FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1297) Stín, ...02. 10. 2002

Dotaz: Potřebuji nějakou definici, či vysvětlení pro pojmy: stín,polostín, optika, zdroj světla. (TEREZA NOVAKOVA)

Odpověď: Milá Terezo, optika je část fyziky, která zkoumá podstatu světla a zákonitosti světelných jevů. Má dlouhou historii a je vedle mechaniky jedním z nejstarších oborů fyziky. To souvisí s tím, že člověk získává zrakem více než 80% informací o světě.
Zdroj světla je optický zářič, který emituje viditelné záření - je to např. svíčka, žárovka, Slunce apod.
Stín je místo, kam nedopadá přímé světlo. Nemusí tam být ale úplná tma (ve stínu stromu si můžeme číst knihu).
Polostín: když se na nějakém stínítku protnou stíny dvou světelných zdrojů, pak nejtmavější místo se nazývá plný stín a okolo jsou polostíny. Můžete si vyzkoušet pokus se dvěma svíčkami umístěnými kousek od sebe (např. na nějaké podložce) a papírem jako stínítkem. Vzájemným posouváním papíru a svíček dostanete nejdřív dva stíny, pri dalším posouvání se stíny protnou - vznikne jeden plný stín a dva polostíny, a nakonec oba stíny splynou v jeden stín).
(M.Urbanová)   >>>  

1298) ZZ hybnosti01. 10. 2002

Dotaz: Zajímal by mě vzorec na výpočet rychlosti předmětu, který narazil do balistického kyvadla. Co potřebuji znát za veličiny? Je rozhodující délka provázku držící kyvadlo? Jak moc se odráží přeměna energie na teplo po dopadu a existuje na to nějaký vzorec? (Vašek)

Odpověď: Milý Vašku, podívejte se na Fyzweb, najdete tam vysvetlení daného problému a mužete si k tomu vyzkoušet i jednoduchý pokus, adresa: http://fyzweb.cuni.cz/dilna/pokusy/node14.htm
(M.Urbanová)   >>>  

1299) Princip chladničky01. 10. 2002

Dotaz: 1. Chtěl bych vás požádat o zjednodušené vysvětlení fukce ledničky (co se kdy děje s médiem, které se k chlazení používá ). 2. Proč opisuje duha kružnici (pokud je to tedy přesná kružnice)? 3. Na jekém principu funguje obyčejný komín, který táhne i když se pod ním netopí. (Jiří Salfický)

Odpověď: Milý Jirí, chladnicka je tepelný stroj, který využívá cyklické stlacování a rozpínání plynu. Cím více plyn stlacíme, tím více se zahreje a predá více tepla do okolí. Pri rozpínání do puvodního stavu se naopak ochladí. Stlacování plynu probíhá mimo skrín lednicky a rozpínání uvnitr. Když si sáhnete na zadní stenu chladnicky, je tam trubicka v mrížce, která pekne hreje. Aby chladnicka dobre chladila, nesmí stlacený plyn zustat horký. Proto zadní cást chladnicky nezakrýváme, abychom umožnili ochlazování mrížky proudícím vzduchem.
Cásti chladnicky (obrázek dodám): 1. kompresor - pumpa, která stlacuje chladící látku, ta se pritom ohrívá. 2. kondenzátor - potrubí, kde se zahráté chladivo okolním vzduchem ochlazuje a zkapalnuje. 3. úzká trubicka - škrtí proud chladiva deroucího se pod tlakem z kondenzátoru do výparníku. 4. výparník - je potrubí, v nemž chladivo vre, rozpíná se a ochlazuje. Toto potrubí je omotané kolem krabice, ve které je v lednicce nejvíce zima.
Dríve se používaly v chladnickách jako chladivo freony, ty ale poškozují ozonovou vrstvu kolem Zeme, proto se dnes již nepoužívají. Pro teploty chlazení v rozmezí -25°C až 5°C se používají speciální plyny. Ty pri rozpínání ve výparníku (pri teplote asi -25°C) vrou a pri stlacování v kondenzátoru (pri teplote asi 55°C) zkapalnují.
Zajímavost: První chladnicka byla zhotovena v roce 1834.

Na další dva dotazy naleznete odpoved níže ve starších dotazech Odpovedny.

(M.Urbanová)   >>>  

1300) Tvrdé materiály01. 10. 2002

Dotaz: Prosím o informaci o tvrdých materiálech "hard doks "(asi druh oceli) (Pavel Žabský)

Odpověď: Termín "tvrdý materiál" se používá i v souvislosti magneticky tvrdých materiálu. O nich se mužete docíst napr. na stránkách: http://www.uzimex.cz/knihovna/tech_tyd/tt_ser_05.pdf, http://www.elidis.cz/cz/uvod_magnety.php, prehlednou tabulku povrchových úprav najdete na stránce: http://www.svarovani-eu.cz/novinky/4.pdf, o oceli se doctete napr. na: http://www.volny.cz/referaty/files/ocel.doc, http://www.hortex.cz/katalog/i1.htm, http://lencoknife.szm.sk/Material/ocel.htm, http://sweb.cz/referaty-skola/ocel.htm,... Stací do vyhledávace napsat heslo "tvrdé materiály", "ocel" apod. Pokud Vám tyto informace nebudou stacit, dejte mi vedet.
(M.Urbanová)   >>>  

1301) Magnetická síla mezi cívkami25. 09. 2002

Dotaz: Mám 2 cívky, přičemž pól jedné cívky je v určité vzdálenosti od pólu druhé cívky. Zajímá mě jak se vypočítá magnetická síla mezi póly cívek,která vznikne začneli cívkami protékat stejnosměrný proud.Jaký na to má vliv vnější průměr cívky,délka cívky průřez a délka drátu namotaného na cívce,počet vrstev závitů,počet závitů, průměr jádra cívky,materiál z kterého je jádro, velikost napětí a proudu, vzdálenost mezi póly? Co všechno na to má vlastně vliv? (David)

Odpověď: Milý Milane, ackoli úloha vypadá jednoduše, špatne se reší. Jsou-li cívky daleko od sebe, je možné je považovat za magnetické dipóly a ty na sebe pusobí prostrednictvím silové dvojice. Volná cívka v ose druhé pevné cívky se natocí tak, aby její osa byla shodná s osou druhé cívky, k druhé cívce opacným polem. Je-li otocná cívka na ose kolmé k ose pevné cívky, natocí se s ní rovnobežne i se souhlasným smerem pólu. Dobre se to uvidí podle prubehu silocar dipólu. Zmínené polohy jsou i polohami stabilními s minimem energie. V obecné poloze záleží na místním prubehu silocar. Silové pusobení schopné vyvolat translacní pohyb cívky je dáno soucinem magnetického momentu cívky a divergence pole, tedy zmeny pole s posunutím. Obecne tam takové síly budou pusobit, zvlášte jsou-li cívky blízko sebe a nelze je považovat za bodové dipóly. Výpocet je obtížný, ne-li nemožný.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>