FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1232) Etalony14. 11. 2002

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jestli má naše republika nějaký vlastní etalon pro jednotlivé základní jednotky (1 kg,1 m...). Dříve jsme se učili, že tyto národní etalony jsou uloženy někde na Slovensku. Vyráběly se po rozdělení ČSFR nové, nebo dnes už není nutné něco takového vůbec mít? (Jana Polášková)

Odpověď: Máme, podrobnosti viz. na webu Český metrologický institut http://www.cmi.cz/index.php.
Používané etalony a přístrojové vybavení viz. tamtéž: odtamtud například: státní etalon České republiky: Platino-iridiový prototyp 1 kg ,číslo 67, s těmito parametry: hmotnost 1 kg + 0,165 mg ± 0,004 mg (pro k=1) objem při 0°C 46,4352 cm3 ± 0,0003 cm3 hustota při 0°C 21535,4 kg.m-3
(M.Rojko)   >>>  

1233) Označení fyz. veličin 214. 11. 2002

Dotaz: Zodpovídali jste dotaz, z jakých slov pocházejí zkratky pro označení fyzikálních veličin. Zajímaly by mě i jiné, například: dráha, elektrický proud, el. napětí, odpor. (Alena Nováková)

Odpověď: Milá Aleno, pro dráhu se ve fyzice používá více značek, s, l, d apod. d - by mohlo být z názvu "distance", ale jistě to nevím. El. proud je angl. electric current, napětí - voltage, odpor - rezistance - R. Někdy značka neodpovídá názvu, záleží na tom, kdo začal označení první používat. Někdy už bylo odpovídající písmenko používáno pro označení jiné fyzikální veličiny, tak se muselo vybrat jiné. Nemusíte v tom hledat žádnou přesnou normu.
Snad Vám toto vysvětlení stačí, ale ještě se poptám, jestli v tom opravdu není nějaky fígl a dám Vám vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

1234) Koeficient tření14. 11. 2002

Dotaz: Rád bych se zeptal, jestli je koeficient tření dvou po sobě se pohybujících materiálů závislý na teplotě, případně podle jakého vztahu. Děkuji (Václav Čontoš)

Odpověď: Určitě je na teplotě závislý, ale pro různé materiály různě. Univerzální vztah neexistuje.
(M.Rojko)   >>>  

1235) Dilatace času13. 11. 2002

Dotaz: dobry den, mel bych maly dotaz ohledne dilatace casu v STR.kdyz se nejaky objekt,napriklad raketa, pohybuje rychlosti blizici se rychlosti svetla, melo by podle specialni teorie relativity dochazet k dilataci casu, ktery plyne na palube rakety. kdybychom si vzali jako vztaznou soustavu raketu, tak by melo dochazet k dilataci casu v okoli, ne? nemuzeme prece urcit, co se pohybuje a co je v klidu, proto se to jmenuje relativita. zrychleni relativni neni? a pokud k dilataci casu dochazi pri zrychleni, tak jen pri nem, a ne pri pohybu vysokymi rychlostmi. to je muj nazor, mohl bych poprosit o alespon castecne objasneni tohoto problemu? doufam, ze byl muj dotaz pochopen, tezko se to vysvetluje :) dekuji Ondrej (Ondrej MAITRE)

Odpověď: Odpovím Ti rovněž raději slovy než vzorečkem. Hodinář mi dá návod, jak stavět hodinky. Přesně podle tohoto návodu je postavíš ty na Zemi a já na (vůči Zemi rychlé) raketě. Odpověď zní paradoxně: Člověk na Zemi řekne, že hodiny na raketě jdou pomaleji než jeho (protože se pohybují). Ale taky člověk na raketě řekne, že hodiny na Zemi jdou pomaleji (protože se pohybují). Jak je to možné? Je to v tom, že je nutno vyřešit otázku synchronizace (volby společného časového počátku) pro dvoje (konstrukčně stejné) hodiny. A protože současnost dvou prostorově vzdálených dějů NEMÁ absolutní charakter, neshodneme se, zda např. výbuchy dvou vzdálených hvězd A, B nastaly současně nebo která z nich vybuchla dříve: záleží na tom, jak se náš vztažný systém s hodinami pohybuje. (Soumístnost je taky relativní: dvě události nastalé v různých časech na TOMTÉŽ MÍSTĚ z hlediska jedoucího vlaku nastanou na různých místech z hlediska trati). Protože dvoje hodiny, které se jednou potkaly a minuly se (při čemž se shodoval jejich časový údaj) se už nikdy podruhé nesejdou, mají-li se pohybovat rovnoměrně přímočaře, jsou různé možnosti, jak zjistit vzájemnou rychlost chodu:
1) Jedny z nich (třeba raketové) se potkají se dvojími synchronizovanými hodinami na Zemi. Výsledek: na Zemi zjistí, že raketové hodiny ukazují menší čas než ty druhé pozemské - usoudíme, že letící hodiny šly pomaleji. Na raketě zjistí taky, že jejich hodiny ukazují méně než ty pozemské, ale pozemské hodiny budou vnímat jako špatně synchronizované (tj. pražské ukazují poledne, brněnské současně - z hlediska rakety!! - ukazují jiný čas). No a na rozhozených hodinách se naměří samozřejmě různé údaje.
2) Jedny z nich (třeba raketové) se vrátí. Pak ovšem na chvilku přestanou být v rovnoměrném přímočarém pohybu a nelze tedy tvrdit, že jsou na tom z hlediska relativity stejné jako ty pozemské. Pak se opět zjistí, že ty navrátivší se hodiny ukazují menší čas.
3) Ty pohyblivé hodiny jsou např. mion, který se za jistou dobu rozpadne. Já vím, kde vznikl (v horních vrstvách atmosféry) a že doletěl na Zemi, znám tedy dráhu, kterou urazil, a vím, že nemohl letět rychleji než světlo, takže mám odhad na dobu, kterou na to potřeboval. Tato doba je velmi podstatně delší než střední doba mionu tak, jak ji znám na Zemi. Závěr: pohybující se mion stárne pomaleji než stojící.
(J.Obdržálek)   >>>  

1236) Měniče13. 11. 2002

Dotaz: Kde seženu nějaké ucelené informace o měničích, měničích v medicíně, piezoelektřině, polovodičích a elektrodynamickém mikrofonu? (Roman Grametbauer)

Odpověď: Milý Romane, upřesněte, prosím, pojem měnič. Existuje jich mnoho druhů. V následujících odkazech snad najdete Vámi požadované informace: stručný přehled mikrofonů: http://www.ha.cz/a_spionaz/1mic.htm
polovodiče - http://www.referaty.sk/index.php?referat=3354, http://www.anima.sk/vlcek/vlcek_zaklady_elektroniky4.doc
přechod PN: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap2/2_1.html ,
el. proud v látkách: http://sweb.cz/radek.jandora/f14.htm ,
elektronika: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/,
Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, dejte nám vědět.
(M.Urbanová)   >>>