FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1188) Ultračervené záření?17. 12. 2002

Dotaz: Co je to ultračervené záření? (Pavel Kerekeš)

Odpověď: Milý Pavle, asi jste se spletl, termín ultračervené záření se nepoužívá! Existuje jen infračervené a ultrafialové záření.
Infračervené záření má větší vlnové délky než viditelné světlo. (0,3 mm - 790 nm) Naše oko ho nevnímá. Ale vnímáme ho povrchem těla, tepločivnými tělísky. Tohle záření nás opaluje. Proto se mu někdy říká tepelné záření. Proniká dobře zakaleným prostředím (mlhou, smogem, oblaky). Používá se například v meteorologii nebo při snímkování oblačnosti.
Ultrafialové záření má kratší vlnové délky než vid. světlo (400 - 10 nm). Jeho zdrojem jsou tělesa ohřátá na velmi vysokou teplotu jako např. Slunce, elektrický oblouk apod. Atmosféra ho pohlcuje, stejně jako obyčejné sklo. Toto záření má ionizační účinky, ničí mikroorganismy apod.
(M.Urbanová)   >>>  

1189) M. Deprez11. 12. 2002

Dotaz: Potřeboval bych nějaké informace o francouzském fyzikovi jménem Marcel Deprez. (Miloslav Cajska)

Odpověď: Podívejte se na web na následující stránku. Doufám, že tam najdete informace, které potřebujete. Bohužel v češtině jsem žádnou takovou nenašla: http://chem.ch.huji.ac.il/~eugeniik/history/deprez.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1190) Kde zmrzne voda dřív?09. 12. 2002

Dotaz: Pokud do uzavřeného prostoru mrazáku dám sklenici studené vody a stejnou sklenici horké vody, kde zamrzne voda dříve?
Viděla jsem pořad Nikdo není dokonalý a tam se byla otázka: Která voda zmrzne nejdřív - studená nebo teplá? První moje reakce byla: No přeci studená! Avšak chyba prý teplá. Mohli by jste mi odpověď zdůvodnit? (Jindřich Pulíček, Veronika)

Odpověď: Otázka mrznutí horké a studené vody není vůbec jednoduchá. Ve škole jste se asi učili, že když dáte sklenici vody do mrazáku, studené prostředí začne vodě odebírat teplo. Čím je voda ve sklenici teplejší, tím více tepla musí mrazák odebrat, aby voda zmrzla a tím déle to trvá. Rychleji tedy zmrzne studená voda, protože teplá se nejdříve musí ochladit na teplotu té studené. Jenže uspořádání pokusu může být takové, že teplá voda vytvoří novou okolnost (např. převařená voda obsahuje méně rozpuštěného vzduchu, může se i chemicky pozměnit změnou tvrdosti - přechod z hydrogenuhličitanu vápenatého, rozpustného ve vodě, na jiné látky), a tato okolnost dostatečně silně ovlivní další děj. Studená voda např. taky smáčí hůř než teplá apod. Podívejte se na článek na webu - Jak probíhá ochlazování vody a čím je ovlivněno . Nejlepší bude, když si sám zkusíte provést několik pokusů s rychlostí zmrznutí studené a teplé vody.
(M.Urbanová)   >>>  

1191) Dráha tělesa09. 12. 2002

Dotaz: Jak se dá vypočítat dráha tělesa (vzdálenost) v závislosti na čase. Znám zrychlení a maximální rychlost. (Karel Sova)

Odpověď: Milý Karle, vzorečky pro vaše výpočty najdete ve všech středoškolských učebnicích.
s = v0.t + 1/2 a. t2, kde v0 je počáteční rychlost, a je vámi uvedené zrychlení, t čas. Když je v0=0 dostanete jednodušší vzoreček: s = 1/2 a.t2 , vmax=v0 + a.t
(M.Urbanová)   >>>  

1192) Periskop09. 12. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, kdo vynalezl periskop. (Filip Janda)

Odpověď: Milý Filipe, vynález periskopu je připisován Simonu Lakeovi a jeho zdokonalení Siru Howardu Grubbovi. Podívejte se na stránku: http://inventors.about.com/library/inventors/blperiscope.htm
Nějaký "primitivnější" periskop však mohl být používán už dříve. Jak si vyrobit jednoduchý periskop se můžete dočíst např. na: http://fyzweb.mff.cuni.cz/bizarnikramy/bizarni_kramy.htm .
(M.Urbanová)   >>>