FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1272) Absolutní nula10. 10. 2002

Dotaz: Proč není možné dosáhnout teploty absolutní nuly? Je stanovena hodnota maximální kladné teploty? (Petr)

Odpověď: Uvažte predevším, JAK dosahujeme nízkých teplot - tedy jak se dostaneme na nižší teplotu, než je zatím k dispozici. Popíšu to na jedné z možností; ostatní možnosti, jak nahlédnete, se liší treba vnitrním mechanismem, ale ta záludnost je presne stejná. Tedy: Plyn mužu ochladit napr. tak, že ho dám do válce (s pístem), jehož povrch mužu strídave zakrýt molitanem (zabránit prenosu tepla mezi válcem a jeho okolím) nebo odhalit (a válec i s plynem získá teplotu okolí). Dám válec do nejstudenejšího prostredí (teplotu oznacme treba T4) které mám, odhalím ho, a pokracuji tímto cyklem: 1) Odhalím válec (získá teplotu T4 svého okolí) 2) Zakryju válec (teplota se nemení) 3) Stlacím plyn ve válci (teplo se nevymenuje, teplota vzroste na nejakou hodnotu T5). 4) Odhalím válec (plyn vydá teplo do okolí, teplota plynu se pritom vyrovná s okolím na hodnotu T4 ) 5) Nechám plyn rozepnout. (teplo se nevymenuje, teplota plynu klesne na hodnotu T3 menší než T4). Tím jsem získal neco, co je chladnejší (T3) než zatím nejnižší dosažená teplota (T4). Tím si vychladím nejaký ten "zásobník chladu" na teplotu T3.
Dále se hra opakuje jen místo teplot T3 < T4 < T5 budu mít T2 < T3 < T4. A takhle pujdu dolu po posloupnosti T4, T3, T2, T1, T0, T-1, .... Porád budu s teplotou klesat, ale ukáže se, že to nebude neomezene, nýbrž že se budu blížit nejaké limitní hodnote, asi tak jako posloupnost 1 1/2 1/3 1/4 1/5 1/6 ... porád klesá, ale ne do mínus nekonecna. Proc to je? "Úcinnost" mé metody se totiž stále snižuje v tom smyslu, že i v tom nejlepším ideálním prípade nemám stálý ROZDÍL teplot, ale POMER teplot (vyjádrený v absolutní teplote). Proto klesám, ale jen v rámci kladných hodnot absolutní teploty; ani na nulu se stálým pomerem hodnot nedostanu nikdy, natož pod ní. Druhý zákon termodynamiky mi vymezuje úcinnost vratných stroju, stanoví, že úcinnost tepelného motoru je rovna výrazu (QT-QS)/QT pro teplo QS vymenené se studenejší lázní a QT s teplejší. Z toho pak plyne možnost "ocíslovat teploty" tak, že teplota T je úmerná predanému teplu Q. Protože chladnicka je "tepelný motor pracující pozpátku", je videt, že i její úcinnost dána stejným vzorcem, urcujícím POMER a nikoli ROZDÍL.
Tohle je tedy idea celého vysvetlení. Samozrejme, prakticky toto ztroskotá dríve, protože každý plyn nekdy zkapalní a už to nepujde tak jako dosud. Mužu si vymyslet jiný vratný dej, treba magnetizaci a demagnitizaci, pri nemž se látka jednou zahreje, podruhé ochladí. Ale i tam to dopadne stejne - vždy pujde o neco jako POMER, nikoli ROZDÍL. No, a jedna z formulací 3. zákona termodynamiky ríká práve to, že VŠECHNY "chladicí" deje mají tento charakter, a že existuje ona "absolutní nula", pod kterou se tedy nejde dostat. Tolik z termodynamiky.
Z hlediska statistické fyziky, tedy mikrosveta, je to jasnejší. Každý predmet, at je to plyn ve válci nebo jediný atom vodíku, má své povolené energiové stavy. Jeden z nich je ten nejnižší, a tomu odpovídá (makroskopicky) teplota absolutní nuly. Pak je jasné, že "víc než pod nejnižší hodnotu" to ochladit nejde.
Hodnota maximální kladné teploty stanovena není. Ovšem, zahríváním (dodáváním energie cestou tepla) dejme tomu caje v myšleném pevném objemu ("ve válci") caj nejprve zmení chut, voda se postupne vyparí na vodní páru, tanin a aromatické látky se rozloží na jednodušší (stovky stupnu), dále se zacne voda trhat na H a OH (pár tisíc stupnu), posléze na ionty, bude zárit, pri stovkách milionu stupnu se zažehne termonukleární syntéza (fúze) ... a to už je jiste neco úplne jiného než "hodne zahrátý caj". V principu (máte-li energii na zahrívání a dobrou izolaci - pri milionu stupnu se energie zárení bude rovnat energii zahráté "hmoty" a dál ješte poroste úmerne ctvrté mocnine teploty) mužete jít až k teplotám, které byly kolem Velkého tresku. Dál asi nemá smyslu jít, protože by bylo moc odvážné verit, že se za takových podmínem chová hmota podle stejných zákonu, jaké známe a jaké platí, dejme tomu, do nejakých tech miliard stupnu.
(J.Obdržálek)   >>>  

