FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1258) Cyklista na kolotoči21. 10. 2002

Dotaz: Klasický příklad, ve kterém jede cyklista po obvodu kolotoče (proti směru otáčení kolotoče). Cyklista má stejnou úhlovou rychlost jako kolotoč, pouze smysl otáčení je opačný. Na cyklistu zřejmě nepůsobí žádná odstředivá síla. Proč? a: Cyklista nevykonává žádný rotační pohyb. b: Cyklista vlastně vykonává posuvný pohyb po povrchu kolotoče, proto nemůže být o rotaci řeč. c: Cyklista vykonává dva rotační pohyby, jejichž silové účinky se vzájemně vyruší. Které z vysvětlení je správně a proč? (Pavel)

Odpověď: Cyklista je z hlediska inerciální soustavy spojené s náměstím, na kterém stojí kolotoč, v klidu, a proto součet sil na něj je nulový. Tvrzení b) je nespravné, nejde o posuvný pohyb. c) v podstatě je stejné tvrzení z hlediska náměstí jako a) a je tedy také v pořádku. d) Z hlediska kolotoče vykonává cyklista čistý rotační pohyb v kolotočové soustavě. Působí na něj odstředivá síla, ale současně Coriolisova síla ve směru do středu kolotoce. Tyto setrvačné fiktivní síly v neinerciální soustavě kolotoče se sečtou vektorově (jsou opačně namířené, Coriolisova do středu, odstředivá od středu). Protože má v daném případě tato Coriolisova dvojnásobnou velikost než odstředivá, zbyde půlka Coriolisovy směrem do středu - funguje jako dostředivá síla.
(M.Rojko)   >>>  

1259) Teslův transformátor21. 10. 2002

Dotaz: Snažím se sestavit Teslův transformátor. Jaké vlastnosti musí mít jiskřiště primárního obvodu? Nestačilo by místo něho použít vlastní jiskřiště Ruhmkhurffova induktoru? (Václav Piskač)

Odpověď: Jiskřiště transformátoru musí mít kulové konduktory, štelovací zdálenost 3 -10 mm. Ty se připojují paralelně k jiskřišti induktoru, jehož elektrody jsou od sebe řádově několik cm. Kondenzátorem může být Leydenská láhev, 3 litrová láhev od okurek polepená zevnitř i zvenku alobalem a cívku tvoří 6 - 10 závitů primárního obvodu a stovky závitů na vnitřní sekundární cívce.
(M.Rojko)   >>>  

1260) Rychlost elektrického proudu21. 10. 2002

Dotaz: Jaká je rychlost elektrického proudu ? Vzhledem k podstatě přenosu patrně teoreticky stejná jako rychlost světla ? A co "praktická" rychlost ve skutečných vodičích? (Tomas Voltr)

Odpověď: Pojem rychlost proudu může mít dva významy. a) Jak postupně nastartuje ve vodiči pohyb nábojů. Je to analogicky, jako by ve stometrové dráze stáli běžci v metrových vzdálenostech a na jednom konci se ozval startovací výstřel. Je jasné, že by neodstartovali všichni najednou, ale nejdříve ty nejbližší a potom postupně ti, co jsou dál a dál. Rychlost odstartování by byla rychlost zvuku. Rychlost odstartování proudu je analogicky rychlost světla v daném vodiči.
b) Druhou rychlostí můžeme chápat rychlost usměrněného pohybu částic s nábojem. V analogii to je rychlost běžců na té trati. Ta je samozřejmě menší než rychlost zvuku. Podobně i rychlost usměrněného pohybu nabitých částic je nesrovnatelně menší, než rychlost světla ve vodiči a dokonce o několik řádů menší než rychlost jejich chaotického termického pohybu. Závisí mj. na hustotě proudu a pro běžné hustoty proudu má velikost mm/s a méně.
(M.Rojko)   >>>  

1261) YARD20. 10. 2002

Dotaz: Kdo vynalezl měrnou jednotku YARD a kdy. (Kachlíř Jiří)

Odpověď: Milý Jiří, roku 1101 změřili anglickému králi Jindřichovi I. vzdálenost od špičky jeho královského nosu ke konci ukazováčku jeho natažené paže a tuto délku nazvali yard [1 yard = 91,44 cm].
(M.Urbanová)   >>>  

1262) Dark matter19. 10. 2002

Dotaz: Mohli by ste mi něco říci o tzv. skryté nezářící hmotě (dark matter), či tzv. "5. síle". (Martin)

Odpověď: Milý Martine, už v roce 1933 upozornil F. Zwicky, že ve vnějších oblastech galaxií jsou rotační rychlosti hvězd vyšší než teoretické, což odpovídá většímu množství hmoty v galaxiích než se pozoruje. Proto by galaxie měly obsahovat skrytou hmotu, kterou nevidíme. Svítící (registrované) hmoty v galaxiích je jen asi 1 %. V roce 2000 se pomocí HST ukázalo, že až 50 % hmoty Galaxie může být soustředěno ve velmi starých a málo svítících bílých trpaslících, které doposud nebyly pozorovatelné. Patřily pravděpodobně k první generaci hvězd před cca 12 miliardami let a vyplňují celé haló Galaxie. Obdobně tomu bude asi i u ostatních galaxií. Další podrobnosti se můžete dočíst na stránkách: http://genezis.host.sk/4-pohyb.htm, http://chandra.harvard.edu/xray_astro/dark_matter.html, http://astron.berkeley.edu/~mwhite/darkmatter/dm.html, ...
Tzv. 5. síla je další, hypotetický typ interakce, který se objevuje v některých teoriích. Na "popis" světa nám ale stačí 4 interakce.
(M.Urbanová)   >>>