FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1285) Měření termofyzikálních dat03. 10. 2002

Dotaz: Potřeboval bych vědět, jak závisejí tepelná vodivost, měrná kapacita a hustota na teplotě pro směs: písek (SiO2)+ jíl + voda v rozsahu teplot 20-1400°C? Jak se dají měřit termofyzikální data? (Libor Matula)

Odpověď: Je to dosti speciální otázka, doporučuji konsultaci spíše na Stavební fakultě, na Katedře silikátů. Samozřejmě blízko nad 100°C se podstatná část vody vypaří, malá část ale může zůstat chemicky vázána, při vyšších teplotách budou probíhat v materiálu (jílu + SiO2) jednak fázové přechody, jednak chemické reakce. Termodynamická data lze měřit např. měřením závislosti teploty na čase při dodávání konstantního toku energie (vyhříváme elektrickým proudem při známém výkonu a s co nejdokonalejší izolací).
(J.Obdržálek)   >>>  

1286) Zajímavosti o laseru03. 10. 2002

Dotaz: Na Vašich stránkách jsem se dočetl o Laserové pinsetě. Mohli byste mi, prosím, přesněji napsat, co to je a jak to funguje? (Ensy)

Odpověď: Nejlepší bude, když se podíváte web. Najdete tam spoustu zajímavých clánku. Napr. http://www.hyperlink.cz/tks/laser.htm, http://www.quido.cz/objevy/laser.a.htm, http://www.laser-centrum.cz/,... Prectete si také jeden ze starších dotazu: Využití laseru (viz. níže).
(M.Urbanová)   >>>  

1287) Ochlazování těles03. 10. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, zda lze ochlazovat tělesa jinka než pomocí Joule-Thompsonova efektu. Samozřejmě lze použít například skupenské teplo fázové přeměny, ale to je jen krátkodobá záležitost a nelze takto trvaleji udržet sníženou teplotu. Jak například fungují malé chladničky určené pro osobní automobily napájené z autobaterie. (Rostislav Dudek)

Odpověď: Tyto lednicky pracují na principu Peltierova jevu. Pri pruchodu elektrického proudu rozhraním dvou vodicu proudu nejsou obecne rovnovážné teploty vodicu stejné: jeden se ochlazuje a druhý se zahrívá (NENÍ to Joulovo teplo). Jiný zpusob chlazení užívá expanze plynu, který je pritom nucen konat práci; pritom se ochlazuje KAŽDÝ plyn, nejen neideální, jako pri Joulove-Thomsonove jevu.
Mužete se podívat i na stránku: http://www.ereferaty.cz/index.asp?c=view&ID=1018, kde se dozvíte další zajímavosti o chlazení. (JO - 3.10.2002)

Bežne se používá v chladnickách a mraznickách adiabatická expanze, plyn se stlací a pri rychlé expanzi dojde k ochlazení, pak se plyn znova stlací, v chladici se opet teplota sníží a další expanzí se to zase chladí a tak to jde dokola. Proto každá chladnicka víc tepla do kuchyne dodává, než ubírá zevnitr.
Jeden z dalších zpusobu je využití Peltierova efektu: pri pruchodu proudu obvodem spájeným ze dvou ruzných kovu (príp. polovodicu) vzniká mezi obema spájenými místy teplotní rozdíl. Jde o brácený jev k termoelektrickému. To se dnes prakticky využívá k chlazení menších objemu. (MR - 7.10.2002)

(J.Obdržálek, M.Rojko)   >>>  

1288) Foucaultovy proudy03. 10. 2002

Dotaz: čo sú to Foucaultove prúdy. Kde sa vyskytujú. Ako vznikajú ??? Čo to je "Barlowove kolo" ? (Jaroslav)

Odpověď: Vážený príteli, jiste víte, že pri zmene magnetického pole ve smycce z vodice indukuje se v této smycce elektrický proud. Když do podobného promenného magnetického pole strcíme místo smycky z drátu kus plechu, mužeme si ho predstavit složený ze spousty smycek, jako bychom ten plech vyrobili slisováním spousty drátu. A dál je to snad jasné. V každé té myšlené smycce se indukuje proud a protože ty smycky jsou vodive spojeny, tak ty proudy tam nebehají ukáznene kolem dokola ale chaoticky. Proto jim ríkáme Foucaultovy vírivé proudy. Vyskytují se tedy všude, kde kompaktní vodivý materiál zasahuje promenné magnetické pole. Udelejte si jednoduchý pokus. Poveste ferit na nit a nechte toto kyvadlo chvilku kývat a potom tesne pod nej strcte treba kus hlinikového, nebo medeného plechu. V plechu se tyto vírivé proudy budou indukovat a jejich magnetické pole bude velmi znatelné kyvadlo s feritem zbrzdovat.

Barlovovo kolecko je plechové kolecko, mužete si ho predstavit jako miniaturu kole žebrináku. Kolo je pripojeno ke zdroji napetí tak, že jeden pól je pripojen k ose kola, druhý pól k nejnižšímu bodu kola. Aby tam bylo malé trení, tak se spodek kola máchá ve žlabu se rtutí pripojené k tomu druhému polu. Proud tedy tece všemi "žebrinami" od stredu k obvodu, nebo obrácene, podle toho, kam pripojíme plus pól zdroje a kam mínus pól. Když ted to kolecko strcíme do podkovovitého magnetu tak, aby mezi jeho póly byla práve spodní žebrina, bude na vodic, který ta žebrina prestavuje, tlacit magnetické pole a vytlacovat tu žebrinu z mg. pole ven. Tím ale mezi póly vleze další žebrina atd. Bude se to kolo zkrátka otácet. Když zmeníme polaritu zdroje, nebo otocíme magnet, bude se kolecko tocit na opacnou stranu.

(M.Rojko)   >>>  

1289) Solární energie03. 10. 2002

Dotaz: Potřeboval bych nějaké informace ohledně solární energie. Postačí princip solárních panelů a popis procesu přeměny energie solární na elektrickou. (Miloš Homola)

Odpověď: Milý Miloši, na webu je spousta zajímavých clánku o solární energii, napr. http://libra.tf.czu.cz/energy.htm, http://www.energ.cz/hlavni.html?m1=/uspory/solar.html, http://www.quido.cz/objevy/fotovolt.htm, http://cde.ecn.cz/energetika/zpravy/Sol99cz.htm, http://reserse.web3.cz/dokumenty/obnzdren2.doc,... Pokud Vám informace z uvedených clánku nebudou stacit, napište do webovského vyhledávace heslo "solární energie", zobrazí se Vám další.
(M.Urbanová)   >>>