FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1241) Stínění magnetů05. 11. 2002

Dotaz: Zdravim.Rad by som sa Vas spytal,ci existuje dajaky material(sam o sebe,cize bez pridavania energie),ktory je schopny zachycovat,pohlcovat,alebo neprepustat magneticke vlny produkovane permanentnym magnetom(nie alekteomagnetom).Mam na mysli material,ktory ked vlozime medzi magnet a feromagneticke piliny,bude rusit vplyv magnetu a preto piliny zostanu v klude az pokial sa material neodstrani.A ci je taky material volne dostupny.Vopred dakujem a som si isty,ze sa Vam este v kratkom case ozvem. (Andrej)

Odpověď: Bohužel o podobném materiálu nevíme. Ale existuje relativně jednoduché řešení, které se opravdu používá, a to magnetické stínění z feromagnetických materiálů o vysoké permeabilitě. Toto stínění zafunguje tak, že magnetické siločáry se koncentrují ve feromagnetiku a neplandají okolo. Zkuste si váš permanentní magnet dát do silnostěnné železné krabičky a vyzkoušejte, že daleko méně ovlivňuje piliny poblíž. Můžete také prozkoumat reproduktorky k počítači, na kterých je napsáno, že mají magnetické stínění a ověřit, že v okolí vytvářejí menší pole než obyčejné reproduktory.
(J.Dolejší)   >>>  

1242) Blesk nad mořem05. 11. 2002

Dotaz: V dostupných materiálech se uvádí, že blesk se vybíjí mezi mraky nebo mrakem a předmětem na pevné zemi. Jak je to v oblastech nad oceánem, mořem? Končí ve vodě? Udeří do lodí, jachet a pod.? Děkuji za odpověď. (Jaroslava Vondráčková)

Odpověď: Ano, na moři třískají blesky do vody i hrozí jachtám, podívejte se na krásné stránky http://www.mdsg.umd.edu/CB/lightning.html, a další tam uvedené, obrovské množství zajímavých odkazů jsem dostal na klíčová slova lightning mast sea ...
(J.Dolejší)   >>>  

1243) Hydrostatický tlak05. 11. 2002

Dotaz: Byl naměřen hydrostatický tlak ponorkou Batyskaf v hloubce 11034m? Jaká je jeho hodnota? (Petra Molová)

Odpověď: Milá Petro, hodnota hydrostatického tlaku v dané hloubce je přibližně 1,1.108 Pa. Hloubka moře se nejčasteji měří ultrazvukem nebo měřením tlaku vody a právě posledně jmenovaný je s největší pravděpodobností princip, jakým změřil velikost tlaku v 11 km i Batyskaf. Přesné technické detaily nevím.
Pro Vaši představu "různosti" tlaků: střed Slunce - 2.1016Pa, jehlový podpatek na podlahu - 1.106Pa, střed Země - 4.1011Pa, normální krevní tlak - 1,6.104Pa, největší tlak vyvinut v lab.- 1,5.1010Pa, největší vakuum vyvinuté v lab. - 10-12Pa.
(M.Urbanová)   >>>  

1244) Můžeme se podívat na atomy?04. 11. 2002

Dotaz: dobrý den rád bych se vás zeptal jakým způsobem je dokázaná atomová hypotéza vím že atomy se zatím nepodařilo odhalit ani těmi nejlepšími mikroskopy jakým způsobem tedy fyzikové dokázali jejich existenci? díky (erik saudek)

Odpověď: Milý kolego, to je standardní obsah učebnic fyziky a chemie a je to také obsahem příslušných předmětů. Nebudeme proto ubírat kolegům práci. Jen chci dodat, že na atomy se můžete přece jen podívat, přečtěte si článek http://www2.capecod.mass.edu/~natsci/MicroLectures/1Microscopy/Microscopy.pdf, http://domino.watson.ibm.com/Comm/bios.nsf/pages/quantummirage.html a hromadu dalších, jen se nebojte napsat do prohlížeče (třeba Google) "to see individual atoms".
  >>>  

1245) Zhmotnění tmy?04. 11. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat,jak je možné, že jistý německý fyzik zhmotnil tmu.Prý se dá normálně chytnout do ruky.Využil větší hustoty kyslíku.Mně se to ydá absordní.Co myslíte?Děkuji. (ondrej turek)

Odpověď: Milý kolego, jsem natolik neinformovaný, že netuším, že někdo zhmotnil tmu. Poučte, kde se o tom mohu dozvědět. S největší pravděpodobností je to ale ptákovina, takřka s jistotou nádherná. Srovnejte to případně s článkem Žárovka - pohlcovač tmy viz. Čs. čas. fyz., číslo 3/2002 http://www.fzu.cz/struktura/casopisy/cscasfyz/index.html Z absurdit má člověk to největší potěšení, jen se občas může stát, že to třeba někdo nepochopí. Proto se zajímejte i o kontext, kde jste tu informaci našel, kdo ji převyprávěl atd.
(J.Dolejší)   >>>