FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1161) Vodiče tepla22. 01. 2003

Dotaz: Potřebovala bych zjistit nějaké zajímavosti o vodičích tepla. (Michaela)

Odpověď: Milá Michaelo, tak jako jistě znáte elektrické vodiče a izolanty, jsou i tepelné vodiče a izolanty. Pro porovnání různých materiálů z hlediska jejich tepelné vodivosti, používáme jednu fyzikální veličinu tzv. tepelnou vodivost. V následující tabulce ji máte uvedenu pro několik materiálů. Čím vyšší je číslo u tep. vodivosti, tím lépe vedou materiály teplo.

materiál tep. vodivost [W/m.K]
beton 1,5
cihla 0,7
dřevo 0,2
měď 395
mosaz 106
ocel 50
olej 0,16
oxid uhličitý 0,014
pěnový polystyrén 0,06
sklo 0,8
voda 0,6
vodík 0,174
vzduch 0,024

Nebo si můžete sama vyzkoušet tepelné vodivosti některých materiálů. Vezměte si kus měděného nebo ocelového drátu, kousek hliníku (např. lžičku) a skleněnou trubičku. Jeden konec vemte do ruky a druhý strčte do plamene svíčky. Co Vás začne hřát do prstů nejdřív?
Na webu můžete najít spoustu zajímavých článků, stačí do vyhledávače napsat příslušné heslo, které Vás zajímá. Nebo mi upřesněte, co Vás zajímá.
(M.Urbanová)   >>>  

1162) Vázaná rotace měsíců22. 01. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne, jestli je běžné, že z povrchu planet nejde vidět celý povrch jejich měsíců. (David Kiršner)

Odpověď: Dotaz patrně směřuje ke skutečnosti, že některé měsíce mají vázanou (synchronní) rotaci, tzn. otočí se kolem své osy za dobu rovnou jejich oběžné periodě okolo mateřské planety. Tato vázaná rotace je u planetárních satelitů obvyklá a je způsobena slapovými silami: gravitační síla od planety deformuje měsíc, tato deformace postupuje tělesem rotujícího měsíce, následným třením se generuje teplo, a tedy brzdí se rotační pohyb. Pokud např. měsíc zprvu (po svém vzniku) rotuje velmi rychle, jeho rotace se slapovým působením postupně zpomaluje až do okamžiku, kdy se ustálí ve stavu vázané rotace.
(Doc.RNDr.Vladimír Karas, DrSc.)   >>>  

1163) Dilatace času 216. 01. 2003

Dotaz: Když pro kosmonauty v letící raketě ubíhá jinak čas než pro nás, co na ně přesně působí? Má s tím něco společného to, že želva se pohybuje celý život pomalu a žije dlouho zato rejsek naopak? (Milan)

Odpověď: Milý pane, nemá. Věk a svěžest živočichů a lidí je záležitost biologická a lékařská - když se budete honit, tak možná brzo skončíte uštvaný, když se budete pohybovat životem lážo-plážo, možná zase skončíte jako zpohodlnělý na duchu i na těle, najdete si pro sebe kompromis. Když si letí nestabilní částice se střední dobou života 2 mikrosekundy (mion), tak se rozpadne nebo nerozpadne nezávisle na tom, jestli na něj koukáte nebo ne, pokud na něj koukáte, pak nezávisle na tom, z jaké soustavy. Když poletíte s ním, resp. s jejich dostatečným počtem, abyste měl dostatečnou statistiku, změříte právě jako střední dobu života právě ony 2 mikrosekundy (v tomto případě říkáme, že jste to měřil v klidové soustavě mionu). Když budete sedět v laboratoři, miony budou létat kolem vás rychlostí blízkou rychlosti světla a vy budete měřit, jak daleko ulétnou od místa zrodu do místa rozpadu, naměříte v průměru více, než je 600 m odpovídajících 2 mikrosekundám a rychlosti světla. Může za to netriviální přechod mezi navzájem se pohybujícími soustavami, který pojednává speciální teorie relativity. Mrkněte se na to do nějaké standardní učebnice.
(J.Dolejší)   >>>  

1164) Proč je zvuk podélné vlnění?16. 01. 2003

Dotaz: 1) Slyšel jsem, že jako ochrana proti poškození venkovního bazénu zmrznutím vody v něm stačí umístit PET láhve na hladinu tak, aby byly potopeny asi z jedné třetiny. Nezpůsobí eventuální zmrznutí vody u dna škodu? 2) Proč se po vyprání některých textilií tyto po oschnutí "srazí"? 3) Dalo by se nějak zdůvodnit, proč zrovna zvuk je vlnění podélné? (Marek Vejsada)

Odpověď: Milý pane, tohle je pokus o stručnou odpověď, 1) Nemám praktické zkušenosti se sypáním PET lahví na hladinu bazénu, ale odhadl bych, že zafungují jako koberec, který brzdí ochlazování vody a tedy její zamrzání. Současně odhaduji, že pokud udeří takové mrazy a na tak dlouho, že voda i pod láhvemi zamrzne do dostatečné hloubky, může napáchat značné škody. 2) Protože ona změna délky je vlastností vláken resp. jejich materiálů. Experti přes polymery by uměli lépe vysvětlit, co udělá s nějak propletenými dlouhými molekulami to, že se namočí pak zase usuší. 3) Zvuková vlna může být v pevné látce i příčná, protože zde částice mají i smykové vazby. V kapalinách a plynech, kde smykové síly chybí se může energie předávat mezi částicemi jen tlakovými silami, proto se přenese jen rozruch probíhající ve směru šíření vlny.
(J.Dolejší, M.Rojko)   >>>  

1165) Mohutnost množiny16. 01. 2003

Dotaz: Každá přímka má teoreticky nekonečno bodů. Každá plocha taky. Intuitivně se mi to nelíbí, neb vidím, že plocha je vlastně složena ze stáda přímek :o). Dá se to nějak přesněji vymezit (mohutnost?)? (Kvapil A.)

Odpověď: Milý pane, zkuste si najít nějakou matematickou knížku, ve které se vysvětlují mohutnosti, co je spočetná a nespočetná množina atd. S intuicí to není vždy snadné, zvláště když má jednat s nekonečny. V takovém případě se hodí aparát, který dovolí věci uchopit, mluvit a přemýšlet o nich. V daném případě si vyjasnit, "kolikrát víc" je bodů na přímce než přirozených čísel, a "kolikrát víc" je bodů v rovině než bodů na přímce. Vaše otázka je zcela smysluplná a stojí za delší diskusi, podívejte se například na: http://www.ii.com/math/ch/, http://mathworld.wolfram.com/ContinuumHypothesis.html a další linky, vhodná slova do hledače je "Continuum hypothesis".
(J.Dolejší)   >>>