FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1135) Úniková rychlost06. 02. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak funguje úniková rychlost. Jde mi konkrétně o to, zda pokud by například byl Měsíc se Zemí propojen žebříkem, bylo možné na něj vylézt bez překonání únikové rychlosti Země a pokud ne, proč? (Miroslav Kravec)

Odpověď: Úniková rychlost V znamená jednoduše toto: nabyde-li těleso únikovou rychlost V směrem šikmo od Země, pak tato rychlost sama od sebe stačí k tomu, aby už těleso "nespadlo zpátky", ale - při první únikové rychlosti a směru rovnoběžným s povrchem Země - obíhalo kolem Země, při druhé rychlosti se pak vzdálilo principiálně libovolně daleko od Země, tj. vymanilo se z jejího vlivu. (Tady samozřejmě neuvažujeme, že je tu taky Slunce, v jehož silovém poli těleso pořád zůstává, nebude-li jeho rychlost větší než úniková rychlost od Slunce apod.) To "sama od sebe" znamená, že se těleso pohybuje dál jen setrvačností, bez nějakých dalších sil typu motoru. Únikové rychlosti pochopitelně klesají se vzdáleností od Země (resp. Slunce apod.).
Když ovšem lezete, třebas libovolně pomalu, po žebříku na Měsíc (a nemáte závrať a máte pořád co dýchat a neroztrhá vám tělo vnitřní přetlak jedné atmosféry proti té prázdnotě nahoře atd.), tak tam dolezete taky. To se ovšem nepohybujete setrvačností, ale pořád se "odstrkujete" od žebříku, tedy stále působí síla (vašich svalů), která vás prostřednictvím žebříku odstrkuje od Země.
(J.Obdržálek)   >>>  

1136) Lambert-Beerův zákon05. 02. 2003

Dotaz: Chtěl jsem se zeptat na Lambert-Beerův zákon. Ten zní A = log Io/I = kcd, kde c je udáváno jako extikční koeficient a právě tento koeficient mě zajímá. Zajímalo by mě, zda má nějakou jednotku a jestli absorbance (A) má také nějakou jednotku a konkrétně kterou. Toto znění zákona mi totiž nepřipadá správné s ohledem na jednotky! (Petr Stohwasser)

Odpověď: Převezmu-li Vaše označení, tj.  A = log Io/I = kcd, pak A je absorbance, bezrozměrová veličina, tedy rozměr 1; jednotkou je v tomto případě bel B (či častěji decibel dB), protože jde o dekadické logaritmy, jinak by to byl pro přirozené logaritmy neper, Np.
k je molární koncentrace látky v roztoku, tedy jednotkou je mol.m-3,
c je molární absorbivita (extinkční koeficient), jednotkou je m2.mol-1
d je délka - dráha, kterou světlo projde v roztoku, jednotkou je m.
Musíte ovšem dát pozor: podle svého původu se dříve užívaly různé jiné jednotky, související s tím, že bylo např. zvykem měřit objem na litry L, optickou dráhu na cm apod.,
tedy  typu [k]=mol/L, [c]= L.mol-1.cm-1, [d]=cm, čímž příslušné udávané číselné hodnoty se lišily od hodnot v SI vynásobením mocninami deseti.
Pokud zákonem míníme nikoli definice veličin, ale fyzikální obsah, tedy to, že "c" je vlastností látky (asi jako u Ohmova zákona nikoli to, že R=U/I, ale že R je vlastnost příslušného objektu), má Lambertův - Beerův zákon samozřejmě také jen omezenou platnost. Pro příliš vysoké koncentrace nebude již možno užít téhož c jako pro nízké; tedy c=c(k), asi jako pro extrémně silné proudy je R=R(I).
Stručně řečeno, zákon vystihuje jednak to, že molární absorbivita nezávisí na koncentraci (při "běžných mírných" koncentracích), a že jistý daný vzorek tlumí procházející světlo nikoli O KOUSEK, ale NA JISTÝ DÍL (na polovinu, na dvě třetiny apod. toho, co je na vstupu).
(J.Obdržálek)   >>>  

1137) Sestup raketoplánu05. 02. 2003

Dotaz: Kolem smutné události - pádu Challengreru mi vrtá hlavou pár otázek. Vždy ve filmech jsem viděl, jak je sestup do atmosféry signalizován napjatým očekáváním cca 5. minut než znovu naváže loď kontakt např. film Appolo 13) V čem má původ toto rušení signálu, v ionizaci vzduchu? => Měl Challanger neustálý kontakt s centrem, pokud ano, jak to dělají? Existuje jen tato varianta sestupu pro raketoplány? Nemohli teoreticky sestupovat "jemněji"? (Martin Vích)

Odpověď: Ano, vzduch (resp. ty stopy plynů, co v té výšce jsou) se srážkou s lodí ionizuje, a tím se stává vodivým. To způsobuje větší odrážení i pohlcování elektromagnetických vln všeobecně - ovšem ne úplně stejně na různých vlnových délkách. Ostatní otázky jsou spíše specificky "technické" než všeobecně fyzikální, a chtěly by zcela konkrétní technická data z této lodi a tohoto plánu sestupu.
(J.Obdržálek)   >>>  

1138) Anomálie05. 02. 2003

Dotaz: Existuje ještě nějaká jiná látka než voda, která vykazuje anomálii? (Jana Vlková)

Odpověď: Voda má anomálií mnoho, tak nevím, kterou právě myslíte. To, že se zahříváním mezi 0-4°C "smrskává", umějí také některé gumy. To, že led má větší objem než kapalina téže teploty, dělá také vizmut.
(J.Obdržálek)   >>>  

1139) Nakloněná rovina, měrná tep. kapacita05. 02. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi povedať, ktorá z nasledovných možností je správna? Konkrétne: Pohybová zložka tiaže G telesa na naklonenej rovine o výške h základne z a dlžke l je :a.)G1=G.h/l, b.)G=G.1/h, c.)G=z/1, d.)G=G.1/z.
Ešte by som mal jednu otázku: Na ohriatie 15 kg látky o 10°C sa spotrebuje 12 Joulov. Aké je merné teplo látky c? (Peter)

Odpověď: 1/ Pro přehlednost si označíme pohybovou složku tíhove síly jinak než tíhu. K vyřešení první úlohy Vám doporučuji nakreslit si obrázek, použít goniometrické funkce. Označení:
výška nakloněné roviny h, délka n.r. l, základna n.r. z, tíha G, pohybová složka tíhy F
F = G.h/l
Pokud chcete ve vzorci použít základnu z, přepočítejte si ji podle Pythagorovy věty.
2/ Máte u této úlohy správné zadání (12 J???). Dopočítejte si tento jednoduchý příklad sám. Návod:
teplo Q, měrná tep. kapacita c, hmotnost látky m, změna teploty dt
Q = c.m.dt => c=Q/m.dt
Teplo se udává v joulech, hmotnost v kg a teplota většinou v Kelvinech (přepočítejte si tedy uvedené stupně Celsia)
(M.Urbanová)   >>>