FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1165) Mohutnost množiny16. 01. 2003

Dotaz: Každá přímka má teoreticky nekonečno bodů. Každá plocha taky. Intuitivně se mi to nelíbí, neb vidím, že plocha je vlastně složena ze stáda přímek :o). Dá se to nějak přesněji vymezit (mohutnost?)? (Kvapil A.)

Odpověď: Milý pane, zkuste si najít nějakou matematickou knížku, ve které se vysvětlují mohutnosti, co je spočetná a nespočetná množina atd. S intuicí to není vždy snadné, zvláště když má jednat s nekonečny. V takovém případě se hodí aparát, který dovolí věci uchopit, mluvit a přemýšlet o nich. V daném případě si vyjasnit, "kolikrát víc" je bodů na přímce než přirozených čísel, a "kolikrát víc" je bodů v rovině než bodů na přímce. Vaše otázka je zcela smysluplná a stojí za delší diskusi, podívejte se například na: http://www.ii.com/math/ch/, http://mathworld.wolfram.com/ContinuumHypothesis.html a další linky, vhodná slova do hledače je "Continuum hypothesis".
(J.Dolejší)   >>>  

1166) Síla elektromagnetu16. 01. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak velký proud či napětí zvolit, aby magnet nešel odtrhnout např. rukou. Lze podle nějakého vzorečku vypočítat síla, závislá na použitém proudu, kterou bude magnet držet? (Ivo Krsek)

Odpověď: Milý kolego, Váš problém je obvyklého druhu. Jde-li spočítat síla mezi dvěma zelektrovanými předměty, nejlépe malými kuličkami, musí jít snadno spočítat síla mezi zmagnetovanými předměty. Spočítat se dá síla působící na elementární magnetický dipól v nehomogenním poli. V okolí pólu elektromagnetu je právě silné prostorové proměnné magnetické pole, zmagnetovaný, např. železný, předmět však není dipól s konstatntním momentem, jeho moment je dán rozložením magnetizace a ta je zase funkcí působícího pole, podle hysterezní smyčky. Zřejmé je jedině to, že síla bude prudce klesat se vzdáleností od pólu elektromagnetu. Zmíněná síla se využívá k měření magnetizace feromagnetických vzorků Faradayovou metodou (Fradayovy váhy). Vytváří se dobře definovaný gradient pole přiložený k většímu poli homogennímu, jímž se vzorek magnetuje a měří se síla F=grad(Q.H), Q je magnetický moment Q(H), který závisí na poli H, Q i H jsou vektory.
(Doc.RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1167) Odpor lidského těla15. 01. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat na dvě otázky. 1/ jaký je celkový odpor lidského těla? 2/ co se stane, když zaměním ampérmetr za voltmetr a voltmetr za ampérmetr a proč? Dekuji vam za odpoved. (Lida)

Odpověď: 1/ Slovo CELKOVÝ nemá smysl. Odpor mého těla, mezi ukazováky mé ruky jsem teď změřil a bylo to 400 kiloohmů.
2/ Neříkáte při jakém zapojení. Odpovím pro případ, že při paralelním zapojení např. ke zdroji napětí (správně pro voltmetr) tam dáte ampérmetr. Výsledek je v lepším případě spálení pojisky v ampérmetru, v horším případě spálení celého ampérmetru, protože odpor ampérmetru je malý a proud, který jím bude procházet bude velmi velký. Pokud to ale uděláte např. s baterkou a včas zareagujete na to, že ručička ampérmetru "půjde za roh", může to dobře dopadnout, protože odpor baterie to zachrání. Obráceně, měříme-li např. proud žárovkou sériově připojeným ampérmetrem a dáme místo něj stejně zapojený voltmetr, přestane žárovka svítit, protože velký odpor voltmetru velmi silně zeslabí proud. Voltmetr ukáže prakticky napětí zdroje. Nic tragického se ale nestane.
(M.Rojko)   >>>  

1168) Reproduktor14. 01. 2003

Dotaz: Potřeboval bych nějaký obsáhlejší text do referátu o tom, jak funguje a z čeho se skládá reproduktor. (Honza)

Odpověď: Milý Honzo, reproduktory převádí elektrické signály na slyšitelný zvuk. Schéma jednoduchého reproduktoru najdete na stránce - http://sweb.cz/sout.mev/repro1.htm . Teorie o nich je velmi široká. Nejlepší bude, když si do webovského vyhledávače napíšete heslo "reproduktor" a vyberete si z uvedených stránek. Mailem Vám celý referát nepošlu. Zajímavé stránky, které jsem našla já: http://otokar.troja.mff.cuni.cz/vyuka/sylaby/OFY016/F2001/FIALAJAN.DOC - záznam zvuku a jeho reprodukce Pokud chcete do referátu přidat něco obecně o akustice, podívejte se na stránku - http://www.steiner.cz/david/akustika/, http://www.hifimarket.cz/shop/slovnik.asp - sem do vyhledávače napište opět reproduktor a "vypadnou" Vám jednotlivé druhy reproduktorů s krátkou charakteristikou. V Odpovědně Fyzwebu se pak můžete dočíst v jedné z odpovědí o účinnosti reproduktoru.
(M.Urbanová)   >>>  

1169) Svítivost žárovky13. 01. 2003

Dotaz: Vážení, můj dotaz je čistě praktický. Setkal jsem se s veličinou "light out", která má jednotku MSCd a je to jeden z parametrů žárovky. Domnívám se, že se jedná o jakési vyjádření světelné účinnosti. Potřeboval bych z této hodnoty vypočítat svítivost (cd). Další parametry jsou: U=12V; I=60mA; Light Out = 0,15MSCd. (Ing. Pavel Holeček)

Odpověď: Vážený pane inženýre, MSCd je zkratka pro Mean Spherical Candela, neboli charakteristiku celkového vyzářeného světelného toku daným zdrojem (tok dělený celým prostorovým úhlem). Když bude žárovka vyzařovat izotropně do všech směrů, pak právě tato veličina bude optimálně charakterizovat její svítivost. Když žárovku umístíte do reflektoru a světlo bude fokusováno do úzkého svazku, bude svítivost takového zdroje daleko větší a můžete ji samozřejmě také udávat v candelách. Podívejte se například na stránku: http://www.squ1.com/light/quantities.html . Nebo do vyhledávače napište heslo "mean spherical candela".
(J.Dolejší)   >>>