FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1182) Princip ledničky19. 12. 2002

Dotaz: Potřebovala bych znát: princip ledničky a dělání vajíček ve vysoké nadmořské výšce. (Hronková Ilona)

Odpověď: Milá Ilono, lednička je tepelný stroj, který využívá cyklické stlačování a rozpínání plynu. Čím více plyn stlačíme, tím více se zahřeje a předá více tepla do okolí. Při rozpínání do původního stavu se naopak ochladí. Stlačování plynu probíhá mimo skříň ledničky a rozpínání uvnitř. Když si sáhnete na zadní stěnu ledničky, je tam trubička v mřížce, která pěkně hřeje. Aby lednička dobře chladila, nesmí stlačený plyn zůstat horký. Proto zadní část ledničky nezakrýváme, abychom umožnili ochlazování mřížky proudícím vzduchem.
Části ledničky: 1. kompresor - pumpa, která stlačuje chladící látku, ta se přitom ohřívá. 2. kondenzátor - potrubí, kde se zahřáté chladivo okolním vzduchem ochlazuje a zkapalňuje. 3. úzká trubička - škrtí proud chladiva deroucího se pod tlakem z kondenzátoru do výparníku. 4. výparník - je potrubí, v němž chladivo vře, rozpíná se a ochlazuje. Toto potrubí je omotané kolem krabice, ve které je v ledničce nejvíce zima.
Dříve se používaly v ledničkách jako chladivo freony, ty ale poškozují ozónovou vrstvu kolem Země, proto se dnes již nepoužívají. Pro teploty chlazení v rozmezí -25°C až 5°C se používají speciální plyny. Ty při rozpínání ve výparníku (při teplotě asi -25°C) vřou a při stlačování v kondenzátoru (při teplotě asi 55°C) zkapalňují. Zajímavost: První lednička byla zhotovena v roce 1834.
Nevím, co přesně myslíte děláním vajíček ve velké nadmořské výšce. Ve velké nadmořské výšce je nižší tlak vzduchu a při něm voda vře při nižší teplotě než je 100°C. Proto tam vajíčka začnou vařit rychleji než doma {za normálního atmosférického tlaku}. Ale protože vařící voda má nižší teplotu, musíme vajíčka vařit déle.
(M.Urbanová)   >>>  

1183) Proč sůl rozpouští led?19. 12. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, proč kuchyňská sůl rozpouští led. Vysvětlení, že je to tím, že směs soli a vody (nebo snad ledové tříště) má nižší bod tání, myslím není spravné, protože sůl rozpustí led, aniž by na počátku rozpouštění byla nějaká směs. Pokud by to tak přece jen bylo, pak by okolí posoleného ledu muselo ještě více zmrznout (nižší teplota tání) a ne se rozpouštět. Však také směs ledu a soli ve zkumavce dokáže tak chladit, že se na zkumavce zvenku skutečně tvoří led, pokud je zkumavka umístěna ve vodě. (František Vařacha)

Odpověď: Vycházejte zde dvou faktů: 1) Roztok soli tuhne až při nižší teplotě než čistá voda. 2) Na to, aby roztok zmrzl (tj. aby kapalina přešla v pevnou látku), je mu třeba odebrat energii (teplo), a to jednak na to, aby jeho teplota poklesla na teplotu tuhnutí příslušné směsi, jednak na to, aby kapalina této teploty ztuhla na pevnou látku. Zanedbáme ostatní jevy, jako že se při vlastním rozpouštění může uvolňovat nebo naopak pohlcovat teplo. Mějte tedy led teploty přesně 0°C a sůl u něj. Pak nejmenší kapička vody, v níž se rozpustí zrnko soli, bude roztokem, který za teploty 0°C už nemůže být tuhý. Tento roztok bude v sobě rozpouštět další sůl a další led; ten ale přechází z tuhé fáze do kapalné a tím bude směs ochlazovat. Teplota roztoku soli tedy klesne pod nulu, směs ale bude stále tekutá a rozpouštět další led, a to tak dlouho, až se rozpuštěným ledem zředí na takovou koncentraci, která bude moci při dosažené nízké teplotě tuhnout. Je-li ovšem kolem přesně 0°C, pak to nebude nikdy. Je-li teplota trochu nižší, třeba -5°C, pak snadno zjistíte koncentraci soli, které odpovídá tuhnutí při této teplotě - a máte tím dáno množství ledu, které musí roztát po nasypání daného množství soli.
(J.Obdržálek)   >>>  

