FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1307) Potenciální energie18. 09. 2002

Dotaz: Měl bych dotaz.Budu mít referát z fyziky a to o potenciální energii.Potřebuju osvětlit,co to je, protože nemohu sehnat žádnou literaturu. (Ivo)

Odpověď: Milý příteli, potenciální energie je stručně řečeno, tak jako každá energie, zakonzervovaná práce. Jak se dá práce zakonzervovat, aby se nezkazila? Třeba tak, že něco zvedneme do výšky. Tak to děláme s vodou v přepouštěcích elektrárnách. Vodu čerpáme do nádrže na kopci (tím ta voda získa potenciální energii gravitační) a ráno ji pustíme dolů na turbínu a ona svou energii odevzdá generátoru elektrické energie.
Jiná potenciální energie je energie pružnosti. Když napínáme luk, tak konáme práci, která je naštosovaná do luku. Když vystřelíme, luk svou energii poskytne šípu a práci nám vrátí, i když, tak jako vždycky, ne celou. Část utratí na teplo. Když k sobě přimáčkneme dva magnety souhlasnými póly, opět nám to dá trochu práce. Potom, co jeden magnet pustíme, odskočí. Potenciální energie magnetická se přemění na energii pohybovou. Zcela obdobně to bude při oddalování dvou elektrických nábojů opačného znaménka, které budou zvyšovat svou potenciální energii elektrickou. Ta se opět může přeměnit na jinou formu energie. Částicím atomového jádra můžeme dodat potenciální energii jadernou, také oddalováním od zbytku jádra.
(M. Rojko)   >>>  

1308) 3. Newtonův zákon06. 09. 2002

Dotaz: Prosím nemohli byste mi vysvětlit více o pojmu reaktivní síla, já vím, že je to z 3.NZ, ale nějak si to nedovedu představit například v případě raketového pohonu. Co je tedy ta akční síla, je-li pohyb rakety je vyvolán tzv.reaktivní silou, což ,v mé patrně hloupé představě, je síla, kterou působí tryskající-plyny na raketu? (Bohunka)

Odpověď: Podle principu akce a reakce je vždy působení pachatele (ten kdo páchá akci) a obětí (to těleso na které pachatel působí) provázeno reakcí (kterou páchá oběť) na pachateli (který napadl oběť). Méně učeně na příkladu. Když zastavím šutr, který na mně letí tak jsem pachatel, který působil na šutr a změnil jeho rychlost (působení ruky na šutr můžeme považovat za akci). Šutr obráceně působí na mou ruku a udělá mi modřinu. Působení šutru na ruku je ona reakce. Samozřejmě to můžu pojmenovat obráceně.
Jak je to s tou raketou.. Raketa (pachatel) tlačí plyny (oběť) dozadu. Odveta plynu - tlačí raketu dopředu. Představte si, že jste na loďce a místo plynu házíte dozadu šutry, které máte na loďce. Vy působíte na šutr, ten letí dozadu, šutr působí na Vás, vy s loďkou popojíždíte dopředu. Čemu budu říkat akční síla a čemu reakční je na mé libovůli, klidně si to mohu vybrat.
(M.Rojko)   >>>  

1309) Volný pád06. 09. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat na volný pád. Je pravda, že těleso pohybující se volným pádem bude nustále zrychlovat (dalo by se říci do nekonečna, resp. do jeho dopadu na zem)? Nebo nakonec (při dostatečně dlouhé dráze) dosáhne určité své maximální rychlosti, která bude záviset na odporu vzduchu a hmotnosti toho tělesa? (Vašek)

Odpověď: Samozřejmě to zrychlování bude dosti rychle hasnout. Při skoku parašutysty už asi za 15 sekund bude rychlost asi 200 km/h a odpor vzduchu tak velký, že padá dále rovnoměrně. U pouťového balónku je to zrychlování jen asi sekundové, u kapičky mlhy jen setiny sekundy. Také kapky deště zrychlují jen několik málo sekund a pak padají rovnoměrně, gravitace je zcela vykompenzována odporem vzduchu. Kdybyste hodil olověnnou kuličku z letadla, které letí 10 km vysoko i ona by už dosti dlouho před dopadem ustálila svou rychlost, protože odpor vzduchu roste s rychlostí velmi rychle, v tomto případě s její druhou mocninou. Proto také v reálném případě neplatí, že všechna tělesa padají stejně. Odpor vzduchu hraje důležitou roli. Neplatí ani (když bereme odpor vzduchu v potaz), že těžší těleso padá větší ustálenou rychlostí. Kdybychom z toho letadla hodili olověnnou 100 g těžkou kuličku společně s kilovou peřinou, tak ta lehčí kulička bude mít větší ustálenou rychlost, než ta těžší peřina. Někdy tedy padá těžší těleso rychleji, někdy obráceně je rychlejší to lehčí.
Nakonec jen trochu nereálná poznámka. I kdyby vše probíhalo ve vzduchoprázdnu a hnací síla by byla stále stejně velká, stejně by rychlost nerostla do nekonečna. Jakmile by se začala blížit rychlosti světla, růst by se začal zpomalovat, protože by rostla relativisticky hmotnost kuličky. Nejvyšší rychlost, ke které by se to v tomto scifi pokusu blížilo, ale nedosáhlo, by byla rychlost světla.
(M.Rojko)   >>>  

1310) "Tajemství" pyramidy04. 09. 2002

Dotaz: Možná, že je můj dotaz naprostý nesmysl, ale přece jenom se zeptám na to, co mi, coby malému chlapci, někdo řekl. Může nějakým způsobem dojít k naostření břitu např. žiletky uprostřed pyramidy? (Jan Bošota)

Odpověď: Moje odpověď by zněla "Věř, a víra tvá tě uzdraví" - resp. "Věř, že je to ostré, a určitě ti to ostré bude připadat". (Zvláště, když jen věříš a neověruješ si to nějakým měřením ostrosti - třeba mikrofotografií.)
Nevidím žádného důvodu, proč by pyramidy (nebo jakékoli jiné konstrukce, nedotýkající se příslušného předmětu) měly tak specificky měnit tvar předmětů do sebe vložených, aby ho zaostřily.
(J.Obdržálek)   >>>  

1311) "Tajemství" pyramidy04. 09. 2002

Dotaz: Pyramida je považová za akumulátor na výrobu univerzální energie. Ohnisko pyramidy, kde dochází k největší kumulaci univerzální energie je považována 1/3 její výšky. Chystám si zhotovit zlatou pyramidu, ale mám stále několik nevyřešených otázek a to jsou: 1.Je pravda, že k největší kumulaci energie dochází v 1/3 její výšky? 2.Jakým způsobem ovlivní šířka a druh materiálu plátu stěny pyramidy částice, které přes ní prochází? 3.Jakou mám zvolit šířku plátu(zlato), aby vydržela pád z cca 50cm a nepoškodila se? (Jan Achac)

Odpověď: Vážený pane, obávám se, že z hlediska svého fyzikálního pohledu na svět nevím, co znamená Vaše univerzální energie, jaké jsou její projevy, jak ji získávat a koncentrovat, a tak Vám nemohu ani trochu poradit, jak stavět onu pyramidu.
Pokud jste si o věci někde četl nebo jste někde něco slyšel, hledejte odpovědi u autorů. Při té příležitosti se starejte o odpovědi na otázku, jak se dají projevy oné univerzální energie prokazatelně pozorovat a uvést do souvislosti s ostatním věděním lidstva, které je ověřené a funguje v mnoha podobách v každodenním životě.
(J.Dolejší)   >>>