FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1163) Dilatace času 216. 01. 2003

Dotaz: Když pro kosmonauty v letící raketě ubíhá jinak čas než pro nás, co na ně přesně působí? Má s tím něco společného to, že želva se pohybuje celý život pomalu a žije dlouho zato rejsek naopak? (Milan)

Odpověď: Milý pane, nemá. Věk a svěžest živočichů a lidí je záležitost biologická a lékařská - když se budete honit, tak možná brzo skončíte uštvaný, když se budete pohybovat životem lážo-plážo, možná zase skončíte jako zpohodlnělý na duchu i na těle, najdete si pro sebe kompromis. Když si letí nestabilní částice se střední dobou života 2 mikrosekundy (mion), tak se rozpadne nebo nerozpadne nezávisle na tom, jestli na něj koukáte nebo ne, pokud na něj koukáte, pak nezávisle na tom, z jaké soustavy. Když poletíte s ním, resp. s jejich dostatečným počtem, abyste měl dostatečnou statistiku, změříte právě jako střední dobu života právě ony 2 mikrosekundy (v tomto případě říkáme, že jste to měřil v klidové soustavě mionu). Když budete sedět v laboratoři, miony budou létat kolem vás rychlostí blízkou rychlosti světla a vy budete měřit, jak daleko ulétnou od místa zrodu do místa rozpadu, naměříte v průměru více, než je 600 m odpovídajících 2 mikrosekundám a rychlosti světla. Může za to netriviální přechod mezi navzájem se pohybujícími soustavami, který pojednává speciální teorie relativity. Mrkněte se na to do nějaké standardní učebnice.
(J.Dolejší)   >>>  

1164) Proč je zvuk podélné vlnění?16. 01. 2003

Dotaz: 1) Slyšel jsem, že jako ochrana proti poškození venkovního bazénu zmrznutím vody v něm stačí umístit PET láhve na hladinu tak, aby byly potopeny asi z jedné třetiny. Nezpůsobí eventuální zmrznutí vody u dna škodu? 2) Proč se po vyprání některých textilií tyto po oschnutí "srazí"? 3) Dalo by se nějak zdůvodnit, proč zrovna zvuk je vlnění podélné? (Marek Vejsada)

Odpověď: Milý pane, tohle je pokus o stručnou odpověď, 1) Nemám praktické zkušenosti se sypáním PET lahví na hladinu bazénu, ale odhadl bych, že zafungují jako koberec, který brzdí ochlazování vody a tedy její zamrzání. Současně odhaduji, že pokud udeří takové mrazy a na tak dlouho, že voda i pod láhvemi zamrzne do dostatečné hloubky, může napáchat značné škody. 2) Protože ona změna délky je vlastností vláken resp. jejich materiálů. Experti přes polymery by uměli lépe vysvětlit, co udělá s nějak propletenými dlouhými molekulami to, že se namočí pak zase usuší. 3) Zvuková vlna může být v pevné látce i příčná, protože zde částice mají i smykové vazby. V kapalinách a plynech, kde smykové síly chybí se může energie předávat mezi částicemi jen tlakovými silami, proto se přenese jen rozruch probíhající ve směru šíření vlny.
(J.Dolejší, M.Rojko)   >>>  

1165) Mohutnost množiny16. 01. 2003

Dotaz: Každá přímka má teoreticky nekonečno bodů. Každá plocha taky. Intuitivně se mi to nelíbí, neb vidím, že plocha je vlastně složena ze stáda přímek :o). Dá se to nějak přesněji vymezit (mohutnost?)? (Kvapil A.)

Odpověď: Milý pane, zkuste si najít nějakou matematickou knížku, ve které se vysvětlují mohutnosti, co je spočetná a nespočetná množina atd. S intuicí to není vždy snadné, zvláště když má jednat s nekonečny. V takovém případě se hodí aparát, který dovolí věci uchopit, mluvit a přemýšlet o nich. V daném případě si vyjasnit, "kolikrát víc" je bodů na přímce než přirozených čísel, a "kolikrát víc" je bodů v rovině než bodů na přímce. Vaše otázka je zcela smysluplná a stojí za delší diskusi, podívejte se například na: http://www.ii.com/math/ch/, http://mathworld.wolfram.com/ContinuumHypothesis.html a další linky, vhodná slova do hledače je "Continuum hypothesis".
(J.Dolejší)   >>>  

1166) Síla elektromagnetu16. 01. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak velký proud či napětí zvolit, aby magnet nešel odtrhnout např. rukou. Lze podle nějakého vzorečku vypočítat síla, závislá na použitém proudu, kterou bude magnet držet? (Ivo Krsek)

Odpověď: Milý kolego, Váš problém je obvyklého druhu. Jde-li spočítat síla mezi dvěma zelektrovanými předměty, nejlépe malými kuličkami, musí jít snadno spočítat síla mezi zmagnetovanými předměty. Spočítat se dá síla působící na elementární magnetický dipól v nehomogenním poli. V okolí pólu elektromagnetu je právě silné prostorové proměnné magnetické pole, zmagnetovaný, např. železný, předmět však není dipól s konstatntním momentem, jeho moment je dán rozložením magnetizace a ta je zase funkcí působícího pole, podle hysterezní smyčky. Zřejmé je jedině to, že síla bude prudce klesat se vzdáleností od pólu elektromagnetu. Zmíněná síla se využívá k měření magnetizace feromagnetických vzorků Faradayovou metodou (Fradayovy váhy). Vytváří se dobře definovaný gradient pole přiložený k většímu poli homogennímu, jímž se vzorek magnetuje a měří se síla F=grad(Q.H), Q je magnetický moment Q(H), který závisí na poli H, Q i H jsou vektory.
(Doc.RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1167) Odpor lidského těla15. 01. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat na dvě otázky. 1/ jaký je celkový odpor lidského těla? 2/ co se stane, když zaměním ampérmetr za voltmetr a voltmetr za ampérmetr a proč? Dekuji vam za odpoved. (Lida)

Odpověď: 1/ Slovo CELKOVÝ nemá smysl. Odpor mého těla, mezi ukazováky mé ruky jsem teď změřil a bylo to 400 kiloohmů.
2/ Neříkáte při jakém zapojení. Odpovím pro případ, že při paralelním zapojení např. ke zdroji napětí (správně pro voltmetr) tam dáte ampérmetr. Výsledek je v lepším případě spálení pojisky v ampérmetru, v horším případě spálení celého ampérmetru, protože odpor ampérmetru je malý a proud, který jím bude procházet bude velmi velký. Pokud to ale uděláte např. s baterkou a včas zareagujete na to, že ručička ampérmetru "půjde za roh", může to dobře dopadnout, protože odpor baterie to zachrání. Obráceně, měříme-li např. proud žárovkou sériově připojeným ampérmetrem a dáme místo něj stejně zapojený voltmetr, přestane žárovka svítit, protože velký odpor voltmetru velmi silně zeslabí proud. Voltmetr ukáže prakticky napětí zdroje. Nic tragického se ale nestane.
(M.Rojko)   >>>