.sin alfa.cos alfa)/g
d = v2.sin 2alfa/g

(M.Rojko)   >>>