FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1293) Čas,...02. 10. 2002

Dotaz: Co to je čas, místo a pohyb??? (Martin Vondra-Indi)

Odpověď: Milý Martine, z vašeho dotazu není zřejmé, co přesně chcete o této trojici vědět. Nabízí se tedy "definice" uvedených pojmů. V různých knihách ale najdete ruzné "definice". Čas: jedna ze dvou základních forem existence hmoty, druhou je prostor. Čas je základní fyzikální veličina soustavy SI, označuje se t a její jednotkou je sekunda [s]. Místo (poloha) předmětu je prostorové umístění daného předmětu vzhledem k nějaké vztažné soustavě. Pohyb: změna polohy daného tělesa v čase vzhledem ke zvolené vztažné soustavě.
(M.Urbanová)   >>>  

1294) Elektrická vodivost plynů02. 10. 2002

Dotaz: Chcel by som sa dozvediet nieco o elektrickej vodivosti plynov a o ich vyuziti. (David)

Odpověď: Milý Davide, plyny vedou elektrický proud, když obsahují volné cástice s nábojem. Toho se dosáhne ionizací plynu, kdy se z atomu molekul oddelují elektrony a zbytky molekul pak vytvárejí kladné ionty. Uvolnené elektrony se ale mohou spojit s el. neutrálními molekulami a vytvorit tak záporné ionty. V ionizovaném plynu se pak vyskytují jak elektrony, tak i kladné a záporné ionty. Elektrickému proudu v plynu se ríká výboj. Existuje nekolik druhu výboju: doutnavý, obloukový, jiskrový atd. Podrobnosti se mužete docíst v mnoha ucebnicích fyziky nebo i na webu, stací do vyhledávace napsat príslušné heslo, napr.: http://zivly.koniklec.cz/kon_luft/vzduch_latka.htm, http://home.tiscali.cz/ca064436/clanky/atmosfera.htm.
(M.Urbanová)   >>>  

1295) Olověný akumulátor02. 10. 2002

Dotaz: Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte o nějaké stránce na netu, kde by byl srozumitelně pro studenty a přehledně vysvětlen princip baterie, akumulátoru a fotočlánku. (Horalek Josef)

Odpověď: Milý kolego, spoustu zajímavých informací o zdrojích elektrického napetí, se mužete docíst na následující stránkách, http://www.volny.cz/krivka/elektricke_clanky.htm, http://www.sweb.cz/slaboproud/elt2/stranky1/elt031.htm, http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap1/12.html, http://mujweb.atlas.cz/veda/nemec_comp/se1/05_01.html, návod, jak vyrobit jednoduchý olovený akumulátor najdete na stránce http://www.jaroska.cz/zamest/piskac/elmag/pbakum.htm.Stací do vyhledávace napsat príslušné heslo a pak si jen vybrat.
(M.Urbanová)   >>>  

1296) Zvuk02. 10. 2002

Dotaz: Potřebovala bych ještě dneska 29.9.2002 odpovědět na otázku co je to zvuk, jak vzniká,... Potřebuju toho co nejvíc na referát do fyziky. (Markéta)

Odpověď: Milá Markéto, zvuk je každé mechanické vlnení hmotného prostredí, které pusobí na lidské ucho a vyvolává v nem zvukový vjem. Frekvence tohoto vlnení je v mezích 16 - 16 000 kHz. Neslyšitelné zvuky pod dolní mezí nazýváme infrazvuk, nad horní mezí jde o ultrazvuk. Spoustu duležitých a zajímavých informací pro svuj referát najdete na webu na stránkách: http://www.steiner.cz/david/akustika/, o záznamu zvuku se doctete na: http://mujweb.cz/www/historie_zvuku/, jestli se zvuk šírí i ve vakuu je jeden ze starších dotazu Odpovedny (viz. níže), další informace se doctete v ucebnicích fyziky pro základní i strední školy. Pokud Vám tyto informace nestací, dejte mi vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

1297) Stín, ...02. 10. 2002

Dotaz: Potřebuji nějakou definici, či vysvětlení pro pojmy: stín,polostín, optika, zdroj světla. (TEREZA NOVAKOVA)

Odpověď: Milá Terezo, optika je část fyziky, která zkoumá podstatu světla a zákonitosti světelných jevů. Má dlouhou historii a je vedle mechaniky jedním z nejstarších oborů fyziky. To souvisí s tím, že člověk získává zrakem více než 80% informací o světě.
Zdroj světla je optický zářič, který emituje viditelné záření - je to např. svíčka, žárovka, Slunce apod.
Stín je místo, kam nedopadá přímé světlo. Nemusí tam být ale úplná tma (ve stínu stromu si můžeme číst knihu).
Polostín: když se na nějakém stínítku protnou stíny dvou světelných zdrojů, pak nejtmavější místo se nazývá plný stín a okolo jsou polostíny. Můžete si vyzkoušet pokus se dvěma svíčkami umístěnými kousek od sebe (např. na nějaké podložce) a papírem jako stínítkem. Vzájemným posouváním papíru a svíček dostanete nejdřív dva stíny, pri dalším posouvání se stíny protnou - vznikne jeden plný stín a dva polostíny, a nakonec oba stíny splynou v jeden stín).
(M.Urbanová)   >>>