FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1207) "Vedlejší" Slunce03. 12. 2002

Dotaz: Jsem studentka gymnázia a momentálně se zabývám přírodními jevy, které byly pozorovány před 2.sv. válkou na Šumavě. Je možné, aby v tichto podmínkách na obloze vedle slunce mohli vzniknout další čtyři vedlejší slunce? Myslíte, že by to mohl být jeden z jevů způsobených terestrickou refrakcí? (Ingrid)

Odpověď: Když je atomosféra chladná, mohou se z vlhkosti vytvářet ledové krystalky různého tvaru. Pokud atomosféra obsahuje ve směru ke Slunci dostatečné množství plochých hexagonálních destiček, objeví se nalevo a napravo 120° od Slunce jasná (někdy barevná) oblast nazývaná "vedlejší Slunce" neboli paranthelium, případně v protisměru protislunce neboli antihelium. Je vytvářeno slunečním světlem, které prošlo ledovými destičkami. Tyto paprsky jsou navzájem rovnoběžné, když dopadají na Zem. Jejich směr se změnil lomem při průchodu ledovou destičkou a ty, které prošly pod úhlem deviace, mohou vytvořit protislunce.
(J.Obdržálek)   >>>  

1208) Rádiový přenos03. 12. 2002

Dotaz: Mám referát na téma radiový přenos (spojení) a zařízení co s tím souvisejí. Nevíte, kde bych našel nějaké informace na toto téma. Mělo by to být na vyšši vědecké úrovni. (Petr)

Odpověď: Milý Petře, pro Váš referát by bylo nejlepší nastudovat si partie o elektromagnetickém vlnění z nějaké učebnice fyziky - pro střední školy, nebo nějaké skriptum VŠ.
Elektromagnetické vlny používané v radiotechnice dělíme podle délky na:
dlouhé [DV] - 30 000 - 3000 m
střední [SV] - 3000 - 300 m
krátké [KV] - 300 - 10 m
velmi krátké [VKV] - méně než 10 m.
Elmag. vlny se šíří jednak povrchovou, jednak prostorovou vlnou. Prostorová vlna se odráží od vodivé ionosféry. Vlny dlouhé a střední se šíří převážně povrchovou vlnou, kratké vlny převážně vlnou prostorovou. Velmi krátké vlny se šíří povrchovou vlnou na vzdálenost přímé viditelnosti.
http://www.quido.cz/objevy/toc.asp - na této stránce najdete informace o objevech a vynálezech např. dálkové ovládání, DVD, fax, mobilní telefon, radar, rozhlas, televize atd.
Teorie elmag. vln je opravdu velice široká a nemá smysl ji tady nějak vypisovat. Musíte si to nastudovat sám. Snad Vám v referátu pomůžou i informace z uvedené stránky jako zajímavosti.
(M.Urbanová)   >>>  

1209) Energie ze Slunce03. 12. 2002

Dotaz: Energie slunečního záření (pro referát). (Michal)

Odpověď: Milý Michale, podívejte se na web na stránky: http://dec59.ruk.cuni.cz/~certik/texty/slunce.htm - jak vzniká sluneční energie o jejím využití atd. http://mujweb.cz/www/solarnivyvoj/ - velice pěkná stránka o vývoji využití slunečního záření, http://www.iabc.cz/Clanek3154.htm - zatopí nám Slunce?, http://www.quido.cz/redirect.asp?id=3 - na této stránce najdete objevy a vynálezy např. solární článek. Nebo do webovského vyhledávače napište příslušné heslo a vyberte si ze spousty dalších stránek.
(M.Urbanová)   >>>  

1210) Pohyby v tíhovém poli03. 12. 2002

Dotaz: Do školy mám za úkol seminární práci do fyziky. Zadání zní: pohyby v tíhovém poli Země (volný pád, svislý, vodorovný a šikmý vrh). Pohyby umělých družic (perigeum, apogeum). Můžete mi, prosim, poradit, kde k tomuto zadání mohu na internetu najít nějaké informace. (Michal)

Odpověď: Milý Michale, podívejte se na následující stránky, najdete tam nejen popis jednotlivých pohybů ale i vzorce pro výpočet délky a doby různých vrhů: http://www.imaturita.cz/scripts/otazka_tisk.php?id=204, http://www.mtrebova.cz:1037/labyrint/html/kat_ii/mnedved/fyzika/mt3.html, http://sweb.cz/radek.jandora/f12.htm, ...
(M.Urbanová)   >>>  

1211) Gehrkeho trubice28. 11. 2002

Dotaz: Mám ve školní sbírce pomůcku nazvanou Gleubeho trubice a nevím, co se jí dá konkrétně demonstrovat. Je to skleněná trubice tvaru válce, na koncích trochu zúžená, je dlouhá asi 25 cm. Od obou konců vedou rovné elektrody-dráty směrem do středu trubice. Konce elektrod jsou uprostřed od sebe asi 0,5 cm vzdálené. (Iveta)

Odpověď: Já to znám pod názvem Gehrkeho trubice a je to doutnavka, kde délka výboje na záporné elektrodě (té tyčince) roste s napětím (pozor, potřeba zařadit ochranný odpor nebo zapojit k sekundáru rozkladného transformátoru). Dá se rozkladným rotujícím zrcadlem ukázat střídavost světelného napětí. Já ji používám bez zrcadla tak, že ji mám na dvojlince (asi 75 cm dlouhé) a točím s tím ve svislé rovině a setrvačnost oka vidí skorosinusovku na obvodu té kružnice.. Viz. např. Hlavička: Pokusy z elektřiny - I Kapitola - Doutnavkový oscilograf.
(M.Rojko)   >>>