1184) Optická isometrie17. 12. 2002

Dotaz: Potřeboval bych se dozvědět nějaké informace o optické isomerii. Zajímalo by mě, čím přesně je tato optická stáčivost způsobena, je-li pro to v oblasti kvanotvé fysiky nějaké vysvětlení. Dále bych rád věděl, jestli je možno úhel stáčení přesně určit (předpovědět), nebo jestli se na něj vztahuje princip neurčitosti. (Ondřej Vondra)

Odpověď: Mám zato, že optická stáčivost je jev klasický, nikoli typicky kvantový (pomineme-li samozřejmě to, že samotná existence molekul a tuhých látek je klasicky nevysvětlitelná). Izomery jsou látky mající asymetrickou molekulu, jako např. kyselina vinná. Na její "kostře" z uhlíkových atomů se čtyřmi "ručičkami" do prostoru jsou zavěšeny mimo vodíků různé substituenty (COOH). Tak např. kyselina levovinná a pravovinná tvoří navzájem zrcadlové obrazy. Je celkem přirozené, že asymetrická molekula "něco udělá" s rovinnou polarizovanou vlnou, která na ni dopadá, a to tak, že se na procházející vlně asymetrie molekuly projeví. Stočení roviny lze změřit přesně, tam se žádná neurčitost neuplatní. Pokud by se mělo počítat, tak ovšem, jako všechny výpočty kolem mikrostruktury látek, je na to nutno jít kvantově.
(J.Obdržálek)   >>>  

1185) Rozložení vlnění podle vln. délek17. 12. 2002

Dotaz: Potřeboval bych najít nějaký přehled rozložení vlnění podle vlnových délek od zvuku až po laser. Kde bych něco našel? (Tomas Hribal)

Odpověď: Žádné spojité rozložení i se zvukem nikde nenajdete, protože zvuk není elektromagnetické vlnění, ale vlnění částic vzduchu.
druh záření vlnová délka technické střídavé proudy 18000 km - 3000 km
střídavé proudy při telefonování 3000 km - 30 km
rádiové vlny 30 km - 0,03 mm
dlouhé vlny 2000 m - 1000 m
střední vlny 600 m - 150 m
krátké vlny 50 m - 15 m
velmi krátké vlny 15 m - 1 m
mikrovlny 1 m - 0,03 mm
optické záření 0,3 mm - 10 nm
infračervené záření 0,3 mm - 790 nm
viditelné záření 790 nm - 390 nm
ultrafialové záření 400 nm - 10 nm
rentgenové záření 10 nm - 1 pm
záření gama menší než 300 pm
Naše ucho vnímá zvuky v rozmezí: 16 16000 Hz je-li f < 16 Hz jde o infrazvuk, f > 16000 Hz ultrazvuk
(M.Urbanová)   >>>  

1186) Energie elmag.vlny17. 12. 2002

Dotaz: Představte si tenkou vrstvu, dopadá na ni z jedné strany světlo, odráží se jak od jedné tak od druhé strany vrstvy, pokud bude mít vrstva správnou tloušťku tak odražené vlnění zinterferuje a zanikne. Zajímalo by mě, jestli opravdu v tomto případě zanikne elektromagnetické vlnění a kam se ztratí energie, kterou nese. (Tomáš Kučera)

Odpověď: Zanedbáme-li pohlcování světla, pak se energie elektromagnetické vlny zachovává. Na rozhraní se ovšem dělí energie vlny dopadající mezi energii vlny odražené a procházející. Najděte si v učebnicích elektromagnetického pole odvození Fresnelových vzorců, to je přesně toto.
(J.Obdržálek)   >>>