FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1252) Délka sinusoidy23. 10. 2002

Dotaz: Nejprve se omlouvám, že tento dotaz je spíše matematický, než fyzikální. Ale myslím, že hranice mezi fyzikou a matematikou je dost neurčitá a snadno mi odpovíte. Tedy: jak spočítat délku sinusovky? Výpočet délky křivky se učí na středních školách, problém je v tom, že v tomto případě vede k obtížně řešitelnému integrálu. Schůdnější cesta se zdá být přes funkci arcsin, délka musí být stejné jako u sin, nicméně se mi to nepodařilo spočítat. Numerické metody nasvědčují, že délka sinusovky v intervalu <0-2pi> je 24/pi, ale analyticky se mi to nepodařilo vyřešit. (ani můj učitel matematiky před 25 lety to nespočítal, tenkrát ještě nebyly dostupné počítače, tak mě nenapadlo to počítat numericky). (Roman Nádhera)

Odpověď: Milý kolego, integrál, který řeší tento problém, se nepočítá úplně snadno, výsledek, který mi vypadl z Mathematicy je 4.Sqrt(2). Eliptický integrál (1/2), numericky to lze spočítat samozřejmě s libovolnou přesností ..např. 7.6404. Bohužel to není 24/p, ale je to tomu blízko.
(J.Dolejší)   >>>  

1253) Zakřivení světelného paprsku23. 10. 2002

Dotaz: Jak se vypočítá úhel zakřivení světelného paprsku v gravitačním poli slunce. Z Einsteinova výpočtu, který jsem zatím nikde nenašel prý plyne hodnota 1,75 úhlové minuty ? (Josef Provazník)

Odpověď: Podle teorie "polovičaté", ale názorné, vezmete foton jako částečku o hmotnosti m = E/c2, tedy m = hf/c2. "Záměrný paprsek" při jeho startu udává zhruba jednu asymptotu té hyperboly, po níž se podle Keplerova zákona foton pohybuje. Foton pak odlétává po větvi blížící se druhé asympototě; úhel asymptot je onen Vámi zkoumaný "úhel zakřivení". K vyřešení zřejmě stačí řešit Keplerův problém, kde místo planety (či spíše komety) máte foton. Poctivé řešení (aby bylo opravdu v souladu s obecnou teorií relativity) musí ovšem uvážit zakřivení prostoru v okolí hmotného tělesa (Slunce); foton se pak pohybuje po geodetice, jejíž stanovení není tak prosté jako u Keplerova problému.
(J.Obdržálek)   >>>  

1254) Antistatický sprej23. 10. 2002

Dotaz: 1) Existují spreje, které zabrání kondenzaci vody např. na zrcadle v koupelně, jak to z fyzikálního hlediska ten sprej dělá ? 2) Obdobné téma - antistatický sprej , jak funguje ten ? 3) Kde najdu (podrobnější) princip fungování tzv. "trubice bláznů" (maxvellův démon). (Martin Vích)

Odpověď: 1. Na studeném skle kondenzuje voda z teplého vlhkého vzduchu tak jako tak, je ovšem rozdíl, zda kondenzuje v kapičkách (když voda podložku nesmáčí) anebo v tenké víceméně souvislé vrstvě (když sklo smáčí). Sprej tedy vytvoří na skle tenkou vrstvu, která je smáčivá (voda na rozhraní voda-vzduch přichází ke skleněné desce pod ostrým úhlem) a tím se vznikající kapičky ihned roztékají.
2. Antistatický sprej - vytvoří vrstvu elektricky dostatečně vodivou (a nevysychající tak rychle, jako by vyschla samotná voda).
3. "Trubici bláznů" neznám. Maxwellova démona ano: ten by zlovolně narušoval rovnováhu systému přepaženého vrátky tím, že by otevíral vrátka pomalým molekulám a zavíral rychlým, čímž by v této části rostla teplota a ve druhé klesala. Fyzikálně vzato by tu klesala entropie. Jenomže na to, aby M.d. viděl částici, musí v systému být světlo, a to nikoli izotropní (jinak by neviděl nic). Když se pak počítá změna entropie, tak se vždycky ukáže, že v nějakých těchhle průvodních jevech naopak entropie roste, takže nakonec 2. zákon termodynamiky narušen není. Příklad: Kdybych tam dal otáčecí vrátka s "řehtačkou", která zabraňuje otáčení "proti srsti", pak musí řehtačka mít něco, co západku po dopadu utlumí (kdyby se odrazila a letěla zpátky, tak by v maximální poloze zase nebránila opačnému pohybu). Toto utlumení znamená prakticky přeměnu práce (kinetické energie západky) na její zahřátí - a západka bude mít tedy teplotu vyšší než okolí. Na mikroskopické úrovni by prostě takováto západka kmitala stejně, jako kmitá libovolná molekula pevné látky, jako Brownův pohyb, a její "usměrňující účinek" by tím byl - na mikroskopické úrovni - paralyzován.
(J.Obdržálek)   >>>  

1255) "Škodlivé" zářivky23. 10. 2002

Dotaz: Proč jsou starší typy zářivek lidskému zraku škodlivé ? Jde o vlnovou délku světla? (Tomas Voltr)

Odpověď: "Škodlivé zářivky" je asi trochu silné slovo, ale škodlivé vlivy jsou nevhodné spektrální složení viditelného světla, eventuálně pronikající ultrafialová složka a "mrkání" zvláště déle používaných zářivek.
(J.Obdržálek)   >>>  

1256) Barva tmy,... 22. 10. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, jak vysoko je vlastně hladina moře, když se mluví o nadmořské výšce? A jakou barvu má tma, skládá-li se vůbec z nějakých barev? (Čermák Stanislav)

Odpověď: Milý kolego, a) hladina moře odráží rozložení hmoty na Zemi, často se používá termín geoid pro plochu, která aproximuje střední mořskou hladinu, podívejte se například na stránky http://dgfi2.dgfi.badw-muenchen.de/geodis/GRAV/Geoid.html, http://www.ngs.noaa.gov/GEOID/geoid.html, http://www.sgs.sk/HTML/geodezia1_1.htm .... Od této plochy se pak měří nadmořské výšky.
b) Ja chápu tmu jako černo kolem sebe, kdy nic NEVIDÍM. Tj. nepřijímám dost fotonů ve správných vlnových délkách pro mé oči, abych to vyhodnotil jako světlo. Tj. může na mne klidně poblikávat děsně slabá červená lucernička a stejně ji neuvidím. Nebo nevidím infračervené blikání diody na ovladači televizoru, natož rádiové signály vysílané z mého mobilu. Tj. v mnoha situacích nevidím nic (vidím tmu), neboť mé oči jsou udělané na sledování světla v oboru, kde dominuje Sluníčko.
(J.Dolejší)   >>>