FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1273) Proton10. 10. 2002

Dotaz: Při obědě u nás vypukl spor o protony. Je vodíkové jádro to samé jako proton? Ve škole nás učili, že kyselina odštěpuje vodíkový proton H+, otec tvrdí, že to je proton jako proton, tedy každý volný proton je zároveň vodíkové jádro.Já tvrdím, že to je rozdíl. (Šárka Nováková)

Odpověď: Proton je jako proton a jako vodíkové jádro, navíc jsou všechny stejné a dva vedle sebe se od sebe nepoznaj.
(J.Dolejší)   >>>  

1274) Hodiny10. 10. 2002

Dotaz: Jak vzniklo slovo magnet? A něco o hodinách-máme mít referát!!! (Karolina Potocká)

Odpověď: Milá Karolíno, slovo magnet je odvozeno z názvu mesta Magnézia (ležícího ve strední Asii), kde byl poprvé objeven magnetid (látka pritahující železné predmety). Nejstarší zmínka o využití zemského magnetismu je patrne z roku 2637 pr.n.l., kdy pri pronásledování neprítele užil magnetku cínský císar Huang-Ti. První systematické pokusy s magnety a zmagnetovaným železem provádel kolem roku 1600 renesancní ucenec William Gilbert z Colchesteru .
Na následujících stránkách si mužete precíst "neco" o hodinách, doufám, že tam najdete vhodné informace pro váš referát: http://www.quido.cz/objevy/hodiny.htm. Na webu najdete ale spoustu dalších clánku, stací do vyhledávace napsat heslo hodiny a vybrat si.
(M.Urbanová)   >>>  

1275) Odpor vzduchu09. 10. 2002

Dotaz: 1.Zajímalo by mě, jestli existuje vzorec na výpočet odporu vzduchu (o kolik vzduch v metrech za sekundu předmět zbrzdí) letícího tělesa, když znám jeho váhu, tvar, rychlost a dráhu letu. Také by mě zajímalo, jestli to jde spočítat i když předmět rotuje a to jak po podélné ose tak i po příčné s tím, že znám rychlost rotace kolem vlastní osy. 2.Také bych rád věděl, jaký je vzorec na výpočet balistické křivky a jestli mi k jeho výpočtu stačí váha a rychlost tělesa. (Vašek)

Odpověď: Pro běžné rychlosti je možné pro odporovou sílu brát Newtonův zákon odporu 0,5. C.S.r.v2. C je odporový součinitel daný tvarem a orientací rychlosti vůči tekutině. Např. pro dutou polokouli oblou částí vpřed cca 0,4, pro dutou částí dopředu 1,4. r je hustota tekutiny, v rychlost, S příčný průřez.
Vzorcem pro výpočet balistické křivky Vám neposloužím, ale můžete tu křivku přibližně spočítat pomocí obyčejné kalkulačky, např. pro kulatý brok o poloměru 1 mm, vystřelený ze vzduchovky šikmo vzhůru pod úhlem 30° rychlostí 200 m/s: počáteční dopředná vodorovná rychlost je 200. cos (30), počáteční svislá rychlost vzhůru je 200. sin (30), první setinu sekundy se na gravitaci a odpor vzduchu vykašleme. Pro druhou setinu to už bude težší. Za 0,01 sekundy gravitace rychlost ve svislém směru sundá o 10 m/s. 0,01 s a odpor vzduchu o (1/hmotnost broku).( 0,5.0,37.
p . 0,0012).1,2.2002).0,01.sin(30) a ve vodorovném směru se rychlost zmenší obdobně, jen místo sinu tam bude cosinus. Tak budeme mít nové složky rychlosti, jejich výslednice (Pythagorovou větou) dá novou výslednou rychlost, nový směr taky lze snadno spočítat např. tangentou a celý kolotoč znova upakujeme. Po každé setine ovšem spočítáme i novou polohu, pro setinu sekundy lze pohyb považovat za rovnoměrný a polohu počítat vynásobením rychlostí tou setinou a přidat k předcházející poloze. S kalkulačkou by to byla dřina, ale umíte-li programovat alespoň v basiku nebo pracovat s Excelem, tak to poběží samo.
(M.Rojko)   >>>  

