FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1294) Elektrická vodivost plynů02. 10. 2002

Dotaz: Chcel by som sa dozvediet nieco o elektrickej vodivosti plynov a o ich vyuziti. (David)

Odpověď: Milý Davide, plyny vedou elektrický proud, když obsahují volné cástice s nábojem. Toho se dosáhne ionizací plynu, kdy se z atomu molekul oddelují elektrony a zbytky molekul pak vytvárejí kladné ionty. Uvolnené elektrony se ale mohou spojit s el. neutrálními molekulami a vytvorit tak záporné ionty. V ionizovaném plynu se pak vyskytují jak elektrony, tak i kladné a záporné ionty. Elektrickému proudu v plynu se ríká výboj. Existuje nekolik druhu výboju: doutnavý, obloukový, jiskrový atd. Podrobnosti se mužete docíst v mnoha ucebnicích fyziky nebo i na webu, stací do vyhledávace napsat príslušné heslo, napr.: http://zivly.koniklec.cz/kon_luft/vzduch_latka.htm, http://home.tiscali.cz/ca064436/clanky/atmosfera.htm.
(M.Urbanová)   >>>  

1295) Olověný akumulátor02. 10. 2002

Dotaz: Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte o nějaké stránce na netu, kde by byl srozumitelně pro studenty a přehledně vysvětlen princip baterie, akumulátoru a fotočlánku. (Horalek Josef)

Odpověď: Milý kolego, spoustu zajímavých informací o zdrojích elektrického napetí, se mužete docíst na následující stránkách, http://www.volny.cz/krivka/elektricke_clanky.htm, http://www.sweb.cz/slaboproud/elt2/stranky1/elt031.htm, http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap1/12.html, http://mujweb.atlas.cz/veda/nemec_comp/se1/05_01.html, návod, jak vyrobit jednoduchý olovený akumulátor najdete na stránce http://www.jaroska.cz/zamest/piskac/elmag/pbakum.htm.Stací do vyhledávace napsat príslušné heslo a pak si jen vybrat.
(M.Urbanová)   >>>  

1296) Zvuk02. 10. 2002

Dotaz: Potřebovala bych ještě dneska 29.9.2002 odpovědět na otázku co je to zvuk, jak vzniká,... Potřebuju toho co nejvíc na referát do fyziky. (Markéta)

Odpověď: Milá Markéto, zvuk je každé mechanické vlnení hmotného prostredí, které pusobí na lidské ucho a vyvolává v nem zvukový vjem. Frekvence tohoto vlnení je v mezích 16 - 16 000 kHz. Neslyšitelné zvuky pod dolní mezí nazýváme infrazvuk, nad horní mezí jde o ultrazvuk. Spoustu duležitých a zajímavých informací pro svuj referát najdete na webu na stránkách: http://www.steiner.cz/david/akustika/, o záznamu zvuku se doctete na: http://mujweb.cz/www/historie_zvuku/, jestli se zvuk šírí i ve vakuu je jeden ze starších dotazu Odpovedny (viz. níže), další informace se doctete v ucebnicích fyziky pro základní i strední školy. Pokud Vám tyto informace nestací, dejte mi vědět.
(M.Urbanová)   >>>  

1297) Stín, ...02. 10. 2002

Dotaz: Potřebuji nějakou definici, či vysvětlení pro pojmy: stín,polostín, optika, zdroj světla. (TEREZA NOVAKOVA)

Odpověď: Milá Terezo, optika je část fyziky, která zkoumá podstatu světla a zákonitosti světelných jevů. Má dlouhou historii a je vedle mechaniky jedním z nejstarších oborů fyziky. To souvisí s tím, že člověk získává zrakem více než 80% informací o světě.
Zdroj světla je optický zářič, který emituje viditelné záření - je to např. svíčka, žárovka, Slunce apod.
Stín je místo, kam nedopadá přímé světlo. Nemusí tam být ale úplná tma (ve stínu stromu si můžeme číst knihu).
Polostín: když se na nějakém stínítku protnou stíny dvou světelných zdrojů, pak nejtmavější místo se nazývá plný stín a okolo jsou polostíny. Můžete si vyzkoušet pokus se dvěma svíčkami umístěnými kousek od sebe (např. na nějaké podložce) a papírem jako stínítkem. Vzájemným posouváním papíru a svíček dostanete nejdřív dva stíny, pri dalším posouvání se stíny protnou - vznikne jeden plný stín a dva polostíny, a nakonec oba stíny splynou v jeden stín).
(M.Urbanová)   >>>  

1298) ZZ hybnosti01. 10. 2002

Dotaz: Zajímal by mě vzorec na výpočet rychlosti předmětu, který narazil do balistického kyvadla. Co potřebuji znát za veličiny? Je rozhodující délka provázku držící kyvadlo? Jak moc se odráží přeměna energie na teplo po dopadu a existuje na to nějaký vzorec? (Vašek)

Odpověď: Milý Vašku, podívejte se na Fyzweb, najdete tam vysvetlení daného problému a mužete si k tomu vyzkoušet i jednoduchý pokus, adresa: http://fyzweb.cuni.cz/dilna/pokusy/node14.htm
(M.Urbanová)   >>>