FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1223) Krystalový oscilátor20. 11. 2002

Dotaz: Jakým způsobem v krystalovém oscilátoru řídí krystal oscilátor? (Martin)

Odpověď: Milý kolego, hodiny jsou obvykle konstruovány tak, že tam je nějaký element, který kmitá (kyvadlo, nepokoj nebo křemenný krystal), nějaký podpůrný systém, který tomu kmitajícímu elementu doplňuje energii (tj. je závislý na jeho kmitech a ve správný okamžik oscilátor trochu pošťouchne) a dále systém, který z kmitů odvozuje časový údaj (systém ozubených kol a ručičky, děliče kmitočtu a nějaká podoba displeje). Oscilátor, na který se ptáte, je výbrusem křemenného krystalu, jehož kmity jsou dány jeho mechanickými vlastnostmi a rozměry, pošťouchává se prostřednictvím napěťových pulzů na polepy na jeho povrchu a stejně tak se napětí pro řízení dalších zmíněných obvodů snímá z těchto polepů. Kmity tohoto krystalu jsou totiž daleko stabilnější než stabilita kmitů nějakého elektrického oscilačního obvodu.
(J.Dolejší)   >>>  

1224) Výroba laseru19. 11. 2002

Dotaz: Chtěl bych si doma udělat laser s výkonem nad 10 W, nemohli byste mi poslat návod? (Marek)

Odpověď: Běžně se dá koupit laserová dioda do 20 mW (několik 100 Kč). Spolu s vhodnou čočkou to vytvoří kolimovaný svazek. Takhle to je v laserovém ukazovátku. Ostatně kompletní modul i s optikou do ukazovátka (asi 3 mW) stojí cca 140 Kč (v GM electronic). Výkony 100vek mW až jednotek wattů jsou ale už mimo možnosti amatérské konstrukce.
Mohu dodat odkazy na firmy, které tyto lasery dodávají, mám k dispozici i pěkný katalog.
(P. Žilavý)   >>>  

1225) Násypný úhel19. 11. 2002

Dotaz: Prosím, můžete mi sdělit, zda hromada téhož písku na Měsíci, bude mít stejný úhel násypu, jako ve vakuu na Zemi? Jinými slovy: Má velikost gravitace vliv na přirozený násypný úhel materiálu? (Jirka Veselý)

Odpověď: Ano, bude mít stejný úhel násypu. Ten nezávisí na g; je-li g několikrát větší, je sice větší tíže, ale taky je tolikrát větší normálová složka tíže a tedy i třecí síla.
(J.Obdržálek)   >>>  

1226) Hluk18. 11. 2002

Dotaz: Snižování hlučnosti v různých oblastech života. (Josef Žid)

Odpověď: Podívejte se na internet na následující stránky. Doufám, že v nich najdete informace, které potřebujete.
Hluk a jeho působení na lidský organismus: http://doprava.odpady.cz/prace/krato/hluk.htm
Zvukoizolační vlastnosti různých stěn:
http://vpc.cz/zvukiz.html
Letecký, stavební hluk:
http://www.metropol.cz/zp/rocenk98/05_hluk.htm
Hluk a zdraví: http://www.cbmi.cvut.cz/zivotni_styl/obytne_prostredi/2_3_hluk_a_vibrace.htm
Vyhláška o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací: http://infostav.cz/predpisy/V13.html
tabulka intenzit ruznych zvuku - http://www.converter.cz/hluk.htm
Na Seznamu můžete najít celou sekci o hluku a odhlučení:
http://dir.seznam.cz/Sluzby/Ekologicke_sluzby/analyzy_hluku_odhlucneni/, kde se můžete obrátit přímo na firmy, které měří hluk nebo vyrábějí různé protihlukové výrobky.
(M.Urbanová)   >>>  

1227) Spektrální barvy18. 11. 2002

Dotaz: Po celou dobu studií do mě fyzikáři hustili, že bílé světlo se hranolem rozloží na 6 spektrálních barev - 3 základní a tři složené. Moje kolegyně pedagožka fyzikářka vyčetla v nějaké dětské encyklopedii, že barev spektra je 7. Údajně ještě nějaká indigovomodrá. Takhle to začala učit i svoje žáky v předmětu fyzika. Já si myslím, že nemá pravdu, ona je však umíněná jako ostatně každá ženská a trvá si na svém. Jak je to vlastně s tím světelným spektrem - modrá je přece modrá, jestli je světlá,nebo tmavá,ne? (Ing.Jozef Trangoš)

Odpověď: Milý pane kolego, když se z čehokoli udělá školometské dogma, je to průšvih. Jakékoli světlo můžete charakterizovat spektráním rozložením, jinak řečeno změřit a v podobě tabulky nebo křivky ze spektrometru říct, kolik vlnění které vlnové délky přichází. Potud fyzika. Jiná věc ale je, jak toto světlo vnímají lidé. Lidé mají receptory na tři barvy a když konstruujete barevnou televizi, barevnou fotografii a film, barevné tiskárny, musíte se starat, abyste vytvořil v očích příslušný vjem. Toho dosáhnete tak, že potřebným způsobem "nakrmíte" ony tři receptory. Z toho plyne, že je přirozené o barvách uvažovat v pojmech třírozměrného prostoru. Všechno je ale trochu složitější, nejlíp je začít číst v článcích o barvách.. Například pěkný článek je v CHIPu č. 8/2002 str. 122, zadáte-li do internetového hledače heslo "Barevný prostor", dostanete hned spoustu odkazů, například http://www.fi.muni.cz/usr/sochor/M4730/barvy/index.htm.iso-8859-1
(J.Dolejší)   >>>