FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1179) Komínový tah06. 01. 2003

Dotaz: Tímto bych Vás chtěl požádat o odpověď na otázky s doložením příslušných vztahů: a)jaký vliv má složení spalin na komínový tah b)jaký vliv má teplota spalin na komínový tah c)vliv délky komína na komínový tah d)vliv průměru komína na komínový tah. (Petr Fürst)

Odpověď: Milý Petře, Váš dotaz je příliš obecný, proto i odpověď je v obecné rovině. U komínových těles obecně platí: a) složení spalin má na komínový tah zanedbatelný vliv (předpokládají se spaliny z fosilních paliv) b) teplota spalin společně s výškou (délkou průduchu) komína mají na komínový tah rozhodujíc vliv c) dtto b) d) průřez komína (kruhový, čtvercový apod.) se stanovuje s ohledem na velikost (výkon) zdroje, tj. na množství spalin a přebytek vzduchu. Poddimenzovaný průřez může mít negativní vliv na komínový tah Z dotazu není jasné o jaký zdroj se jedná (výkon, palivo) ani o typ topeniště, tj. přirozený tah, přetlakové topeniště, kotel s kouřovým ventilátorem nebo „turbo“ kotel. Druh paliva určuje provedení komína (např. kyselinovzdorná vložka apod.). Problematiku navrhování komínů řeší ČSN 73 4201 se zapracovanými novelami. Je rovněž k dispozici komentované vydání. Většina výrobců kotlů uvádí ve svých projektových podkladech i způsob výpočtu průřezu komína a požadavky na komínové těleso (např. Viadrus apod.). Výrobci keramických komínových vložek mají rovněž k dispozici poměrně obsáhlou firemní literaturu (např. Schiedel) Pokud potřebujete vyřešit konkrétní problémy s komínovým tahem, je nutné poskytnout více konkrétních informací, minimálně výkon kotle, údaje o palivu, průřez komínového tělesa (pokud již existuje.)
(Ing.Petr Lapačka)   >>>  

1180) Ruhmkorfův induktor06. 01. 2003

Dotaz: Zajímalo by mně, jaké maximální napětí a proud může dávat školní Ruhmkorfův induktor, a jestli je toto napětí nebezpečné. Pokud není nebezpečné, může Teslův transformátor připojený k tomuto induktoru být nebezpečný ? V souvislosti s Teslovým transformátorem jsem slyšel o "bezpečnostním jiskřišti". Co to je ? Jak se dá multimetrem změřit proud v obvodu vysokého napětí ? (Pavel Tomáško)

Odpověď: Napěťový pík běžných školních tranformátorů je řádově desetitisíce voltů, Teslova transformátoru k němu připojeného pak asi o řád vyšší. Ani v jednom případě však nejde o nebezpečí vážného úrazu při manipulaci. Proudy z Ruhmkorfova induktoru jsou malé (nic příjemného to neni, ale ne bezprostředně nebezpečné, leda z leknutí), napětí z Teslova transformátoru je vysokofrekvenční a tam dokonce ani nic neucítíme, protože tyto proudy běží po povrchu (skinefekt). Při předvánoční produkci pro mladé debrujáry si to všichni účastníci sami vyzkoušeli a hrdě mávali zářivkou, která jim svítila v ruce.
(M.Rojko)   >>>  

1181) Kvantová čísla02. 01. 2003

Dotaz: Kde se dají zjistit kvantová čísla elektronů (n, l, m, ms)v atomu? (Tomáš Novotný)

Odpověď: Milý Tomáši, n - hlavní kvantové číslo - udává kvantování energie elektronu v atomu n=1,2,3,... {podle toho na jaké hladině je elektron} Odtud pak vypočítáte i další kvantová čísla.
l - vedlejší {orbitální} kvantové číslo - udává velikost momentu hybnosti elektronu, l=0,1,2,...{n - 1}.
m - magnetické kvantové číslo - udává směr momentu hybnosti vzhledem k vnějšímu magnetickému poli m=l,l-1,l-2,...,0,...-l+1,-l.
s - spinové číslo. Elektron má vlastní moment hybnosti, nezávislý na jeho orbitálním momentu hybnosti a kvantové číslo jeho složky nabývá hodnot s=1/2 nebo s=-1/2.
Podle Pauliho vylučovacího principu nemohou být na jedné hladině 2 elektrony, které by měly všechna 4 kvantová čísla stejná. Když mají stejná 3 kv. čísla, liší se spinem!.
Další informace se dočtete např. na stránce: http://www.aldebaran.cz/studium/fyzika/kvantovka.html , http://sweb.cz/radek.jandora/f22.htm . Stačí do webovského vyhledávače napsat heslo "kvantová čísla elektronu" a vybrat si.
(M.Urbanová)   >>>  

