FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1171) Ch.A. Coulomb13. 01. 2003

Dotaz: Chtěl bych vás požádat o informace o Charlesu A. de Coulombovi. (Jiří Müller)

Odpověď: Milý Jirko, Charles Auguste de Coulomb (1736 - 1806) byl francouzský fyzik, který položil základy vědy o elektřině a objevil některé její zákony. Roku 1784 sestavil torzní váhy (též coulombovy váhy) pro měření malých sil. Změřil velikost síly, kterou na sebe působí dva bodové elektrické náboje. Dokázal, že elektrický náboj se ukládá na povrchu vodiče. Zavedl pojmy magnetický moment a polarizace elektrického náboje. Coulombův zákon je základním zákonem elektrostatiky, experimentálně byl zjištěn Ch.A. Coulombem roku 1785. Byl po něm pojmenován Coulombmetr, měřící elektrostatický náboj, dále jeho jméno nese základní jednotka elektrického náboje - coulomb.

Coulomb je elektrický náboj, který proteče vodičem při stálém proudu 1 ampéru za dobu 1 sekundy (někdy se používá ampérsekunda).

Jeho výzkumy ho vedly k závěrům, že elektrické a magnetické síly ubývají s kvadrátem vzdálenosti. Pro jevy elektrické vešel vztah F= k*qQ/r2 ve známost jako Coulombův zákon. Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, napište do webovského vyhledávače heslo "Coulomb" a vyberte si z uvedených článků. Anglicky např.: http://www-gap.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Coulomb.html, http://www.geocities.com/bioelectrochemistry/coulomb.htm,...

(M.Urbanová)   >>>  

1172) Coulombův zákon10. 01. 2003

Dotaz: Prosím o přesnou formulaci a následné vysvětlení Coulombova zákona. (Markéta Lukešová)

Odpověď: Milá Markéto, Coulombův zákon "říká", že velikost elektrické síly působící mezi dvěma bodovými náboji je přímo úměrná součinu jejich velikostí a nepřímo úměrná druhé mocnině jejich vzdálenosti. Matematický vztah: F = k.|Q1.Q2|/r2, kde k je konstanta úměrnosti, která je závislá na tvaru pole a na prostředí, ve kterém elektrické pole působí. k = 1/4.pi.epsilon, epsilon je tzv. permitivita daného prostředí.
Základy o elektrickém poli se můžete dočíst například na stránce - http://sweb.cz/radek.jandora/f13.htm , nebo v jakékoli středoškolské učebnici fyziky.
(M.Urbanová)   >>>  

1173) Kin.energie pístu ve vzduchovce09. 01. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jakým způsobem se dá vypočítat kinetická energie pístu ve vzduchovce, pokud známe napínací sílu pružiny. Dále předpokládejme, že vše je dokonale vzduchově utěsněno. Předá píst tu samou kinetickou energii okolnímu vzduchu ve válci, kdy jeho stlačením dojde k předání energie diabolce, která je následně vystřelena? (Štěpán)

Odpověď: Milý kolego, domnívám se, že vzduchovka pracuje tak, že nejprve se "natáhne", tj. v nějakém prostoru vytvoří přetlak, který se spouští uvolní a žene potom brok před sebou. Děj je pak možno pokládat za adiabatickou expanzi plynu (viz. úloha 15, kap.2: Fahnrich, Havránek, Slavínska: Příklady z mechaniky). 
(Doc. RNDr. Antonín Havránek, CSc.)   >>>  

1174) Pascalův zákon09. 01. 2003

Dotaz: Mám banální otázku. Jak působí síly ve spalovacím motoru na píst. Dále chci znát přesné znění Pascalového zákona při výbuchu v uzavřeném prostoru. Působí všechny síly při výbuchu všemi směry? (Vítězslav Buzek)

Odpověď: Pascalův zákon popisuje statické rozložení tlaku plynu a nelze ho proto na uvedený děj použít. Rozložení tlaku při "výbuchu" je časově i místně proměnné a žádný Pascalův zákon pro tento případ neexistuje. Jak jsou rozloženy tlakové síly na jednotlivé elementy pístu a jaký je jejich časový průběh je ryze technický problém a asi jeho řešení bude z velké části empirické.
(M.Rojko)   >>>  

1175) Třecí síla09. 01. 2003

Dotaz: Přehled středoškolské fyziky str.110: Třecí síla působí také mezi podložkou a tělesem, které je v klidu." Zajímalo by mě, jaký směr má tato síla, když těleso leží na vodorovné podložce. (Vlasta)

Odpověď: Milá kolegyně, tuto větu bych já nikdy neřekl, natož napsal. Na těleso ležící na vodorovné podložce, když do něj nic netlačí, ani za něj nic netáhne samozřejmě třecí síla nepůsobí. Teprve když na něj něco zvenku zapůsobí, objeví se třecí statická síla. Tato vnější síla (pokud nedosáhne složka této síly ve směru podložky hodnotu [přítlačná složka N krát koeficient f0 statického tření pro dané kvality styčných povrchů] ) vyprovokuje STEJNĚ VELKOU sílu statického tření a tyto síly se vyruší. Když vodorovná složka vnější síly překročí mez N krát f0 těleso se "odlepí" a začne klouzat. Třecí síla má tedy vždy opačný směr než provokující vnější síla a pokud nedosáhne vnější síla mez N*f0 jsou provokační síla a třecí síla statického tření stejně velké a vyruší se. Z toho logicky plyne, že při nulové provokaci je i síla statického tření nulová. Z toho je vidět, že vztah F = N*f0 lze pro třecí sílu použít jen tehdy, když jsme na samé hranici překročení třecí síly.
(M.Rojko)   >>>