FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1157) Teorie Ohmova zákona27. 01. 2003

Dotaz: Teorie Ohmova zákona pro elektrické napětí. (Michal)

Odpověď: Milý Michale, Ohmův zákon říká, že odpor R je vlastností součástky a nezávisí na velikosti ani polaritě přiloženého napětí. Jako jeho matematické vyjádření se uvádí vztah U=R.I, kde U je napětí na dané součástce a I je elektrický proud, který jí protéká. Tuto závislost objevil v roce 1826 německý fyzik Georg Simon Ohm (1789-1854). Po něm je pojmenována jednotka elektrického odporu. Ohm také dokázal, že elektrický odpor závisí na délce vodiče, průřezu a měrné vodivosti kovu. Vypisovat Vám všechny vzorečky by asi nemělo smysl. Najděte si raději příslušné informace na webu, stačí do vyhledávače napsat heslo "Ohmův zákon" a vybrat si - například: http://www.sweb.cz/radek.jandora/f14.htm. Na počítání příkladů na 0hmův zákon Vám pomůže tato stránka: http://www.radiomaterial.com/vypocty/ohmuv_zakon.html.
(M.Urbanová)   >>>  

1158) Tlak propan-butanu25. 01. 2003

Dotaz: Jaký je tlak zkapalněného propan-butanu v poměru 20:80 a 30:70 za teploty 0°C a 20°C? (Petr Hubatka)

Odpověď: Tlak par propanu.........770 kPa při 20°C
Tlak par butanu..........215 kPa při 21°C
Hodnoty odpovídají ideálnímu stavu plynu. Směs plynu (20% propan, 80% butan) tlak par okolo 315 kPa při 20°C. Směs plynů (30% propan, 70% butan) tlak par okolo 400 kPa při 20°C. Tyto hodnoty jsou přibližné, opět se jedná o idelní stav plynu. V reálu je nutné brát v úvahu, že směs plynů obsahuje jiné příměsi, které mají vliv na fyzikální vlastnosti reálné směsi.
Použitá literatura: firemní materiály společnosti Český plyn k.s., bezpečnostní listy propanu a butanu dle příslušných ČSN.
(Ing. Petr Lapačka)   >>>  

1159) Bruslení na skle?23. 01. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak to, že kdybych autem jel po skle a prudce zabrzdil, tak stojím na místě, ale když zabrzdím na ledě, tak jedu dál, přitom oba povrchy jsou velmi hladké. (Roman)

Odpověď: Velmi nízký koeficien tření na ledu je způsoben mikroskopickou vrstvičkou vody na povrchu ledu. Proto se dá na ledu bruslit, ale na skle nikoli.
(M.Rojko)   >>>  

1160) Stabilita jader23. 01. 2003

Dotaz: Měl bych dotaz ohledně stability jader a jejich přeměny. Mě by velice zajimalo, jaký je vlastně pravý důvod toho, že atomová jádra, která se nacházejí dále od křivky stability (tedy mají o něco více nebo méně neutronů) jsou nestabilní. A proč jsou nestabilní, když za soudržnost jader může silná interakce, která je silovými účinky mezi protonem a neutronem téměř stejná. Proč tedy neexistuje např. vodík s 12 nukleony, když může existovat uhlík s 12 nukleony? (Kolar Pavel)

Odpověď: Milý pane, takové jednoduché vysvětlení by mohlo být třeba v tom, že jádra vzdálená od linie stability mají větší energii než ta bližší, a že navíc existuje jednoduchá možnost, jak se stát jádrem stabilnějším - přeměnit buď neutrony na protony nebo naopak tak, aby výsledné jádro mělo energii nižší. Takže kdybyste nějak donutil být 1 proton a 12 neutronů pohromadě, hbitě by se přebytečné neutrony rozpadly na protony a elektrony, elektrony by vylétly a vám by zbyl C13. PROČ mají jádra daleko od linie stability větší energii se dá vysvětlit výpočtem, ve kterém uvažujete vázaný systém příslušného počtu nukleonů a do kterého vsadíte potenciály silné interakce (které jsou velmi netriviální).
(J.Dolejší)   >>>  

1161) Vodiče tepla22. 01. 2003

Dotaz: Potřebovala bych zjistit nějaké zajímavosti o vodičích tepla. (Michaela)

Odpověď: Milá Michaelo, tak jako jistě znáte elektrické vodiče a izolanty, jsou i tepelné vodiče a izolanty. Pro porovnání různých materiálů z hlediska jejich tepelné vodivosti, používáme jednu fyzikální veličinu tzv. tepelnou vodivost. V následující tabulce ji máte uvedenu pro několik materiálů. Čím vyšší je číslo u tep. vodivosti, tím lépe vedou materiály teplo.

materiál tep. vodivost [W/m.K]
beton 1,5
cihla 0,7
dřevo 0,2
měď 395
mosaz 106
ocel 50
olej 0,16
oxid uhličitý 0,014
pěnový polystyrén 0,06
sklo 0,8
voda 0,6
vodík 0,174
vzduch 0,024

Nebo si můžete sama vyzkoušet tepelné vodivosti některých materiálů. Vezměte si kus měděného nebo ocelového drátu, kousek hliníku (např. lžičku) a skleněnou trubičku. Jeden konec vemte do ruky a druhý strčte do plamene svíčky. Co Vás začne hřát do prstů nejdřív?
Na webu můžete najít spoustu zajímavých článků, stačí do vyhledávače napsat příslušné heslo, které Vás zajímá. Nebo mi upřesněte, co Vás zajímá.
(M.Urbanová)   >>>