FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1173) Kin.energie pístu ve vzduchovce09. 01. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jakým způsobem se dá vypočítat kinetická energie pístu ve vzduchovce, pokud známe napínací sílu pružiny. Dále předpokládejme, že vše je dokonale vzduchově utěsněno. Předá píst tu samou kinetickou energii okolnímu vzduchu ve válci, kdy jeho stlačením dojde k předání energie diabolce, která je následně vystřelena? (Štěpán)

Odpověď: Milý kolego, domnívám se, že vzduchovka pracuje tak, že nejprve se "natáhne", tj. v nějakém prostoru vytvoří přetlak, který se spouští uvolní a žene potom brok před sebou. Děj je pak možno pokládat za adiabatickou expanzi plynu (viz. úloha 15, kap.2: Fahnrich, Havránek, Slavínska: Příklady z mechaniky). 
(Doc. RNDr. Antonín Havránek, CSc.)   >>>  

1174) Pascalův zákon09. 01. 2003

Dotaz: Mám banální otázku. Jak působí síly ve spalovacím motoru na píst. Dále chci znát přesné znění Pascalového zákona při výbuchu v uzavřeném prostoru. Působí všechny síly při výbuchu všemi směry? (Vítězslav Buzek)

Odpověď: Pascalův zákon popisuje statické rozložení tlaku plynu a nelze ho proto na uvedený děj použít. Rozložení tlaku při "výbuchu" je časově i místně proměnné a žádný Pascalův zákon pro tento případ neexistuje. Jak jsou rozloženy tlakové síly na jednotlivé elementy pístu a jaký je jejich časový průběh je ryze technický problém a asi jeho řešení bude z velké části empirické.
(M.Rojko)   >>>  

1175) Třecí síla09. 01. 2003

Dotaz: Přehled středoškolské fyziky str.110: Třecí síla působí také mezi podložkou a tělesem, které je v klidu." Zajímalo by mě, jaký směr má tato síla, když těleso leží na vodorovné podložce. (Vlasta)

Odpověď: Milá kolegyně, tuto větu bych já nikdy neřekl, natož napsal. Na těleso ležící na vodorovné podložce, když do něj nic netlačí, ani za něj nic netáhne samozřejmě třecí síla nepůsobí. Teprve když na něj něco zvenku zapůsobí, objeví se třecí statická síla. Tato vnější síla (pokud nedosáhne složka této síly ve směru podložky hodnotu [přítlačná složka N krát koeficient f0 statického tření pro dané kvality styčných povrchů] ) vyprovokuje STEJNĚ VELKOU sílu statického tření a tyto síly se vyruší. Když vodorovná složka vnější síly překročí mez N krát f0 těleso se "odlepí" a začne klouzat. Třecí síla má tedy vždy opačný směr než provokující vnější síla a pokud nedosáhne vnější síla mez N*f0 jsou provokační síla a třecí síla statického tření stejně velké a vyruší se. Z toho logicky plyne, že při nulové provokaci je i síla statického tření nulová. Z toho je vidět, že vztah F = N*f0 lze pro třecí sílu použít jen tehdy, když jsme na samé hranici překročení třecí síly.
(M.Rojko)   >>>  

1176) Kvasary08. 01. 2003

Dotaz: Slyšel jsem o kvasarech, chtěl bych vysvětlit, co to přesně je. Je pravda, že kvasary nebo nějaký signál z nich se pohybuje rychleji než světlo, a přesto to neporušuje speciální relativitu? Řekněte mi, jakto, že ji neporušuje? (Robin Muller)

Odpověď: Kvazary jsou v podstatě jádra velmi aktivních galaxií. Vysokou aktivitou se zde rozumí neobvykle velký (ve srovnání s "normálnámi" galaxiemi) zářivý výkon vycházející z malého prostoru (řádově několik světelných dnů) v centru galaxie, rychlá časová proměnnost a rovněž množství plynu vyvrhovaného v podobě jakýchsi výtrysků do okolního prostoru mimo galaxii. Patrně se jedná o poměrně krátkou vývojovou fázi galaxií.
Plyn bývá někdy vyvrhován dokonce (zdánlivě) nadsvětelnou rychlostí, ale skutečná rychlost je menší než rychlost světla. Na příčinu zdánlivého paradoxu lze přijít pomocí elementární úvahy (o tom, jak se plyn pohybuje a jak se tento pohyb jeví vzdálenému pozorovateli -- stačí vzít v úvahu skutečnost, že světelný signál z vyvrženého plynu cestuje k pozorovateli konečnou rychlostí), případně je možné dát se podat a nalézt vysvětlení i v českých populárně-vědeckých časopisech (před časem byl na toto téma článek v PMFA, autor dr. Křížek).
Efekt nadsvětelného pohybu se pozoruje i u jiných (mnohem menších) výtrysků hmoty, které vycházejí od některých dvojhvězd v naší Galaxii (těm se proto říká mikrokvazary).
Návod: Pro vysvětlení efektu nadsvětelného pohybu je podstatná orientace vylétajícího pohybu vůči pozorovateli, tzn. úhel mezi směrem pohledu a směrem, jímž výtrysk plynu vychází z daného objektu.
(Doc.RNDr.Vladimír Karas, DrSc.)   >>>  

1177) Spalovací motor08. 01. 2003

Dotaz: Chtěla bych Vás poprosit, jestli byste mi nemohli napsat něco o spalovacích motorech-vznětových nebo zážehových. Mám mít totiž do školy referát a vůbec nevím, kde mám sehnat nějakě infornace.

Prosím, máme mít do hodin fyzikální výuky referát o benzínovém motoru. Potřebovala bych odkazy na nějaké www stránky. (Terezie V., Lenka D.)

Odpověď: Milá Terezie, srdcem každého automobilu je motor. Podstatnou činností motoru je rozpínání horkého plynu. Hořením paliva se chemická energie mění v teplo, tím se plyn ohřívá a jeho rozpínání je využito k pohonu stroje. Během let vznikly různé typy motorů - parní, plynové a elektrické. Spalovací motor je tepelný stroj, ve kterém se spaluje palivo uvnitř stroje, narozdíl od strojů s vnějším spalováním (např. parní stroj.). Další informace potřebné pro Váš referát se dočtete například na stránkách: vývoj spalovacích motorů - http://doprava.odpady.cz/pisprace/starsi/prejzova.doc, simulace pohybu spalovaciho motoru - http://home.pf.jcu.cz/~vanicek/vyuka/cabrisemp/motorbig.htm
(M.Urbanová)   >>>