FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1305) Nadmořská výška19. 09. 2002

Dotaz: 1. a) budu-li znát nadmořskou výšku v lokalitě A, čas, teplotu, azimut slunce v tento čas a ve stejný okamžik nebo i později se přesunu do bodu B, kde budu znát tyto stejné informace nebo za b)v bodě A budu znát nadmořskou výšku, budu mít stopky a kyvadlo (s 26cm závěsem) a v bodě B jen to kyvadlo potom:dá se nějak vypočítat(odvodit vzorec) co nejpřesněji nadmořská výška v bodě B? Nejvíce by mě zajímala varianta b). 2. Nemohu najít vzorec (krom obecného) pro výpočet vzdálenosti mezi body A a B ze souřadnic WGS-84, S-42. Jaké jsou přesné rozměry pomyslného obdelníka 1 stupeň sev.š krát 1 stupeň vých.délky? (Honza)

Odpověď: Díky za komplimenty, první dotaz vypadá jak z nejakého kvízu pro mladé fyzikální génie. Ježto mám momentálne inteligenci na nule, nic duchaplného mne nenapadá, g meritelné kyvadlem sice na výšce závisí, ale ne tak dramaticky, abyste reálne neco zmeril (zkuste si to spocítat). Teplota také závisí na výšce, jiste víte, že v suchém vzduchu klesá zhruba o 1° na 100 m a ve vlhkém o 0,6°/100 m, ale to je na reálné merení výšky stejne nepraktické, nebot teplota je silne ovlivnena místem, kde ji meríte a konkrétním pocasím.
Pro výpocet vzdálenosti mužete mít bud obecný vzorec, který pocítá vzdálenost na kouli (délka úseku kružnice, který spojuje ony body), ten je ohavný. Nebo vám stací vzdálenost v menších merítkách, kde mužete zanedbat zakrivení zemského povrchu. Pak jednoduše podle Pythagorovy vety sectete vzdálenost po poledníku (polomer Zeme × rozdíl šírek v radiánech) a vzdálenost po rovnobežce (polomer Zeme × cos(šírky) × rozdíl délek v radiánech). Tohle je Vám jiste jasné jenom ze znalosti toho, co je zemepisná šírka a délka. Speciálne si mužete vzít jako rozdíl šírek i délek jeden stupen. V systému S-42 je to ješte jednodušší, protože systém je kilometrový a tak jen používáte Pythagorovu vetu (zase za predpokladu, že zakrivení Zeme nehraje podstatnou roli).
Další informace najdete i na webu, stací do hledace dát klícová slova jako souradnice, WGS84, S42...
(J.Dolejší)   >>>  

1306) Beztížný stav18. 09. 2002

Dotaz: Jak se dá vysvětlit stav beztíže, např. v raketě ? Lze to nějak přehledně vysvětlit z hlediska inerciální vztažné soustavy ? (Vilem)

Odpověď: Milý příteli, jistě a velmi snadno. Nejdříve ale co je to tíha. Když se pověsíš na gumové lano, tak se lano natáhne. Proč, to je jasné. Tebe táhne dolů zemská gravitace a ty zase táhneš za lano. Té síle, kterou ty táhneš za lano se říká Ondřejova tíha. Když se lano nahoře přetrhne, budeš ty i lano padat dolů, lano už nebude Tvá tíha napínat, budeš s lanem ve stavu beztíže. Když si vylezeš s knihou na dlani na stůl a skočíš do dálky, opět během letu nebude kniha svou tíhou tlačit na Tvou dlaň. Budete opět ve stavu beztíže. Když budeš mít krabici a v ní siloměr se zavěšenou kilovkou, bude siloměr, pokud ho držíš v ruce, ukazovat tíhu kilovky. Když krabici hodíš jakkoli (třeba i svisle vzhůru), siloměr se zaklapne a bude při letu ukazovat nulu - půjde o stav beztíže.
Z hlediska "skoroinerciální soustavy" Země družice obíhající zemi koná vlastně pád. Stejně padá i všechno, co je v družici a opět je to tedy v beztížném stavu. Pobobně beztížný stav docílíme v letadle, které musí letět přesně po takové dráze a takovou rychlostí, jakou by ve vzduchoprázdnu padalo při vodorovném vrhu.
Beztížný stav tedy je výsledkem toho, že působením gravitace všechno padá úplně stejně. Pod slovem padá ovšem zahrnujeme všechny pohyby, při kterých působí jen gravitace, tj. i vrhy všemi směry.
(M.Rojko)   >>>  

1307) Potenciální energie18. 09. 2002

Dotaz: Měl bych dotaz.Budu mít referát z fyziky a to o potenciální energii.Potřebuju osvětlit,co to je, protože nemohu sehnat žádnou literaturu. (Ivo)

