FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1169) Svítivost žárovky13. 01. 2003

Dotaz: Vážení, můj dotaz je čistě praktický. Setkal jsem se s veličinou "light out", která má jednotku MSCd a je to jeden z parametrů žárovky. Domnívám se, že se jedná o jakési vyjádření světelné účinnosti. Potřeboval bych z této hodnoty vypočítat svítivost (cd). Další parametry jsou: U=12V; I=60mA; Light Out = 0,15MSCd. (Ing. Pavel Holeček)

Odpověď: Vážený pane inženýre, MSCd je zkratka pro Mean Spherical Candela, neboli charakteristiku celkového vyzářeného světelného toku daným zdrojem (tok dělený celým prostorovým úhlem). Když bude žárovka vyzařovat izotropně do všech směrů, pak právě tato veličina bude optimálně charakterizovat její svítivost. Když žárovku umístíte do reflektoru a světlo bude fokusováno do úzkého svazku, bude svítivost takového zdroje daleko větší a můžete ji samozřejmě také udávat v candelách. Podívejte se například na stránku: http://www.squ1.com/light/quantities.html . Nebo do vyhledávače napište heslo "mean spherical candela".
(J.Dolejší)   >>>  

1170) Jouly a kandely13. 01. 2003

Dotaz: Prosím Vás o zaslání informace k následujícímu dotazu. Jaké je srovnání vzájemného vztahu jednotek světelného výboje, když je udávaný v Joulech nebo Ws. Popřípadě oproti Cd. (Martin Pokorný)

Odpověď: Milý Martine, joule je totéž jako Ws a je to jednotka energie, kterou je například nabitý kondenzátor fotografického blesku a která se ve výbojce přemění na světlo. Záleží na výbojce a konstrukci blesku, jakou má svítivost candela a jak dlouho výboj trvá, tedy nakonec jaké je směrné číslo blesku.
(J.Dolejší)   >>>  

1171) Ch.A. Coulomb13. 01. 2003

Dotaz: Chtěl bych vás požádat o informace o Charlesu A. de Coulombovi. (Jiří Müller)

Odpověď: Milý Jirko, Charles Auguste de Coulomb (1736 - 1806) byl francouzský fyzik, který položil základy vědy o elektřině a objevil některé její zákony. Roku 1784 sestavil torzní váhy (též coulombovy váhy) pro měření malých sil. Změřil velikost síly, kterou na sebe působí dva bodové elektrické náboje. Dokázal, že elektrický náboj se ukládá na povrchu vodiče. Zavedl pojmy magnetický moment a polarizace elektrického náboje. Coulombův zákon je základním zákonem elektrostatiky, experimentálně byl zjištěn Ch.A. Coulombem roku 1785. Byl po něm pojmenován Coulombmetr, měřící elektrostatický náboj, dále jeho jméno nese základní jednotka elektrického náboje - coulomb.

Coulomb je elektrický náboj, který proteče vodičem při stálém proudu 1 ampéru za dobu 1 sekundy (někdy se používá ampérsekunda).

Jeho výzkumy ho vedly k závěrům, že elektrické a magnetické síly ubývají s kvadrátem vzdálenosti. Pro jevy elektrické vešel vztah F= k*qQ/r2 ve známost jako Coulombův zákon. Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, napište do webovského vyhledávače heslo "Coulomb" a vyberte si z uvedených článků. Anglicky např.: http://www-gap.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Coulomb.html, http://www.geocities.com/bioelectrochemistry/coulomb.htm,...

(M.Urbanová)   >>>  

1172) Coulombův zákon10. 01. 2003

Dotaz: Prosím o přesnou formulaci a následné vysvětlení Coulombova zákona. (Markéta Lukešová)

Odpověď: Milá Markéto, Coulombův zákon "říká", že velikost elektrické síly působící mezi dvěma bodovými náboji je přímo úměrná součinu jejich velikostí a nepřímo úměrná druhé mocnině jejich vzdálenosti. Matematický vztah: F = k.|Q1.Q2|/r2, kde k je konstanta úměrnosti, která je závislá na tvaru pole a na prostředí, ve kterém elektrické pole působí. k = 1/4.pi.epsilon, epsilon je tzv. permitivita daného prostředí.
Základy o elektrickém poli se můžete dočíst například na stránce - http://sweb.cz/radek.jandora/f13.htm , nebo v jakékoli středoškolské učebnici fyziky.
(M.Urbanová)   >>>  

1173) Kin.energie pístu ve vzduchovce09. 01. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jakým způsobem se dá vypočítat kinetická energie pístu ve vzduchovce, pokud známe napínací sílu pružiny. Dále předpokládejme, že vše je dokonale vzduchově utěsněno. Předá píst tu samou kinetickou energii okolnímu vzduchu ve válci, kdy jeho stlačením dojde k předání energie diabolce, která je následně vystřelena? (Štěpán)

Odpověď: Milý kolego, domnívám se, že vzduchovka pracuje tak, že nejprve se "natáhne", tj. v nějakém prostoru vytvoří přetlak, který se spouští uvolní a žene potom brok před sebou. Děj je pak možno pokládat za adiabatickou expanzi plynu (viz. úloha 15, kap.2: Fahnrich, Havránek, Slavínska: Příklady z mechaniky). 
(Doc. RNDr. Antonín Havránek, CSc.)   >>>