FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1167) Odpor lidského těla15. 01. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat na dvě otázky. 1/ jaký je celkový odpor lidského těla? 2/ co se stane, když zaměním ampérmetr za voltmetr a voltmetr za ampérmetr a proč? Dekuji vam za odpoved. (Lida)

Odpověď: 1/ Slovo CELKOVÝ nemá smysl. Odpor mého těla, mezi ukazováky mé ruky jsem teď změřil a bylo to 400 kiloohmů.
2/ Neříkáte při jakém zapojení. Odpovím pro případ, že při paralelním zapojení např. ke zdroji napětí (správně pro voltmetr) tam dáte ampérmetr. Výsledek je v lepším případě spálení pojisky v ampérmetru, v horším případě spálení celého ampérmetru, protože odpor ampérmetru je malý a proud, který jím bude procházet bude velmi velký. Pokud to ale uděláte např. s baterkou a včas zareagujete na to, že ručička ampérmetru "půjde za roh", může to dobře dopadnout, protože odpor baterie to zachrání. Obráceně, měříme-li např. proud žárovkou sériově připojeným ampérmetrem a dáme místo něj stejně zapojený voltmetr, přestane žárovka svítit, protože velký odpor voltmetru velmi silně zeslabí proud. Voltmetr ukáže prakticky napětí zdroje. Nic tragického se ale nestane.
(M.Rojko)   >>>  

1168) Reproduktor14. 01. 2003

Dotaz: Potřeboval bych nějaký obsáhlejší text do referátu o tom, jak funguje a z čeho se skládá reproduktor. (Honza)

Odpověď: Milý Honzo, reproduktory převádí elektrické signály na slyšitelný zvuk. Schéma jednoduchého reproduktoru najdete na stránce - http://sweb.cz/sout.mev/repro1.htm . Teorie o nich je velmi široká. Nejlepší bude, když si do webovského vyhledávače napíšete heslo "reproduktor" a vyberete si z uvedených stránek. Mailem Vám celý referát nepošlu. Zajímavé stránky, které jsem našla já: http://otokar.troja.mff.cuni.cz/vyuka/sylaby/OFY016/F2001/FIALAJAN.DOC - záznam zvuku a jeho reprodukce Pokud chcete do referátu přidat něco obecně o akustice, podívejte se na stránku - http://www.steiner.cz/david/akustika/, http://www.hifimarket.cz/shop/slovnik.asp - sem do vyhledávače napište opět reproduktor a "vypadnou" Vám jednotlivé druhy reproduktorů s krátkou charakteristikou. V Odpovědně Fyzwebu se pak můžete dočíst v jedné z odpovědí o účinnosti reproduktoru.
(M.Urbanová)   >>>  

1169) Svítivost žárovky13. 01. 2003

Dotaz: Vážení, můj dotaz je čistě praktický. Setkal jsem se s veličinou "light out", která má jednotku MSCd a je to jeden z parametrů žárovky. Domnívám se, že se jedná o jakési vyjádření světelné účinnosti. Potřeboval bych z této hodnoty vypočítat svítivost (cd). Další parametry jsou: U=12V; I=60mA; Light Out = 0,15MSCd. (Ing. Pavel Holeček)

Odpověď: Vážený pane inženýre, MSCd je zkratka pro Mean Spherical Candela, neboli charakteristiku celkového vyzářeného světelného toku daným zdrojem (tok dělený celým prostorovým úhlem). Když bude žárovka vyzařovat izotropně do všech směrů, pak právě tato veličina bude optimálně charakterizovat její svítivost. Když žárovku umístíte do reflektoru a světlo bude fokusováno do úzkého svazku, bude svítivost takového zdroje daleko větší a můžete ji samozřejmě také udávat v candelách. Podívejte se například na stránku: http://www.squ1.com/light/quantities.html . Nebo do vyhledávače napište heslo "mean spherical candela".
(J.Dolejší)   >>>  

1170) Jouly a kandely13. 01. 2003

Dotaz: Prosím Vás o zaslání informace k následujícímu dotazu. Jaké je srovnání vzájemného vztahu jednotek světelného výboje, když je udávaný v Joulech nebo Ws. Popřípadě oproti Cd. (Martin Pokorný)

Odpověď: Milý Martine, joule je totéž jako Ws a je to jednotka energie, kterou je například nabitý kondenzátor fotografického blesku a která se ve výbojce přemění na světlo. Záleží na výbojce a konstrukci blesku, jakou má svítivost candela a jak dlouho výboj trvá, tedy nakonec jaké je směrné číslo blesku.
(J.Dolejší)   >>>  

1171) Ch.A. Coulomb13. 01. 2003

Dotaz: Chtěl bych vás požádat o informace o Charlesu A. de Coulombovi. (Jiří Müller)

Odpověď: Milý Jirko, Charles Auguste de Coulomb (1736 - 1806) byl francouzský fyzik, který položil základy vědy o elektřině a objevil některé její zákony. Roku 1784 sestavil torzní váhy (též coulombovy váhy) pro měření malých sil. Změřil velikost síly, kterou na sebe působí dva bodové elektrické náboje. Dokázal, že elektrický náboj se ukládá na povrchu vodiče. Zavedl pojmy magnetický moment a polarizace elektrického náboje. Coulombův zákon je základním zákonem elektrostatiky, experimentálně byl zjištěn Ch.A. Coulombem roku 1785. Byl po něm pojmenován Coulombmetr, měřící elektrostatický náboj, dále jeho jméno nese základní jednotka elektrického náboje - coulomb.

Coulomb je elektrický náboj, který proteče vodičem při stálém proudu 1 ampéru za dobu 1 sekundy (někdy se používá ampérsekunda).

Jeho výzkumy ho vedly k závěrům, že elektrické a magnetické síly ubývají s kvadrátem vzdálenosti. Pro jevy elektrické vešel vztah F= k*qQ/r2 ve známost jako Coulombův zákon. Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, napište do webovského vyhledávače heslo "Coulomb" a vyberte si z uvedených článků. Anglicky např.: http://www-gap.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Coulomb.html, http://www.geocities.com/bioelectrochemistry/coulomb.htm,...

(M.Urbanová)   >>>