FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1265) Proč vidíme předměty?17. 10. 2002

Dotaz: Jak můžeme viět věci - nemyslím tím ustrojí zraku -ale to, že předměty musejí - dle mého názoru- vyzařovat nějakou viditelnou energii. (Jirka Svatoš)

Odpověď: Milý Jirko, věci kolem nás, které nejsou zdroje světla nevyzařují žádnou energii. Vidíme je díky odrazu světla od nějakého zdroje. Tedy světlo ze zdroje (kterým může být Slunce, zářivka, svíčka, ale i světluška) dopadá na nějaký předmět, od něho se odráží do našeho oka a vyvolá v něm zrakový vjem. Pokud nevěříte, zkuste se zavřít potmě do koupelny a číst si noviny. Proč to nejde? Bílé světlo je směsice barev, různé materiály různé barvy pohlcují, jiné barvy zase odrážejí, proto vidíme předměty nějak barevné.
(M.Urbanová)   >>>  

1266) Tíhové zrachlení nejen na rovníku17. 10. 2002

Dotaz: Jaké tíhové zrychlení je na pólech a na rovníku , a jaké v USA ? (Petra)

Odpověď: Milá Petro, v tabulkách můžete pro tíhové zrychlení najít střední hodnotu g = 9,80665 m/s2, na pólu je zrychlení největší g = 9,832 m/s2, na rovníku nejmenší g = 9,780 m/s2. Co se týká USA: New York: g = 9,803 m/s2, Chicago g = 9,803 m/s2, Denver g = 9,796 m/s2, San Francisco g = 9,8 m/s2.
(M.Urbanová)   >>>  

1267) Granty pro vědu a výzkum16. 10. 2002

Dotaz: Mám asi velmi skromný dotaz, ale je moµno někde získávat granty pro vědu a výzkum buď v České republice nebo v zahraničí. (Indi)

Odpověď: Na následujících stránkách naleznete informace o grantech pro vedu a výzkum: http://www.cuni.cz/, http://www.vlada.cz/1250/vrk/rady/rvv/cep/cep.il2.htm, http://www.gacr.cz/, http://gaav.kav.cas.cz/navimenu.htm, http://gaav.kav.cas.cz/, http://www.msmt.cz/cp1250/skupina3/veda.htm, ...
(M.Urbanová)   >>>  

1268) MEG a testatika16. 10. 2002

Dotaz: 1.Jaký máte názor a fungování MEGu 2. jaký máte názor na testatiku + princip (Marek)

Odpověď: Někteří všímaví čtenáři, kteří si přečtou popis MEG, nebo jiných převratných zařízení, napr. přístrojů na magnetokinetické vysušování zdiva, viz. http://www.aquapol.cz/aquapol/aquapol.htm, získají pocit, že je na tom cosi divného. Vždyť to buď narušuje zákon zachování energie nebo se mluví o vysílání velmi slabého, pravotočivého polarizovaného pole, podobného elektromagnetickému (jakého tedy???). Jenomže to, že někdo nebo něco narušuje zákony, se v našem světě stalo běžné. To že něco nesouhlasí s moudrem nebo skoromoudrem, které jsme slyšeli ve škole, je také běžné.
Ve fyzice a přírodních vědách je situace trochu zvláštní v tom, že ony "fyzikální zákony" nepřijal žádný fyzikální parlament, ale že jsou koncentrovaným vyjádřením dosavadní zkušenosti lidstva, jak probíhají přírodní děje. Tak zákon zachování energie neříká nic jiného, než že ve všech procesech, které kdy lidstvo pozorovalo a studovalo, se energie zachovávala, a že situace, kdy se energie jakoby nezachovávala, se podařilo dříve nebo později vysvětlit.
Když někdo nerespektuje přírodní zákony, ohrožuje jenom sebe a zdar svého konání, někdy i lidi okolo. Jak to dopadne, když budu prodávat s perfektní reklamou magickou krabičku, která má odstínit gravitaci? Asi mi v tom nikdo nezabrání, asi snadno získám atest, že má krabička je dokonale neškodná (vzdyť bude úplně prázdná, akorát dovnitř natisknu magické obrazce nebo tam smotám kus drátu). Když mi ale někdo uvěří a s krabičkou v ruce vykročí z okna paneláku ve vyšším podlaží, poletí zcela jistě dolů. Kdo za to může? Kdo ho měl uchránit před podmanivou reklamou?
Samozřejmě se objevují stále nové jevy a tak vědci nemohou zpravidla apriori o nějakém jevu říci hned, že to úplná pitomost nebo podvod. Věrohodné prokázání nebo zavržení některých jevů může být obtížné a trvat velmi dlouho (Klasickým příkladem je hypotéza o obtížně zachytitelné částici, která řeší "nezachování energie" v beta-rozpadu. Tato částice - neutrino - byla objevena za 25 let poté, co si ji Pauli "vymyslel"). Právě v takových situacích velmi pomáhá pevná zkušenost, že nesplnění fyzikálních zákonů je přinejmenším krajně málo pravděpodobné. To by si měli občané v našem kulturním prostředí odnést ze školy, aby pak někomu neplatili za iluze nebo nehynuli kvůli své neinformovanosti (nebo blbosti?). "Informace" o MEGu najdete na stránkách: http://www.revprirody.cz/data/0402/meg.htm, http://jnaudin.free.fr/html/megv21.htm,...

Podrobnosti o testatice se doctete na stránce: http://www.gewo.cz/ve/Testatika-FED/Testatika.htm, fotografie najdete na adrese: http://www.gewo.applet.cz/ve/Testatika-FED/testatica_pictures.htm.


(J.Dolejší)   >>>  

1269) Teplota vakua16. 10. 2002

Dotaz: Jakou teplotu má vakuum? Má vůbec nějakou teplotu? (Ensy)

Odpověď: V nejjednodušším přiblížení je vakuum prázdný prostor, "obsahuje" NIC. Teplota je charakteristická vlastnost "něčeho".. Tedy vakuum nemá teplotu.V některých složitějších fyzikálních teoriích se ale můžete setkat hodnotou 0 K pro teplotu vakua.
(M.Urbanová)   >>>