FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1137) Sestup raketoplánu05. 02. 2003

Dotaz: Kolem smutné události - pádu Challengreru mi vrtá hlavou pár otázek. Vždy ve filmech jsem viděl, jak je sestup do atmosféry signalizován napjatým očekáváním cca 5. minut než znovu naváže loď kontakt např. film Appolo 13) V čem má původ toto rušení signálu, v ionizaci vzduchu? => Měl Challanger neustálý kontakt s centrem, pokud ano, jak to dělají? Existuje jen tato varianta sestupu pro raketoplány? Nemohli teoreticky sestupovat "jemněji"? (Martin Vích)

Odpověď: Ano, vzduch (resp. ty stopy plynů, co v té výšce jsou) se srážkou s lodí ionizuje, a tím se stává vodivým. To způsobuje větší odrážení i pohlcování elektromagnetických vln všeobecně - ovšem ne úplně stejně na různých vlnových délkách. Ostatní otázky jsou spíše specificky "technické" než všeobecně fyzikální, a chtěly by zcela konkrétní technická data z této lodi a tohoto plánu sestupu.
(J.Obdržálek)   >>>  

1138) Anomálie05. 02. 2003

Dotaz: Existuje ještě nějaká jiná látka než voda, která vykazuje anomálii? (Jana Vlková)

Odpověď: Voda má anomálií mnoho, tak nevím, kterou právě myslíte. To, že se zahříváním mezi 0-4°C "smrskává", umějí také některé gumy. To, že led má větší objem než kapalina téže teploty, dělá také vizmut.
(J.Obdržálek)   >>>  

1139) Nakloněná rovina, měrná tep. kapacita05. 02. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi povedať, ktorá z nasledovných možností je správna? Konkrétne: Pohybová zložka tiaže G telesa na naklonenej rovine o výške h základne z a dlžke l je :a.)G1=G.h/l, b.)G=G.1/h, c.)G=z/1, d.)G=G.1/z.
Ešte by som mal jednu otázku: Na ohriatie 15 kg látky o 10°C sa spotrebuje 12 Joulov. Aké je merné teplo látky c? (Peter)

Odpověď: 1/ Pro přehlednost si označíme pohybovou složku tíhove síly jinak než tíhu. K vyřešení první úlohy Vám doporučuji nakreslit si obrázek, použít goniometrické funkce. Označení:
výška nakloněné roviny h, délka n.r. l, základna n.r. z, tíha G, pohybová složka tíhy F
F = G.h/l
Pokud chcete ve vzorci použít základnu z, přepočítejte si ji podle Pythagorovy věty.
2/ Máte u této úlohy správné zadání (12 J???). Dopočítejte si tento jednoduchý příklad sám. Návod:
teplo Q, měrná tep. kapacita c, hmotnost látky m, změna teploty dt
Q = c.m.dt => c=Q/m.dt
Teplo se udává v joulech, hmotnost v kg a teplota většinou v Kelvinech (přepočítejte si tedy uvedené stupně Celsia)
(M.Urbanová)   >>>  

1140) Kroupy05. 02. 2003

Dotaz: Chtěl bych se dozvědět něco víc o kroupách. (Jan Soukup)

Odpověď: Milý Jane, o kroupách už je na Fyzwebu článek i s dalšími odkazy, podívejte se na něj: http://fyzweb.cuni.cz/zajimavosti/hravafyzika/kroupy/index.htm . Další česky psané stránky (na webu najdete spoustu i anglicky psaných na toto téma, zadejte heslo do vyhledávače) http://meteorologie.unas.cz/Download/09/pocasi.htm , http://mujweb.atlas.cz/www/astrofoto/meteorologii.htm , http://www.cbox.cz/tomas_psika/cb+.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

1141) Veletrh nápadů04. 02. 2003

Dotaz: Jaké je datum Veletrhu nápadu 2003? (Šmídová)

Odpověď: Předběžný termín je 27.-29. srpna, ale ještě nebyl oficiálně vyhlášen.
(M.Urbanová)   >>>