FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1251) Tachometr v letadle24. 10. 2002

Dotaz: Na jakém principu funguje ukazatel rychlosti v letadle, tj. na základě čeho (vzdáleností, otáček, ...) ukazuje ručička tachometru správnou okamžitou rychlost? (Jiří Janda)

Odpověď: Klasický ukazatel je napojen na tzv. Pitotovu trubici a ukazuje relativní rychlost letadla vůči okolnímu vzduchu. (Samozřejmě že v případě větru to není rychlost vůči Zemi, ale zato je to to podstatné pro sílu, která letadlo nese.) Pitotova trubice je vlastně manometr ukazující rozdíl tlaků na dvou koncích trubice - jeden vyúsťuje na špici letadla tak, že ústí je v rovině kolmé ke směru letu, druhé ústí je "tečné" - v rovině, která obsahuje směr letu letadla. Podrobnější fyzikální výklad si najdete v každé učebnici fyziky v partii o aerodynamice nebo hydrodynamice.
Moderní ukazatele měří polohu a rychlost letadla elektronicky - přijímá se signál pozemských radiolokačních stanic resp. se vysílá signál vlastní a měří se signál odražený. Jeho frekvence je vlivem Dopplerova jevu posunuta v závislosti na vzájemné rychlosti letadla a odrážejícího objektu. Za zmínku stojí, že moderní navigační systémy už musejí používat při výpočtu teorii relativity, aby měření rychlosti a zjištění polohy letadle bylo po delším letu tak přesné, jak vyžaduje bezpečnost provozu.
(J.Obdržálek)   >>>  

1252) Délka sinusoidy23. 10. 2002

Dotaz: Nejprve se omlouvám, že tento dotaz je spíše matematický, než fyzikální. Ale myslím, že hranice mezi fyzikou a matematikou je dost neurčitá a snadno mi odpovíte. Tedy: jak spočítat délku sinusovky? Výpočet délky křivky se učí na středních školách, problém je v tom, že v tomto případě vede k obtížně řešitelnému integrálu. Schůdnější cesta se zdá být přes funkci arcsin, délka musí být stejné jako u sin, nicméně se mi to nepodařilo spočítat. Numerické metody nasvědčují, že délka sinusovky v intervalu <0-2pi> je 24/pi, ale analyticky se mi to nepodařilo vyřešit. (ani můj učitel matematiky před 25 lety to nespočítal, tenkrát ještě nebyly dostupné počítače, tak mě nenapadlo to počítat numericky). (Roman Nádhera)

Odpověď: Milý kolego, integrál, který řeší tento problém, se nepočítá úplně snadno, výsledek, který mi vypadl z Mathematicy je 4.Sqrt(2). Eliptický integrál (1/2), numericky to lze spočítat samozřejmě s libovolnou přesností ..např. 7.6404. Bohužel to není 24/p, ale je to tomu blízko.
(J.Dolejší)   >>>  

1253) Zakřivení světelného paprsku23. 10. 2002

Dotaz: Jak se vypočítá úhel zakřivení světelného paprsku v gravitačním poli slunce. Z Einsteinova výpočtu, který jsem zatím nikde nenašel prý plyne hodnota 1,75 úhlové minuty ? (Josef Provazník)

Odpověď: Podle teorie "polovičaté", ale názorné, vezmete foton jako částečku o hmotnosti m = E/c2, tedy m = hf/c2. "Záměrný paprsek" při jeho startu udává zhruba jednu asymptotu té hyperboly, po níž se podle Keplerova zákona foton pohybuje. Foton pak odlétává po větvi blížící se druhé asympototě; úhel asymptot je onen Vámi zkoumaný "úhel zakřivení". K vyřešení zřejmě stačí řešit Keplerův problém, kde místo planety (či spíše komety) máte foton. Poctivé řešení (aby bylo opravdu v souladu s obecnou teorií relativity) musí ovšem uvážit zakřivení prostoru v okolí hmotného tělesa (Slunce); foton se pak pohybuje po geodetice, jejíž stanovení není tak prosté jako u Keplerova problému.
(J.Obdržálek)   >>>  

1254) Antistatický sprej23. 10. 2002

Dotaz: 1) Existují spreje, které zabrání kondenzaci vody např. na zrcadle v koupelně, jak to z fyzikálního hlediska ten sprej dělá ? 2) Obdobné téma - antistatický sprej , jak funguje ten ? 3) Kde najdu (podrobnější) princip fungování tzv. "trubice bláznů" (maxvellův démon). (Martin Vích)

Odpověď: 1. Na studeném skle kondenzuje voda z teplého vlhkého vzduchu tak jako tak, je ovšem rozdíl, zda kondenzuje v kapičkách (když voda podložku nesmáčí) anebo v tenké víceméně souvislé vrstvě (když sklo smáčí). Sprej tedy vytvoří na skle tenkou vrstvu, která je smáčivá (voda na rozhraní voda-vzduch přichází ke skleněné desce pod ostrým úhlem) a tím se vznikající kapičky ihned roztékají.
2. Antistatický sprej - vytvoří vrstvu elektricky dostatečně vodivou (a nevysychající tak rychle, jako by vyschla samotná voda).
3. "Trubici bláznů" neznám. Maxwellova démona ano: ten by zlovolně narušoval rovnováhu systému přepaženého vrátky tím, že by otevíral vrátka pomalým molekulám a zavíral rychlým, čímž by v této části rostla teplota a ve druhé klesala. Fyzikálně vzato by tu klesala entropie. Jenomže na to, aby M.d. viděl částici, musí v systému být světlo, a to nikoli izotropní (jinak by neviděl nic). Když se pak počítá změna entropie, tak se vždycky ukáže, že v nějakých těchhle průvodních jevech naopak entropie roste, takže nakonec 2. zákon termodynamiky narušen není. Příklad: Kdybych tam dal otáčecí vrátka s "řehtačkou", která zabraňuje otáčení "proti srsti", pak musí řehtačka mít něco, co západku po dopadu utlumí (kdyby se odrazila a letěla zpátky, tak by v maximální poloze zase nebránila opačnému pohybu). Toto utlumení znamená prakticky přeměnu práce (kinetické energie západky) na její zahřátí - a západka bude mít tedy teplotu vyšší než okolí. Na mikroskopické úrovni by prostě takováto západka kmitala stejně, jako kmitá libovolná molekula pevné látky, jako Brownův pohyb, a její "usměrňující účinek" by tím byl - na mikroskopické úrovni - paralyzován.
(J.Obdržálek)   >>>  

1255) "Škodlivé" zářivky23. 10. 2002

Dotaz: Proč jsou starší typy zářivek lidskému zraku škodlivé ? Jde o vlnovou délku světla? (Tomas Voltr)

Odpověď: "Škodlivé zářivky" je asi trochu silné slovo, ale škodlivé vlivy jsou nevhodné spektrální složení viditelného světla, eventuálně pronikající ultrafialová složka a "mrkání" zvláště déle používaných zářivek.
(J.Obdržálek)   >>>