FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1227) Spektrální barvy18. 11. 2002

Dotaz: Po celou dobu studií do mě fyzikáři hustili, že bílé světlo se hranolem rozloží na 6 spektrálních barev - 3 základní a tři složené. Moje kolegyně pedagožka fyzikářka vyčetla v nějaké dětské encyklopedii, že barev spektra je 7. Údajně ještě nějaká indigovomodrá. Takhle to začala učit i svoje žáky v předmětu fyzika. Já si myslím, že nemá pravdu, ona je však umíněná jako ostatně každá ženská a trvá si na svém. Jak je to vlastně s tím světelným spektrem - modrá je přece modrá, jestli je světlá,nebo tmavá,ne? (Ing.Jozef Trangoš)

Odpověď: Milý pane kolego, když se z čehokoli udělá školometské dogma, je to průšvih. Jakékoli světlo můžete charakterizovat spektráním rozložením, jinak řečeno změřit a v podobě tabulky nebo křivky ze spektrometru říct, kolik vlnění které vlnové délky přichází. Potud fyzika. Jiná věc ale je, jak toto světlo vnímají lidé. Lidé mají receptory na tři barvy a když konstruujete barevnou televizi, barevnou fotografii a film, barevné tiskárny, musíte se starat, abyste vytvořil v očích příslušný vjem. Toho dosáhnete tak, že potřebným způsobem "nakrmíte" ony tři receptory. Z toho plyne, že je přirozené o barvách uvažovat v pojmech třírozměrného prostoru. Všechno je ale trochu složitější, nejlíp je začít číst v článcích o barvách.. Například pěkný článek je v CHIPu č. 8/2002 str. 122, zadáte-li do internetového hledače heslo "Barevný prostor", dostanete hned spoustu odkazů, například http://www.fi.muni.cz/usr/sochor/M4730/barvy/index.htm.iso-8859-1
(J.Dolejší)   >>>  

1228) Éter?18. 11. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, zda je dnes považován za fyzikálnío negramota někdo, kdo uznává hypotetický éter, který by vysvětloval jak relativistické jevy (dilataci času a přírůstek hmotnosti v závislosti na rychlosti atd), tak problém tzv. zánikového rudého posuvu, kdy se kvasar vzdaluje rychlostí 4,3c a není třeba složitě měnit Hubbleovy rovnice. Že se nepodařilo éter experimentálně prokázat, může být také tím, že hmotnost jeho částice je řádově 10^-24. (Ondřej Loptar)

Odpověď: Za správnou otázku nepovažuju to, kdo je fyzikální negramot, ale jaké hypotézy byly již ověřeny či vyvráceny. Éter ve smyslu konce předminulého století asi vyvrácen byl, vákuum má ovšem netriviální vlastnosti a do jisté míry se na ně můžete dívat jako na "éter". Upřesněte, jaké teorie máte přesně na mysli a obrátíme se na kolegy, kteří mají k relativitě a astrofyzice blíže.
(J.Dolejší)   >>>  

1229) Hluk18. 11. 2002

Dotaz: Dobrý den, potřeboval bych poradit s tématem "Snižování hlučnosti v různých oblastech života". Potřebuji hlavně pomoci z čeho se vyrábějí domy, aby nepropouštely moc hluku. Děkuji Lukáš (Lukáš)

Odpověď: Podívejte se na internet na následující stránky. Doufám, že v nich najdete informace, které potřebujete.
Hluk a jeho působení na lidský organismus: http://doprava.odpady.cz/prace/krato/hluk.htm
Zvukoizolační vlastnosti různých stěn:
http://vpc.cz/zvukiz.html
Letecký, stavební hluk:
http://www.metropol.cz/zp/rocenk98/05_hluk.htm
Hluk a zdraví: http://www.cbmi.cvut.cz/zivotni_styl/obytne_prostredi/2_3_hluk_a_vibrace.htm
Vyhláška o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací: http://infostav.cz/predpisy/V13.html
tabulka intenzit ruznych zvuku - http://www.converter.cz/hluk.htm
Na Seznamu můžete najít celou sekci o hluku a odhlučení:
http://dir.seznam.cz/Sluzby/Ekologicke_sluzby/analyzy_hluku_odhlucneni/, kde se můžete obrátit přímo na firmy, které měří hluk nebo vyrábějí různé protihlukové výrobky.
(M.Urbanová)   >>>  

1230) Co se děje s nábojem v zemi?15. 11. 2002

Dotaz: Když se dotknu staticky nabitého tělesa, náboj se teoreticky přese mě svede do země. Svede se kladný i záporný náboj a proč? Co se s ním pak stane v zemi? (Ing.Jozef Trangoš)

Odpověď: Na nabitém tělese je přebytek náboje (je jedno jakého znaménka), náboje se odpuzují, takže pokud mohou, vzdálí se od sebe. Když se nabitého tělesa dotknete, jste dost dobrým vodičem na to, aby se náboje vzdálit mohly. Taky se na to můžete dívat více kvantitativněji a sledovat, jaký potenciál nabité těleso má (potenciál je energie, kterou dodá náboji tím, že ho odpudí do nekonečna), což závisí jednak na náboji a jednak na geometrii dotyčného tělesa. V zemi se pak rozplyne případně vykompenzuje s jinými náboji. Když totiž třete ebonitovou tyč liščím ohonem, tak náboje nevytváříte, ale oddělujete. A když se nabité těleso vybije, náboje se vrátí tam, kdy byly.
(J.Dolejší)   >>>  

1231) Co je mezi částicemi?14. 11. 2002

Dotaz: Žáci se učí, že mezi částicemi v látce jsou různě velké mezery. Co tedy vyplňuje tyto mezery? (Hana Misařová)

Odpověď: Elektomagnetické silové pole a zanedbatelně slabé gravitační pole. Žádná látka.
(M.Rojko)   >>>