FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1261) YARD20. 10. 2002

Dotaz: Kdo vynalezl měrnou jednotku YARD a kdy. (Kachlíř Jiří)

Odpověď: Milý Jiří, roku 1101 změřili anglickému králi Jindřichovi I. vzdálenost od špičky jeho královského nosu ke konci ukazováčku jeho natažené paže a tuto délku nazvali yard [1 yard = 91,44 cm].
(M.Urbanová)   >>>  

1262) Dark matter19. 10. 2002

Dotaz: Mohli by ste mi něco říci o tzv. skryté nezářící hmotě (dark matter), či tzv. "5. síle". (Martin)

Odpověď: Milý Martine, už v roce 1933 upozornil F. Zwicky, že ve vnějších oblastech galaxií jsou rotační rychlosti hvězd vyšší než teoretické, což odpovídá většímu množství hmoty v galaxiích než se pozoruje. Proto by galaxie měly obsahovat skrytou hmotu, kterou nevidíme. Svítící (registrované) hmoty v galaxiích je jen asi 1 %. V roce 2000 se pomocí HST ukázalo, že až 50 % hmoty Galaxie může být soustředěno ve velmi starých a málo svítících bílých trpaslících, které doposud nebyly pozorovatelné. Patřily pravděpodobně k první generaci hvězd před cca 12 miliardami let a vyplňují celé haló Galaxie. Obdobně tomu bude asi i u ostatních galaxií. Další podrobnosti se můžete dočíst na stránkách: http://genezis.host.sk/4-pohyb.htm, http://chandra.harvard.edu/xray_astro/dark_matter.html, http://astron.berkeley.edu/~mwhite/darkmatter/dm.html, ...
Tzv. 5. síla je další, hypotetický typ interakce, který se objevuje v některých teoriích. Na "popis" světa nám ale stačí 4 interakce.
(M.Urbanová)   >>>  

1263) Obloukový výboj18. 10. 2002

Dotaz: Prosím mohli by jste mi blíže objasnit pojem obloukový výboj. Vím, že se jedná o sváření elektrickým proudem,ale nic bižšího o tom nevím.Zajímalo by mě na jakém principu pracuje. Kdo tento postup objevil a zavedl do praxe.Také by mě zajímalo další praktické využití obloukového výboje,jeho přednosti popřípadě jeho závady. (Lucie Píšová)

Odpověď: Obloukový výboj je typ samostatného výboje v plynech, který může vzniknout v širokém oboru tlaků. Nejznámější je jeho využití v obloukových lampách, kde tento výboj vzniká ve vzduchu za atmosférického tlaku mezi dvojicí uhlíkových elektrod. Nejdříve se elektrody musí dotknout a zahřát joulovým teplem na dostatečně vysokou teplotu. Po jejich oddálení výboj trvale hoří při relativně nízkém napětí na elektrodách (20 - 50V).
ento typ výboje dříve sloužil jako intenzivní zdroj světla ve velkých promítacích přístrojích a ve světlometech. Dnes se pro tyto účely používají vysokotlaké výbojky plněné xenonem. Obloukový výboj se nejčastěji používá při bloukovém sváření kovů. Další informace se můžete dočíst např. na stránkách: http://kdf-ls.karlov.mff.cuni.cz/skripta/75.html, http://zivly.koniklec.cz/kon_luft/vzduch_latka.htm, ...
(M.Urbanová)   >>>  

1264) Pozitron18. 10. 2002

Dotaz: Může vést pozitron (antičástice elektronu) elekrický proud? (Jiří Svatoš)

Odpověď: Ano, samozřejmě, v antisvětě v antivodičích vodí proud pozitrony. Ale i tady v našem normálním světě proud pozitronu v trubici urychlovače reprezentuje elektrický proud. V normalním drátě ale pozitrony proud nevodí, protože kdyby se tam už nějaký vyskytl, hned by anihiloval.
(J.Dolejší)   >>>  

1265) Proč vidíme předměty?17. 10. 2002

Dotaz: Jak můžeme viět věci - nemyslím tím ustrojí zraku -ale to, že předměty musejí - dle mého názoru- vyzařovat nějakou viditelnou energii. (Jirka Svatoš)

Odpověď: Milý Jirko, věci kolem nás, které nejsou zdroje světla nevyzařují žádnou energii. Vidíme je díky odrazu světla od nějakého zdroje. Tedy světlo ze zdroje (kterým může být Slunce, zářivka, svíčka, ale i světluška) dopadá na nějaký předmět, od něho se odráží do našeho oka a vyvolá v něm zrakový vjem. Pokud nevěříte, zkuste se zavřít potmě do koupelny a číst si noviny. Proč to nejde? Bílé světlo je směsice barev, různé materiály různé barvy pohlcují, jiné barvy zase odrážejí, proto vidíme předměty nějak barevné.
(M.Urbanová)   >>>