FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1139) Nakloněná rovina, měrná tep. kapacita05. 02. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi povedať, ktorá z nasledovných možností je správna? Konkrétne: Pohybová zložka tiaže G telesa na naklonenej rovine o výške h základne z a dlžke l je :a.)G1=G.h/l, b.)G=G.1/h, c.)G=z/1, d.)G=G.1/z.
Ešte by som mal jednu otázku: Na ohriatie 15 kg látky o 10°C sa spotrebuje 12 Joulov. Aké je merné teplo látky c? (Peter)

Odpověď: 1/ Pro přehlednost si označíme pohybovou složku tíhove síly jinak než tíhu. K vyřešení první úlohy Vám doporučuji nakreslit si obrázek, použít goniometrické funkce. Označení:
výška nakloněné roviny h, délka n.r. l, základna n.r. z, tíha G, pohybová složka tíhy F
F = G.h/l
Pokud chcete ve vzorci použít základnu z, přepočítejte si ji podle Pythagorovy věty.
2/ Máte u této úlohy správné zadání (12 J???). Dopočítejte si tento jednoduchý příklad sám. Návod:
teplo Q, měrná tep. kapacita c, hmotnost látky m, změna teploty dt
Q = c.m.dt => c=Q/m.dt
Teplo se udává v joulech, hmotnost v kg a teplota většinou v Kelvinech (přepočítejte si tedy uvedené stupně Celsia)
(M.Urbanová)   >>>  

1140) Kroupy05. 02. 2003

Dotaz: Chtěl bych se dozvědět něco víc o kroupách. (Jan Soukup)

Odpověď: Milý Jane, o kroupách už je na Fyzwebu článek i s dalšími odkazy, podívejte se na něj: http://fyzweb.cuni.cz/zajimavosti/hravafyzika/kroupy/index.htm . Další česky psané stránky (na webu najdete spoustu i anglicky psaných na toto téma, zadejte heslo do vyhledávače) http://meteorologie.unas.cz/Download/09/pocasi.htm , http://mujweb.atlas.cz/www/astrofoto/meteorologii.htm , http://www.cbox.cz/tomas_psika/cb+.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

1141) Veletrh nápadů04. 02. 2003

Dotaz: Jaké je datum Veletrhu nápadu 2003? (Šmídová)

Odpověď: Předběžný termín je 27.-29. srpna, ale ještě nebyl oficiálně vyhlášen.
(M.Urbanová)   >>>  

1142) "Startovací okno" k Marsu03. 02. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, v jaké poloze se nachází Slunce, Země a Mars při "startovacím okně" k Marsu. (Petra Malá)

Odpověď: Uvažme nejjednodušší možnost, tj. mějme Zemi i Mars na kruhových drahách (ve skutečnosti jsou obě dráhy excentrické, hlavně u Marsu jde o hodnotu ~ 0,09). Nejjednodušší scénář transportní dráhy k Marsu (či jiné planetě) je udělit raketě v blízkosti Země zrychlení ve směru pohybu Země tak, aby letěla po eliptické dráze s perihéliem v okamžiku "startu" a aféliem v okamžiku "příletu k Marsu" - to je tzv. Hohmannova transportní dráha. Pro Mars je OK, pro Merkur či vnější planety jsou vyhodnější (energeticky) trochu komplikovanější scénáře (ale trvají déle).
Tj. odpověď na Vaši otázku v takovémto případě je: Slunce je tam, kde je Slunce , Země je tam, kde je Země. Úloha zní, kde je Mars.
Pokud budeme škálovat vzdálenosti poloměrem Země (1 AU) a čas roky, pak 3. Keplerův zákon říká, že pro heliocentrické eliptické dráhy platí: T2 = a3, kde T je oběžná doba, a velká poloosa
Velká poloosa Hohmanovy transportní dráhy je: (1+A)/2, pakliže označíme A velkou poloosu Marsovy dráhy (~1,52 AU), transportní čas je tedy: T' = (1/2) ((1+A)/2)3/2
za tu dobu urazí Mars úhlově ~ 360 . T' / A3/2 = 180 . ((1+A)/(2A))3/2 stupňů a po dosazení A~1,52 tedy zjistíme, že v okamžiku "startu" od Země musí Zemi úhlově předcházet asi o 44 stupňů...
Takovýto transfer lze provést kdykoli a není pro něj "startovací okno". O něj by šlo, kdybyste chtěla využít blízkého průletu kolem nějaké planety (třebe Venuše či Země) ke svému cíli (třeba právě vnější planetě či jinému kosmickému tělesu (asteroidu či kometě). O "startovací okno" by také šlo, pokud byste Hohmanův transfer chtěla optimalizovat s uvážením eliptičnosti drah Země a Marsu. Matematika je podobná, vždy je třeba použít vzoreček eliptického pohybu...
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

1143) Skládání vln03. 02. 2003

Dotaz: Světelná vlna (pro jednoduchost uvažujme ve vakuu) má hustotu energie úměrnou kvadrátu amplitudy elektrického pole. Když bychom měli 2 koherentní vlny o stejné amplitudě, frekvenci a a směru šíření, závisela by výsledná amplituda na jejich fázovém rozdílu, a mohla by být kterékoli číslo od nuly do dvojnásobku původní amplitudy, a energie této vlny by tedy mohla být jakákoli od nuly do čtyřnásobku energie jedné vlny. Jak se to shoduje se zákonem zachování energie? (Josef Horák)

Odpověď: Na to, abychom do stávajícího pole "vnutili" pole další (tj. zvětšili elmg. pole, protože stejně nemá smyslu mluvit o tom, čí pole je čí), musíme dodat energii, a to bude právě ten rozdíl. Potřebná energie závisí na tom, jaké pole už tam je, tj. na fázi.
(J.Obdržálek)   >>>