1182) Princip ledničky19. 12. 2002

Dotaz: Potřebovala bych znát: princip ledničky a dělání vajíček ve vysoké nadmořské výšce. (Hronková Ilona)

Odpověď: Milá Ilono, lednička je tepelný stroj, který využívá cyklické stlačování a rozpínání plynu. Čím více plyn stlačíme, tím více se zahřeje a předá více tepla do okolí. Při rozpínání do původního stavu se naopak ochladí. Stlačování plynu probíhá mimo skříň ledničky a rozpínání uvnitř. Když si sáhnete na zadní stěnu ledničky, je tam trubička v mřížce, která pěkně hřeje. Aby lednička dobře chladila, nesmí stlačený plyn zůstat horký. Proto zadní část ledničky nezakrýváme, abychom umožnili ochlazování mřížky proudícím vzduchem.
Části ledničky: 1. kompresor - pumpa, která stlačuje chladící látku, ta se přitom ohřívá. 2. kondenzátor - potrubí, kde se zahřáté chladivo okolním vzduchem ochlazuje a zkapalňuje. 3. úzká trubička - škrtí proud chladiva deroucího se pod tlakem z kondenzátoru do výparníku. 4. výparník - je potrubí, v němž chladivo vře, rozpíná se a ochlazuje. Toto potrubí je omotané kolem krabice, ve které je v ledničce nejvíce zima.
Dříve se používaly v ledničkách jako chladivo freony, ty ale poškozují ozónovou vrstvu kolem Země, proto se dnes již nepoužívají. Pro teploty chlazení v rozmezí -25°C až 5°C se používají speciální plyny. Ty při rozpínání ve výparníku (při teplotě asi -25°C) vřou a při stlačování v kondenzátoru (při teplotě asi 55°C) zkapalňují. Zajímavost: První lednička byla zhotovena v roce 1834.
Nevím, co přesně myslíte děláním vajíček ve velké nadmořské výšce. Ve velké nadmořské výšce je nižší tlak vzduchu a při něm voda vře při nižší teplotě než je 100°C. Proto tam vajíčka začnou vařit rychleji než doma {za normálního atmosférického tlaku}. Ale protože vařící voda má nižší teplotu, musíme vajíčka vařit déle.
(M.Urbanová)   >>>  

1183) Proč sůl rozpouští led?19. 12. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, proč kuchyňská sůl rozpouští led. Vysvětlení, že je to tím, že směs soli a vody (nebo snad ledové tříště) má nižší bod tání, myslím není spravné, protože sůl rozpustí led, aniž by na počátku rozpouštění byla nějaká směs. Pokud by to tak přece jen bylo, pak by okolí posoleného ledu muselo ještě více zmrznout (nižší teplota tání) a ne se rozpouštět. Však také směs ledu a soli ve zkumavce dokáže tak chladit, že se na zkumavce zvenku skutečně tvoří led, pokud je zkumavka umístěna ve vodě. (František Vařacha)

Odpověď: Vycházejte zde dvou faktů: 1) Roztok soli tuhne až při nižší teplotě než čistá voda. 2) Na to, aby roztok zmrzl (tj. aby kapalina přešla v pevnou látku), je mu třeba odebrat energii (teplo), a to jednak na to, aby jeho teplota poklesla na teplotu tuhnutí příslušné směsi, jednak na to, aby kapalina této teploty ztuhla na pevnou látku. Zanedbáme ostatní jevy, jako že se při vlastním rozpouštění může uvolňovat nebo naopak pohlcovat teplo. Mějte tedy led teploty přesně 0°C a sůl u něj. Pak nejmenší kapička vody, v níž se rozpustí zrnko soli, bude roztokem, který za teploty 0°C už nemůže být tuhý. Tento roztok bude v sobě rozpouštět další sůl a další led; ten ale přechází z tuhé fáze do kapalné a tím bude směs ochlazovat. Teplota roztoku soli tedy klesne pod nulu, směs ale bude stále tekutá a rozpouštět další led, a to tak dlouho, až se rozpuštěným ledem zředí na takovou koncentraci, která bude moci při dosažené nízké teplotě tuhnout. Je-li ovšem kolem přesně 0°C, pak to nebude nikdy. Je-li teplota trochu nižší, třeba -5°C, pak snadno zjistíte koncentraci soli, které odpovídá tuhnutí při této teplotě - a máte tím dáno množství ledu, které musí roztát po nasypání daného množství soli.
(J.Obdržálek)   >>>