FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1236) Měniče13. 11. 2002

Dotaz: Kde seženu nějaké ucelené informace o měničích, měničích v medicíně, piezoelektřině, polovodičích a elektrodynamickém mikrofonu? (Roman Grametbauer)

Odpověď: Milý Romane, upřesněte, prosím, pojem měnič. Existuje jich mnoho druhů. V následujících odkazech snad najdete Vámi požadované informace: stručný přehled mikrofonů: http://www.ha.cz/a_spionaz/1mic.htm
polovodiče - http://www.referaty.sk/index.php?referat=3354, http://www.anima.sk/vlcek/vlcek_zaklady_elektroniky4.doc
přechod PN: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap2/2_1.html ,
el. proud v látkách: http://sweb.cz/radek.jandora/f14.htm ,
elektronika: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/,
Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, dejte nám vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

1237) Co je to akustika13. 11. 2002

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jak je to s akustikou. Co to vlastně je, jak vzniká, proč vzniká atd. (Olga Žáková)

Odpověď: Milá Olino, akustika je název jednoho z oborů fyziky, zabývá se zvukem. Tedy jeho vznikem (zdroje zvuku), vlastnostmi, šířením v různých prostředích, záznamem a reprodukcí zvuku, "člověčím" vnímáním zvuku (lidské ucho, hluk,...), apod. Mrkněte se na stránku : http://www.steiner.cz/david/akustika/, je to seminární práce na dané téma, prohlédněte si i starší dotazy Odpovědny. Snad tam najdete potřebné informace.
(M.Urbanová)   >>>  

1238) Tsunami12. 11. 2002

Dotaz: Jsem student Gymnázia v Broumově a před několika dny jsem dostal referát na téma: Co jsou tsunami a jak vznikají? Nemohl byste mi prosím pomoci. (Pavel Jirásek)

Odpověď: Tsunami jsou vlny na oceánu vyvolané pohyby zemské kůry. Tyto vlny, i když se šíří velkou rychlostí, nemusí být na otevřeném oceánu příliš nebezpečné. Na mělčinách se ale mění ve vysoké vodní stěny (i několik desítek metrů), které zničí vše. Spoustu zajímavých informací i s obrázky naleznete např. na adrese: http://www.geophys.washington.edu/tsunami/intro.html. Českých článků na webu moc není, něco málo o mega-tsunami se můžete dočíst tady: http://pes.eunet.cz/veda/clanky/14250_88_0_0.html.
(M.Urbanová)   >>>  

1239) Sluch12. 11. 2002

Dotaz: Prosím vás o pomoc s referátem do fyziky na téma sluch (stavba ucha, vnímání zvuku...).Základní fakta už mám, ale ráda bych doplnila nějaké zajímavosti. (Daniela)

Odpověď: Milá Danielo, tady jsou odkazy na zajímavé stránky: stručný přehled sluchového ústrojí, smyslová soustava člověka i s obrázky, optické a akustické klamy, další informace se můžete dočíst ve starších dotazech Odpovědny - přenos zvuku, zvuk ve vakuu? apod.
(M.Urbanová)   >>>  

1240) Proč Země rotuje?11. 11. 2002

Dotaz: Rád bych se vás zeptal, co vlastně způsobuje, že se Země točí kolem své osy. Tedy co vlastně roztočilo Zemi (i ostatní planety) kolem své osy. (erik saudek)

Odpověď: Stručně řečeno lze říci, že směr a rychlost rotace Země jsou (podobně jako u ostatních planet) určeny především podmínkami jejich vzniku, tzn. přenosem momentu hybnosti v průběhu shlukování protoplanetární látky. Planety vznikaly z mlhoviny, jejíž částice konaly rovněž převládající orbitální pohyb okolo centra (tehdejšího Slunce) a v průběhu vzniku docházelo k postupnému přerozdělování momentu hybnosti, jehož výsledkem je mj. současná rotace planet. Obvyklý scénář planetárního vzniku vede k progradní rotaci (ve směru jejich oběžného pohybu), ale existují výjímky. Rotace se od doby vzniku vyvíjí jenom velmi pomalu. Připojuji článek z knihy na toto téma.
(Doc.RNDr.V. Karas, Dr.Sc.)   >>>