FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1249) Koňská síla29. 10. 2002

Dotaz: Řešíme se spolupracovníky, jak vznikla veličina koňské síly (HP) a jestli je úměrná síle jednoho koňe a jestli že ano jestli existuje i převod a jaký je koeficient na sílu jednoho člověka? (zdenek)

Odpověď: Milý kolego, kůň i koňská síla jsou jednotky výkonu: 1 kůň je přibližně 735,5 W, (koňská síla = angl. horse power) 1 HP = 745,7 W. Četla jsem krásnou "definici" koňské síly: je to síla, která je potřeba na zvednutí jednoho koně do výšky jednoho metru. Převody jednotek HP a kW, další převodní tabulka, zajímavé jednotky.
(M.Urbanová)   >>>  

1250) Tlumič24. 10. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na jakém principu pracuje tlumič na střelných zbraních. (Šerý Luboš)

Odpověď: Na hlavních střelných zbraní bývají "vylepšení" jako chladiče a tlumiče. Chladič je děrovaný válec souosý s hlavní a prostě zahraňuje tomu, abyste se spálil neopatrným sáhnutím na (souvislou střelbou rozežhavenou) hlaveň. Tlumiče ohně a hluku se nasazují na ústí a usměrňují rozpínání žhavých plynů tak, aby nebylo náhlé a nepravidelné. Náhlé rozepnutí vytváří dodatečný hluk a umožňuje sekundární zapálení a tím dodatečné hoření plynů vzniklých explozí - u ústí zbraně se objeví plamen, který zbytečně střelce prozrazuje. Nepravidelný únik spalných plynů by mohl ovlivnit směr letu střely.
(J.Obdržálek)   >>>  

1251) Tachometr v letadle24. 10. 2002

Dotaz: Na jakém principu funguje ukazatel rychlosti v letadle, tj. na základě čeho (vzdáleností, otáček, ...) ukazuje ručička tachometru správnou okamžitou rychlost? (Jiří Janda)

Odpověď: Klasický ukazatel je napojen na tzv. Pitotovu trubici a ukazuje relativní rychlost letadla vůči okolnímu vzduchu. (Samozřejmě že v případě větru to není rychlost vůči Zemi, ale zato je to to podstatné pro sílu, která letadlo nese.) Pitotova trubice je vlastně manometr ukazující rozdíl tlaků na dvou koncích trubice - jeden vyúsťuje na špici letadla tak, že ústí je v rovině kolmé ke směru letu, druhé ústí je "tečné" - v rovině, která obsahuje směr letu letadla. Podrobnější fyzikální výklad si najdete v každé učebnici fyziky v partii o aerodynamice nebo hydrodynamice.
Moderní ukazatele měří polohu a rychlost letadla elektronicky - přijímá se signál pozemských radiolokačních stanic resp. se vysílá signál vlastní a měří se signál odražený. Jeho frekvence je vlivem Dopplerova jevu posunuta v závislosti na vzájemné rychlosti letadla a odrážejícího objektu. Za zmínku stojí, že moderní navigační systémy už musejí používat při výpočtu teorii relativity, aby měření rychlosti a zjištění polohy letadle bylo po delším letu tak přesné, jak vyžaduje bezpečnost provozu.
(J.Obdržálek)   >>>  

1252) Délka sinusoidy23. 10. 2002

Dotaz: Nejprve se omlouvám, že tento dotaz je spíše matematický, než fyzikální. Ale myslím, že hranice mezi fyzikou a matematikou je dost neurčitá a snadno mi odpovíte. Tedy: jak spočítat délku sinusovky? Výpočet délky křivky se učí na středních školách, problém je v tom, že v tomto případě vede k obtížně řešitelnému integrálu. Schůdnější cesta se zdá být přes funkci arcsin, délka musí být stejné jako u sin, nicméně se mi to nepodařilo spočítat. Numerické metody nasvědčují, že délka sinusovky v intervalu <0-2pi> je 24/pi, ale analyticky se mi to nepodařilo vyřešit. (ani můj učitel matematiky před 25 lety to nespočítal, tenkrát ještě nebyly dostupné počítače, tak mě nenapadlo to počítat numericky). (Roman Nádhera)

Odpověď: Milý kolego, integrál, který řeší tento problém, se nepočítá úplně snadno, výsledek, který mi vypadl z Mathematicy je 4.Sqrt(2). Eliptický integrál (1/2), numericky to lze spočítat samozřejmě s libovolnou přesností ..např. 7.6404. Bohužel to není 24/p, ale je to tomu blízko.
(J.Dolejší)   >>>  

1253) Zakřivení světelného paprsku23. 10. 2002

Dotaz: Jak se vypočítá úhel zakřivení světelného paprsku v gravitačním poli slunce. Z Einsteinova výpočtu, který jsem zatím nikde nenašel prý plyne hodnota 1,75 úhlové minuty ? (Josef Provazník)

Odpověď: Podle teorie "polovičaté", ale názorné, vezmete foton jako částečku o hmotnosti m = E/c2, tedy m = hf/c2. "Záměrný paprsek" při jeho startu udává zhruba jednu asymptotu té hyperboly, po níž se podle Keplerova zákona foton pohybuje. Foton pak odlétává po větvi blížící se druhé asympototě; úhel asymptot je onen Vámi zkoumaný "úhel zakřivení". K vyřešení zřejmě stačí řešit Keplerův problém, kde místo planety (či spíše komety) máte foton. Poctivé řešení (aby bylo opravdu v souladu s obecnou teorií relativity) musí ovšem uvážit zakřivení prostoru v okolí hmotného tělesa (Slunce); foton se pak pohybuje po geodetice, jejíž stanovení není tak prosté jako u Keplerova problému.
(J.Obdržálek)   >>>