1276) Volný pád09. 10. 2002

Dotaz: Jaký je vzorec pro výpočet ustálené rychlosti padajícího tělesa volným pádem? (Iva Hyťhová)

Odpověď: Tíhová síla mínus vztlak = brzdící síla (Stokesova nebo Newtonova)
mg - V r g = 6 p e r v ( e je dynamická viskozita tekutiny, r polomer kulicky, když padá koule, v ustalená rychlost. Když padá teleso jiného tvaru, tak je místo r konstanta, která závisí i na orientaci telesa pri letu. V r g je vztlaková síla. Tento vztah je použitelný pri malých rychlostech s laminárním obtékáním. Pro bežné rychlosti je možné pro odporovou sílu brát Newtonuv zákon odporu 0,5. C.S.r.v2. C je opet odporový soucinitel daný tvarem a orientací rychlosti vuci tekutine. Napr. pro dutou polokouli oblou cástí vpred cca 0,4 pro dutou cástí dopredu 1,4. ro je hustota tekutiny, v ustalená rychlost mg - V r g = 0,5. C.S .r.v2
(M.Rojko)   >>>  

1277) Moment síly07. 10. 2002

Dotaz: Pokud budu mít dvounápravý vagón v převýšeném oblouku koleje (tzn. že vnější kolejnice bude výše než vnitřní), a tuhost vypružení připadající na jednu nápravu bude "2*k" (tzn."4*k" na celý vůz). Jakým momentem proti naklápění budou působit tyto pružiny, jsou-li od sebe příčně vzdáleny na vzdálenosti "a"? "2*k*a*deformace vypružení" nebo pouze "k*a*deformace vypružení"? Jde mi o to, zda vnější pružiny zachycují náklon skříně a proč, nebo se pouze odlehčují a mají pouze funkci nosnou. (ondra)

Odpověď: Každá zatáčka je spočítaná tak, aby při průjezdu určitou rychlostí bylo převýšení vnější koleje oproti vnitřní takové, aby vagóny tlačily při průjezdu zatáčkou na obě koleje kolmo, tj. stejně. Pojede-li vlak větší rychlostí budou víc zatíženy vnější péra, při průjezdu menší rychlostí obráceně vnitřní péra. V obou těchto případech péra zhorší sklon vagónu oproti optimu. (MR - 7.10.2002) Uvažujte jako by byl vůz jednonápravový (asi jako kára- dvoukolák), to, co vám pak vyjde, prostě vydělte dvěma a budete mít situaci na každé ze dvou skutečných náprav. Nakreslete si obrázek řezu kolejnicemi a vozem kolmo ke směru pohybu, a to v zatáčce, tedy s převýšenou vnější kolejnicí. Proveďte rozklad tíhy F (působící v těžišti) na dvě síly Fi a Fě působící na vnitřní a vnější kolejnici. (Jejich součet je F, jejich výsledný moment vůči těžišti musí být nulový.) Ten je jednoznačný, jde o lineární rovnice. Tuhost vypružení vám dá, o kolik se vůz posune směrem dolů, ale řekl bych, že tato změna situace (momentu vůči těžišti) je zanedbatelná. Další síla působící z hlediska vozu je odstředivá; i tu si rozložte a i tento rozklad je ze stejného důvodu jednoznačný. Rozdíl sil působících na kolejnice vektorově vynásobený polohovým vektorem jedné kolejnice vůči druhé (v průřezu) pak můžete interpretovat jako onen otáčející moment. (JO - 8.10.2002)
(M.Rojko, J.Obdržálek)   >>>