FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1219) Pohyb tělesa ve vodě21. 11. 2002

Dotaz: Potřeboval bych vztah pro výpočet rychlosti pádu tělesa ve vodě a dosažení jeho maximální rychlosti. (vimr jindrich)

Odpověď: Při těchto rychlostech lze uvažovat odpor tekutiny za úměrný čtverci rychlosti tělesa. Odporová síla má tedy velikost F = 1/2 . C . r . S . v2, kde součinitel odporu C závisí na tvaru tělesa a je cca mezi 0,4 a 1,0, r je hustota tekutiny, S je plocha příčného průřezu tělesa a v je rychlost. Tato síla musí mít stejnou velikost a opačný směr k tíhové síle (aby jejich součet byl nulový a těleso se pohybovalo rovnoměrně přímočaře).
(J.Obdržálek)   >>>  

1220) YARD21. 11. 2002

Dotaz: Jak vznikla délková jednotka yard? (Jiří)

Odpověď: Milý Jiří, roku 1101 změřili anglickému králi Jindřichovi I. vzdálenost od špičky jeho královského nosu ke konci ukazováčku jeho natažené paže a tuto délku nazvali yard [1 yard = 91,44 cm].
(M.Urbanová)   >>>  

1221) Kvadrupólový moment20. 11. 2002

Dotaz: Chcel by som sa spytat na nieco o kvadrupolovom spektre. Ked je dane jadro v základnom stave má nejake kvadrupolové spektrum. Teraz sa chcem spytat na to, či sa to spektrum pri excitovani jadra meni (nakolko dochadza k zmene spinu jadra) alebo prave naopak, ci je dane spektrum stale rovnake? Mozete mi povedat aj nejake zdroje informacii, ci uz literaturu alebo web, odkial ste dane informacie ziskali. (Jaroslav Granatier)

Odpověď: Pravděpodobně nemáte na mysli kvadrupólové spektrum, ale kvadrupólový moment. To je veličina, která vyjadřuje míru geometrické deformace daného kvantového stavu atomového jádra, např. - jak uvádíte - stavu základního. Kvadrupólový moment se hodí k měření tvarů, které vypadají jako protáhlý nebo zploštělý elipsoid, tj. jako doutník nebo disk. O dalších "vyšších" typech deformací jader se občas také spekuluje (např. oktupólová deformace vede ke tvarům podobným hrušce), ale s jistotou prokázány zatím nebyly.
Je-li základní stav jádra deformovaný (tj., má-li nenulový kvadupólový moment), vznikají bezprostředně nad ním specifické rotační a vibrační vzbuzené stavy, které si můžeme představit - jak už názvy napovídají - jako rotace či speciální vibrace deformované "jaderné kapky". V případě kulatého jádra (nulový kvadrupólový moment) nevznikají rotační stavy (v důsledku kvantové nerozlišitelnosti částic neváže rotace symetrického objektu v kvantové teorii energii), ale spektrum nad základním stavem má charakter spektra kvantového oscilátoru. Dnes víme docela dobře, která jádra jsou ve svém základním stavu deformovaná a která naopak sférická. Máme dokonce i jakousi představu o tom, co na mikroskopické úrovni (tj.,na urovni elementarních interakcí mezi protony a neutrony, z nichž se jádra skládají) ke vzniku deformace vede.
Zajímavé je, že deformace se může se vzrůstající energií (teplotou) a momentem hybnosti (spinem) jádra výrazně měnit. Jsou např. známy případy tzv. superdeformovaných excitovaných stavů, kdy poměr délek poloos přislušného elipsoidu je cca 1:2. Zdá se, že k přechodům mezi sférickými a deformovanými tvary (nebo mezi protáhlými a zploštělými deformovanými tvary) dochází formou jakýchsi kvantových fázových přechodů, které trochu připomínají fázové přechody mezi různými symetriemi krystalu.
Relevantní literaturou k tomuto tématu jsou asi jen vesměs anglicky psané učebnice univerzitních kursů jaderné fyziky. V poslední době jsem viděl upoutávky na český překlad jakési popularizační knihy o jádrech, ale ještě jsem ji bohužel sám neviděl.... O jaderné fyzice, i když z trochu jiného hlediska, se populárně psalo např. v červencovém čísle časopisu Scientific American (článek Jana Jolieho). Doporučuji.
(RNDr. Pavel Cejnar, Dr.)   >>>  

1222) Princip videokamery20. 11. 2002

Dotaz: Na jakém principu funguje videokamera? (Kuba)

Odpověď: Superstručně: Srdcem dnešní videokamery je CCD prvek, který obstarává převod obrazu vytvořeného objektivem na elektrický signál, který se v obvodech kamery zpracuje a zaznamená na pásek v kazetě. Podívejte se například na stránky http://www.howstuffworks.com/camcorder-works.htm, nebo použijte webového hledače k nalezení dalších.
(J.Dolejší)   >>>  

1223) Krystalový oscilátor20. 11. 2002

Dotaz: Jakým způsobem v krystalovém oscilátoru řídí krystal oscilátor? (Martin)

Odpověď: Milý kolego, hodiny jsou obvykle konstruovány tak, že tam je nějaký element, který kmitá (kyvadlo, nepokoj nebo křemenný krystal), nějaký podpůrný systém, který tomu kmitajícímu elementu doplňuje energii (tj. je závislý na jeho kmitech a ve správný okamžik oscilátor trochu pošťouchne) a dále systém, který z kmitů odvozuje časový údaj (systém ozubených kol a ručičky, děliče kmitočtu a nějaká podoba displeje). Oscilátor, na který se ptáte, je výbrusem křemenného krystalu, jehož kmity jsou dány jeho mechanickými vlastnostmi a rozměry, pošťouchává se prostřednictvím napěťových pulzů na polepy na jeho povrchu a stejně tak se napětí pro řízení dalších zmíněných obvodů snímá z těchto polepů. Kmity tohoto krystalu jsou totiž daleko stabilnější než stabilita kmitů nějakého elektrického oscilačního obvodu.
(J.Dolejší)   >>>