FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1141) Veletrh nápadů04. 02. 2003

Dotaz: Jaké je datum Veletrhu nápadu 2003? (Šmídová)

Odpověď: Předběžný termín je 27.-29. srpna, ale ještě nebyl oficiálně vyhlášen.
(M.Urbanová)   >>>  

1142) "Startovací okno" k Marsu03. 02. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, v jaké poloze se nachází Slunce, Země a Mars při "startovacím okně" k Marsu. (Petra Malá)

Odpověď: Uvažme nejjednodušší možnost, tj. mějme Zemi i Mars na kruhových drahách (ve skutečnosti jsou obě dráhy excentrické, hlavně u Marsu jde o hodnotu ~ 0,09). Nejjednodušší scénář transportní dráhy k Marsu (či jiné planetě) je udělit raketě v blízkosti Země zrychlení ve směru pohybu Země tak, aby letěla po eliptické dráze s perihéliem v okamžiku "startu" a aféliem v okamžiku "příletu k Marsu" - to je tzv. Hohmannova transportní dráha. Pro Mars je OK, pro Merkur či vnější planety jsou vyhodnější (energeticky) trochu komplikovanější scénáře (ale trvají déle).
Tj. odpověď na Vaši otázku v takovémto případě je: Slunce je tam, kde je Slunce , Země je tam, kde je Země. Úloha zní, kde je Mars.
Pokud budeme škálovat vzdálenosti poloměrem Země (1 AU) a čas roky, pak 3. Keplerův zákon říká, že pro heliocentrické eliptické dráhy platí: T2 = a3, kde T je oběžná doba, a velká poloosa
Velká poloosa Hohmanovy transportní dráhy je: (1+A)/2, pakliže označíme A velkou poloosu Marsovy dráhy (~1,52 AU), transportní čas je tedy: T' = (1/2) ((1+A)/2)3/2
za tu dobu urazí Mars úhlově ~ 360 . T' / A3/2 = 180 . ((1+A)/(2A))3/2 stupňů a po dosazení A~1,52 tedy zjistíme, že v okamžiku "startu" od Země musí Zemi úhlově předcházet asi o 44 stupňů...
Takovýto transfer lze provést kdykoli a není pro něj "startovací okno". O něj by šlo, kdybyste chtěla využít blízkého průletu kolem nějaké planety (třebe Venuše či Země) ke svému cíli (třeba právě vnější planetě či jinému kosmickému tělesu (asteroidu či kometě). O "startovací okno" by také šlo, pokud byste Hohmanův transfer chtěla optimalizovat s uvážením eliptičnosti drah Země a Marsu. Matematika je podobná, vždy je třeba použít vzoreček eliptického pohybu...
(Doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc.)   >>>  

1143) Skládání vln03. 02. 2003

Dotaz: Světelná vlna (pro jednoduchost uvažujme ve vakuu) má hustotu energie úměrnou kvadrátu amplitudy elektrického pole. Když bychom měli 2 koherentní vlny o stejné amplitudě, frekvenci a a směru šíření, závisela by výsledná amplituda na jejich fázovém rozdílu, a mohla by být kterékoli číslo od nuly do dvojnásobku původní amplitudy, a energie této vlny by tedy mohla být jakákoli od nuly do čtyřnásobku energie jedné vlny. Jak se to shoduje se zákonem zachování energie? (Josef Horák)

Odpověď: Na to, abychom do stávajícího pole "vnutili" pole další (tj. zvětšili elmg. pole, protože stejně nemá smyslu mluvit o tom, čí pole je čí), musíme dodat energii, a to bude právě ten rozdíl. Potřebná energie závisí na tom, jaké pole už tam je, tj. na fázi.
(J.Obdržálek)   >>>  

1144) Rychlost vlny03. 02. 2003

Dotaz: 1) Fakt. Ve vakuu: ať se pohybuje objekt jakoukoli rychlostí, světlo se vůči němu pohybuje rychlostí světla "c".
2) Dotaz. Ve hmotném prostředí se pohybuje rychlostí v (Vlasta)

Odpověď: Tady je lépe mluvit o vlně než o fotonu, je to názornější. On totiž "foton ve hmotném prostředí" není "zpomalený foton", ale je to kolektivní záležitost jako každé šíření signálu hmotným prostředím. Je dobře si to představit mikroskopicky, kdy jakoby není "látka", ale "její molekuly ve vakuu". Foton = pole rozkmitá ty molekuly, protože jejich části mají elektrický náboj; tyto pak kmitajíce opět vyzařují, atd., a celý tento proces ve střední hodnotě postupuje právě tou rychlostí c/n.
(J.Obdržálek)   >>>  

1145) Co jsou to kroupy?03. 02. 2003

Dotaz: Co jsou to kroupy? (kristina)

Odpověď: Podívejte na na Fyzweb tam najdete odpověď na svou otázku i s obrázky: http://fyzweb.cuni.cz/zajimavosti/hravafyzika/kroupy/index.htm.
  >>>