Odpověď: Milý příteli, potenciální energie je stručně řečeno, tak jako každá energie, zakonzervovaná práce. Jak se dá práce zakonzervovat, aby se nezkazila? Třeba tak, že něco zvedneme do výšky. Tak to děláme s vodou v přepouštěcích elektrárnách. Vodu čerpáme do nádrže na kopci (tím ta voda získa potenciální energii gravitační) a ráno ji pustíme dolů na turbínu a ona svou energii odevzdá generátoru elektrické energie.
Jiná potenciální energie je energie pružnosti. Když napínáme luk, tak konáme práci, která je naštosovaná do luku. Když vystřelíme, luk svou energii poskytne šípu a práci nám vrátí, i když, tak jako vždycky, ne celou. Část utratí na teplo. Když k sobě přimáčkneme dva magnety souhlasnými póly, opět nám to dá trochu práce. Potom, co jeden magnet pustíme, odskočí. Potenciální energie magnetická se přemění na energii pohybovou. Zcela obdobně to bude při oddalování dvou elektrických nábojů opačného znaménka, které budou zvyšovat svou potenciální energii elektrickou. Ta se opět může přeměnit na jinou formu energie. Částicím atomového jádra můžeme dodat potenciální energii jadernou, také oddalováním od zbytku jádra.
(M. Rojko)   >>>  

1308) 3. Newtonův zákon06. 09. 2002

Dotaz: Prosím nemohli byste mi vysvětlit více o pojmu reaktivní síla, já vím, že je to z 3.NZ, ale nějak si to nedovedu představit například v případě raketového pohonu. Co je tedy ta akční síla, je-li pohyb rakety je vyvolán tzv.reaktivní silou, což ,v mé patrně hloupé představě, je síla, kterou působí tryskající-plyny na raketu? (Bohunka)

Odpověď: Podle principu akce a reakce je vždy působení pachatele (ten kdo páchá akci) a obětí (to těleso na které pachatel působí) provázeno reakcí (kterou páchá oběť) na pachateli (který napadl oběť). Méně učeně na příkladu. Když zastavím šutr, který na mně letí tak jsem pachatel, který působil na šutr a změnil jeho rychlost (působení ruky na šutr můžeme považovat za akci). Šutr obráceně působí na mou ruku a udělá mi modřinu. Působení šutru na ruku je ona reakce. Samozřejmě to můžu pojmenovat obráceně.
Jak je to s tou raketou.. Raketa (pachatel) tlačí plyny (oběť) dozadu. Odveta plynu - tlačí raketu dopředu. Představte si, že jste na loďce a místo plynu házíte dozadu šutry, které máte na loďce. Vy působíte na šutr, ten letí dozadu, šutr působí na Vás, vy s loďkou popojíždíte dopředu. Čemu budu říkat akční síla a čemu reakční je na mé libovůli, klidně si to mohu vybrat.
(M.Rojko)   >>>  

1309) Volný pád06. 09. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na volný pád. Je pravda, že těleso pohybující se volným pádem bude nustále zrychlovat (dalo by se říci do nekonečna, resp. do jeho dopadu na zem)? Nebo nakonec (při dostatečně dlouhé dráze) dosáhne určité své maximální rychlosti, která bude záviset na odporu vzduchu a hmotnosti toho tělesa? (Vašek)

Odpověď: Samozřejmě to zrychlování bude dosti rychle hasnout. Při skoku parašutysty už asi za 15 sekund bude rychlost asi 200 km/h a odpor vzduchu tak velký, že padá dále rovnoměrně. U pouťového balónku je to zrychlování jen asi sekundové, u kapičky mlhy jen setiny sekundy. Také kapky deště zrychlují jen několik málo sekund a pak padají rovnoměrně, gravitace je zcela vykompenzována odporem vzduchu. Kdybyste hodil olověnnou kuličku z letadla, které letí 10 km vysoko i ona by už dosti dlouho před dopadem ustálila svou rychlost, protože odpor vzduchu roste s rychlostí velmi rychle, v tomto případě s její druhou mocninou. Proto také v reálném případě neplatí, že všechna tělesa padají stejně. Odpor vzduchu hraje důležitou roli. Neplatí ani (když bereme odpor vzduchu v potaz), že těžší těleso padá větší ustálenou rychlostí. Kdybychom z toho letadla hodili olověnnou 100 g těžkou kuličku společně s kilovou peřinou, tak ta lehčí kulička bude mít větší ustálenou rychlost, než ta těžší peřina. Někdy tedy padá těžší těleso rychleji, někdy obráceně je rychlejší to lehčí.
Nakonec jen trochu nereálná poznámka. I kdyby vše probíhalo ve vzduchoprázdnu a hnací síla by byla stále stejně velká, stejně by rychlost nerostla do nekonečna. Jakmile by se začala blížit rychlosti světla, růst by se začal zpomalovat, protože by rostla relativisticky hmotnost kuličky. Nejvyšší rychlost, ke které by se to v tomto scifi pokusu blížilo, ale nedosáhlo, by byla rychlost světla.
(M.Rojko)   >>>