1273) Proton10. 10. 2002

Dotaz: Při obědě u nás vypukl spor o protony. Je vodíkové jádro to samé jako proton? Ve škole nás učili, že kyselina odštěpuje vodíkový proton H+, otec tvrdí, že to je proton jako proton, tedy každý volný proton je zároveň vodíkové jádro.Já tvrdím, že to je rozdíl. (Šárka Nováková)

Odpověď: Proton je jako proton a jako vodíkové jádro, navíc jsou všechny stejné a dva vedle sebe se od sebe nepoznaj.
(J.Dolejší)   >>>  

1274) Hodiny10. 10. 2002

Dotaz: Jak vzniklo slovo magnet? A něco o hodinách-máme mít referát!!! (Karolina Potocká)

Odpověď: Milá Karolíno, slovo magnet je odvozeno z názvu mesta Magnézia (ležícího ve strední Asii), kde byl poprvé objeven magnetid (látka pritahující železné predmety). Nejstarší zmínka o využití zemského magnetismu je patrne z roku 2637 pr.n.l., kdy pri pronásledování neprítele užil magnetku cínský císar Huang-Ti. První systematické pokusy s magnety a zmagnetovaným železem provádel kolem roku 1600 renesancní ucenec William Gilbert z Colchesteru .
Na následujících stránkách si mužete precíst "neco" o hodinách, doufám, že tam najdete vhodné informace pro váš referát: http://www.quido.cz/objevy/hodiny.htm. Na webu najdete ale spoustu dalších clánku, stací do vyhledávace napsat heslo hodiny a vybrat si.
(M.Urbanová)   >>>  

1275) Odpor vzduchu09. 10. 2002

Dotaz: 1.Zajímalo by mě, jestli existuje vzorec na výpočet odporu vzduchu (o kolik vzduch v metrech za sekundu předmět zbrzdí) letícího tělesa, když znám jeho váhu, tvar, rychlost a dráhu letu. Také by mě zajímalo, jestli to jde spočítat i když předmět rotuje a to jak po podélné ose tak i po příčné s tím, že znám rychlost rotace kolem vlastní osy. 2.Také bych rád věděl, jaký je vzorec na výpočet balistické křivky a jestli mi k jeho výpočtu stačí váha a rychlost tělesa. (Vašek)

Odpověď: Pro běžné rychlosti je možné pro odporovou sílu brát Newtonův zákon odporu 0,5. C.S.r.v2. C je odporový součinitel daný tvarem a orientací rychlosti vůči tekutině. Např. pro dutou polokouli oblou částí vpřed cca 0,4, pro dutou částí dopředu 1,4. r je hustota tekutiny, v rychlost, S příčný průřez.
Vzorcem pro výpočet balistické křivky Vám neposloužím, ale můžete tu křivku přibližně spočítat pomocí obyčejné kalkulačky, např. pro kulatý brok o poloměru 1 mm, vystřelený ze vzduchovky šikmo vzhůru pod úhlem 30° rychlostí 200 m/s: počáteční dopředná vodorovná rychlost je 200. cos (30), počáteční svislá rychlost vzhůru je 200. sin (30), první setinu sekundy se na gravitaci a odpor vzduchu vykašleme. Pro druhou setinu to už bude težší. Za 0,01 sekundy gravitace rychlost ve svislém směru sundá o 10 m/s. 0,01 s a odpor vzduchu o (1/hmotnost broku).( 0,5.0,37.
p . 0,0012).1,2.2002).0,01.sin(30) a ve vodorovném směru se rychlost zmenší obdobně, jen místo sinu tam bude cosinus. Tak budeme mít nové složky rychlosti, jejich výslednice (Pythagorovou větou) dá novou výslednou rychlost, nový směr taky lze snadno spočítat např. tangentou a celý kolotoč znova upakujeme. Po každé setine ovšem spočítáme i novou polohu, pro setinu sekundy lze pohyb považovat za rovnoměrný a polohu počítat vynásobením rychlostí tou setinou a přidat k předcházející poloze. S kalkulačkou by to byla dřina, ale umíte-li programovat alespoň v basiku nebo pracovat s Excelem, tak to poběží samo.
(M.Rojko)   >>>  

1276) Volný pád09. 10. 2002

Dotaz: Jaký je vzorec pro výpočet ustálené rychlosti padajícího tělesa volným pádem? (Iva Hyťhová)

Odpověď: Tíhová síla mínus vztlak = brzdící síla (Stokesova nebo Newtonova)
mg - V r g = 6 p e r v ( e je dynamická viskozita tekutiny, r polomer kulicky, když padá koule, v ustalená rychlost. Když padá teleso jiného tvaru, tak je místo r konstanta, která závisí i na orientaci telesa pri letu. V r g je vztlaková síla. Tento vztah je použitelný pri malých rychlostech s laminárním obtékáním. Pro bežné rychlosti je možné pro odporovou sílu brát Newtonuv zákon odporu 0,5. C.S.r.v2. C je opet odporový soucinitel daný tvarem a orientací rychlosti vuci tekutine. Napr. pro dutou polokouli oblou cástí vpred cca 0,4 pro dutou cástí dopredu 1,4. ro je hustota tekutiny, v ustalená rychlost mg - V r g = 0,5. C.S .r.v2
(M.Rojko)   >>>