FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1259) Teslův transformátor21. 10. 2002

Dotaz: Snažím se sestavit Teslův transformátor. Jaké vlastnosti musí mít jiskřiště primárního obvodu? Nestačilo by místo něho použít vlastní jiskřiště Ruhmkhurffova induktoru? (Václav Piskač)

Odpověď: Jiskřiště transformátoru musí mít kulové konduktory, štelovací zdálenost 3 -10 mm. Ty se připojují paralelně k jiskřišti induktoru, jehož elektrody jsou od sebe řádově několik cm. Kondenzátorem může být Leydenská láhev, 3 litrová láhev od okurek polepená zevnitř i zvenku alobalem a cívku tvoří 6 - 10 závitů primárního obvodu a stovky závitů na vnitřní sekundární cívce.
(M.Rojko)   >>>  

1260) Rychlost elektrického proudu21. 10. 2002

Dotaz: Jaká je rychlost elektrického proudu ? Vzhledem k podstatě přenosu patrně teoreticky stejná jako rychlost světla ? A co "praktická" rychlost ve skutečných vodičích? (Tomas Voltr)

Odpověď: Pojem rychlost proudu může mít dva významy. a) Jak postupně nastartuje ve vodiči pohyb nábojů. Je to analogicky, jako by ve stometrové dráze stáli běžci v metrových vzdálenostech a na jednom konci se ozval startovací výstřel. Je jasné, že by neodstartovali všichni najednou, ale nejdříve ty nejbližší a potom postupně ti, co jsou dál a dál. Rychlost odstartování by byla rychlost zvuku. Rychlost odstartování proudu je analogicky rychlost světla v daném vodiči.
b) Druhou rychlostí můžeme chápat rychlost usměrněného pohybu částic s nábojem. V analogii to je rychlost běžců na té trati. Ta je samozřejmě menší než rychlost zvuku. Podobně i rychlost usměrněného pohybu nabitých částic je nesrovnatelně menší, než rychlost světla ve vodiči a dokonce o několik řádů menší než rychlost jejich chaotického termického pohybu. Závisí mj. na hustotě proudu a pro běžné hustoty proudu má velikost mm/s a méně.
(M.Rojko)   >>>  

1261) YARD20. 10. 2002

Dotaz: Kdo vynalezl měrnou jednotku YARD a kdy. (Kachlíř Jiří)

Odpověď: Milý Jiří, roku 1101 změřili anglickému králi Jindřichovi I. vzdálenost od špičky jeho královského nosu ke konci ukazováčku jeho natažené paže a tuto délku nazvali yard [1 yard = 91,44 cm].
(M.Urbanová)   >>>  

1262) Dark matter19. 10. 2002

Dotaz: Mohli by ste mi něco říci o tzv. skryté nezářící hmotě (dark matter), či tzv. "5. síle". (Martin)

Odpověď: Milý Martine, už v roce 1933 upozornil F. Zwicky, že ve vnějších oblastech galaxií jsou rotační rychlosti hvězd vyšší než teoretické, což odpovídá většímu množství hmoty v galaxiích než se pozoruje. Proto by galaxie měly obsahovat skrytou hmotu, kterou nevidíme. Svítící (registrované) hmoty v galaxiích je jen asi 1 %. V roce 2000 se pomocí HST ukázalo, že až 50 % hmoty Galaxie může být soustředěno ve velmi starých a málo svítících bílých trpaslících, které doposud nebyly pozorovatelné. Patřily pravděpodobně k první generaci hvězd před cca 12 miliardami let a vyplňují celé haló Galaxie. Obdobně tomu bude asi i u ostatních galaxií. Další podrobnosti se můžete dočíst na stránkách: http://genezis.host.sk/4-pohyb.htm, http://chandra.harvard.edu/xray_astro/dark_matter.html, http://astron.berkeley.edu/~mwhite/darkmatter/dm.html, ...
Tzv. 5. síla je další, hypotetický typ interakce, který se objevuje v některých teoriích. Na "popis" světa nám ale stačí 4 interakce.
(M.Urbanová)   >>>  

1263) Obloukový výboj18. 10. 2002

Dotaz: Prosím mohli by jste mi blíže objasnit pojem obloukový výboj. Vím, že se jedná o sváření elektrickým proudem,ale nic bižšího o tom nevím.Zajímalo by mě na jakém principu pracuje. Kdo tento postup objevil a zavedl do praxe.Také by mě zajímalo další praktické využití obloukového výboje,jeho přednosti popřípadě jeho závady. (Lucie Píšová)

Odpověď: Obloukový výboj je typ samostatného výboje v plynech, který může vzniknout v širokém oboru tlaků. Nejznámější je jeho využití v obloukových lampách, kde tento výboj vzniká ve vzduchu za atmosférického tlaku mezi dvojicí uhlíkových elektrod. Nejdříve se elektrody musí dotknout a zahřát joulovým teplem na dostatečně vysokou teplotu. Po jejich oddálení výboj trvale hoří při relativně nízkém napětí na elektrodách (20 - 50V).
ento typ výboje dříve sloužil jako intenzivní zdroj světla ve velkých promítacích přístrojích a ve světlometech. Dnes se pro tyto účely používají vysokotlaké výbojky plněné xenonem. Obloukový výboj se nejčastěji používá při bloukovém sváření kovů. Další informace se můžete dočíst např. na stránkách: http://kdf-ls.karlov.mff.cuni.cz/skripta/75.html, http://zivly.koniklec.cz/kon_luft/vzduch_latka.htm, ...
(M.Urbanová)   >>>