FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1267) Granty pro vědu a výzkum16. 10. 2002

Dotaz: Mám asi velmi skromný dotaz, ale je moµno někde získávat granty pro vědu a výzkum buď v České republice nebo v zahraničí. (Indi)

Odpověď: Na následujících stránkách naleznete informace o grantech pro vedu a výzkum: http://www.cuni.cz/, http://www.vlada.cz/1250/vrk/rady/rvv/cep/cep.il2.htm, http://www.gacr.cz/, http://gaav.kav.cas.cz/navimenu.htm, http://gaav.kav.cas.cz/, http://www.msmt.cz/cp1250/skupina3/veda.htm, ...
(M.Urbanová)   >>>  

1268) MEG a testatika16. 10. 2002

Dotaz: 1.Jaký máte názor a fungování MEGu 2. jaký máte názor na testatiku + princip (Marek)

Odpověď: Někteří všímaví čtenáři, kteří si přečtou popis MEG, nebo jiných převratných zařízení, napr. přístrojů na magnetokinetické vysušování zdiva, viz. http://www.aquapol.cz/aquapol/aquapol.htm, získají pocit, že je na tom cosi divného. Vždyť to buď narušuje zákon zachování energie nebo se mluví o vysílání velmi slabého, pravotočivého polarizovaného pole, podobného elektromagnetickému (jakého tedy???). Jenomže to, že někdo nebo něco narušuje zákony, se v našem světě stalo běžné. To že něco nesouhlasí s moudrem nebo skoromoudrem, které jsme slyšeli ve škole, je také běžné.
Ve fyzice a přírodních vědách je situace trochu zvláštní v tom, že ony "fyzikální zákony" nepřijal žádný fyzikální parlament, ale že jsou koncentrovaným vyjádřením dosavadní zkušenosti lidstva, jak probíhají přírodní děje. Tak zákon zachování energie neříká nic jiného, než že ve všech procesech, které kdy lidstvo pozorovalo a studovalo, se energie zachovávala, a že situace, kdy se energie jakoby nezachovávala, se podařilo dříve nebo později vysvětlit.
Když někdo nerespektuje přírodní zákony, ohrožuje jenom sebe a zdar svého konání, někdy i lidi okolo. Jak to dopadne, když budu prodávat s perfektní reklamou magickou krabičku, která má odstínit gravitaci? Asi mi v tom nikdo nezabrání, asi snadno získám atest, že má krabička je dokonale neškodná (vzdyť bude úplně prázdná, akorát dovnitř natisknu magické obrazce nebo tam smotám kus drátu). Když mi ale někdo uvěří a s krabičkou v ruce vykročí z okna paneláku ve vyšším podlaží, poletí zcela jistě dolů. Kdo za to může? Kdo ho měl uchránit před podmanivou reklamou?
Samozřejmě se objevují stále nové jevy a tak vědci nemohou zpravidla apriori o nějakém jevu říci hned, že to úplná pitomost nebo podvod. Věrohodné prokázání nebo zavržení některých jevů může být obtížné a trvat velmi dlouho (Klasickým příkladem je hypotéza o obtížně zachytitelné částici, která řeší "nezachování energie" v beta-rozpadu. Tato částice - neutrino - byla objevena za 25 let poté, co si ji Pauli "vymyslel"). Právě v takových situacích velmi pomáhá pevná zkušenost, že nesplnění fyzikálních zákonů je přinejmenším krajně málo pravděpodobné. To by si měli občané v našem kulturním prostředí odnést ze školy, aby pak někomu neplatili za iluze nebo nehynuli kvůli své neinformovanosti (nebo blbosti?). "Informace" o MEGu najdete na stránkách: http://www.revprirody.cz/data/0402/meg.htm, http://jnaudin.free.fr/html/megv21.htm,...

Podrobnosti o testatice se doctete na stránce: http://www.gewo.cz/ve/Testatika-FED/Testatika.htm, fotografie najdete na adrese: http://www.gewo.applet.cz/ve/Testatika-FED/testatica_pictures.htm.


(J.Dolejší)   >>>  

1269) Teplota vakua16. 10. 2002

Dotaz: Jakou teplotu má vakuum? Má vůbec nějakou teplotu? (Ensy)

Odpověď: V nejjednodušším přiblížení je vakuum prázdný prostor, "obsahuje" NIC. Teplota je charakteristická vlastnost "něčeho".. Tedy vakuum nemá teplotu.V některých složitějších fyzikálních teoriích se ale můžete setkat hodnotou 0 K pro teplotu vakua.
(M.Urbanová)   >>>  

1270) Foton16. 10. 2002

Dotaz: Jak to, že se může foton pohybovat rychlostí světla? V tabulkách jsem si našel, že má určitou hmotnost, ale při rychlosti světla by tato hmotnost musela být nekonečná. (Radim Kučera)

Odpověď: Milý Radime, bohužel jste se podíval špatně. Foton má nulovou klidovou hmotnost "a proto" se pohybuje rychlostí světla.
(M.Urbanová)   >>>  

1271) Jaký je čas na pólu?16. 10. 2002

Dotaz: Jaký je čas na zeměpisných pólech? Pokud uvažím, že čas se mění se změnou zeměpisné délky,tak v pólech se všechny zeměpisné délky setkávají.Podle čeho tedy na pólech určit čas? (Martin Janosek)

Odpověď: Váš dotaz je krásný. Nastěstí když se pralidi řídili jen Sluncem nad hlavou, tj. když bylo nejvýš, poobědvali kotletu z mamuta a když zapadlo za kopec, zalezli do jeskyně a dělali praděti, neměli asi roupy dojít ani na severní ani na jižní pól a tedy neměli Vaše problémy. Když tam jde nebo jede někdo dnes, pozoruje už dávno před pólem, že je pořád světlo, akorát Slunce na obloze stoupá a klesá (resp. je pořád tma a Slunce je pořád pod obzorem). A když je pořád světlo, tak se musí řídit buď podle hodinek nebo biologických potřeb. V polárních oblastech se můžete rozhodnout pro jakýkoli denní rytmus, zvolit si jakýkoli čas, který se vám líbí. To v našich krajinách ale můžete taky, jen můžete mít koordinační potíže s okolím. Zkuste si cvičně zaletět do USA nebo Japonska, nebo třeba někam do Tichomoří, a ověřit, že opravdu ten standardní sluneční čas a naše vnitřní hodiny se mohou prát a po čase naopak shodnout. Pokud Vám jde o ryze pragmatickou otázku, jak na pólu určit čas jenom pozorováním Slunce, pak opravdu poledne musíte zvolit, průběh času pak můžete měřit třeba triviálními slunečními hodinami.
(J.Dolejší)   >>>