FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1313) Makroskopický a mikroskopický proud20. 08. 2002

Dotaz: Rád bych se zeptal, který proud je makroskopický a který mikroskopický a proč? (Petr Besta)

Odpověď: Nevím, v jakém kontextu je užit "mikroskopický proud", ale odpověď podle analogie by zněla asi takto: elektrický proud je vytvořen (mechanickým) pohybem elektrického náboje. Proto vztah "makroskopický proud" vs. "mikroskopický proud" by měl být jako "makroskopický pohyb" vs. "mikroskopický pohyb". U makroskopického předpokládáme "uspořádanost", takže takový pohyb vidíme i navenek. Mikroskopickým pohybem nazýváme zpravidla víceméně chaotický pohyb velmi malých částic, typicky molekul. Takový pohyb ovšem jako celek neuvidíme (střední hodnota vektoru rychlosti je nulová), ale projeví se nám jako (zvýšená) teplota předmětu (střední hodnota velikosti vektoru rychlosti, případně kvadrátu rychlosti, je nenulová).
V tomto smyslu by bylo možno nazvat mikroskopickými proudy např. vířivé proudy. V oblasti elektromagnetického pole je analogií např. rovnovážné tepelné záření ("záření černého tělesa"). Makroskopicky je homogenní a isotropní (tj. stejné ve všech bodech i ve všech směrech) a nemůžeme ho tedy popsat makroskopickými vektorovými veličinami E, D, H, B; jejich střední hodnota je nulová. Ovšem jejich čtverce, a rovněž hustota energie 1/2(E.D + H.B) jsou nenulové.
(J.Obdržálek)   >>>  

1314) Terestrická refrakce12. 08. 2002

Dotaz: Jaký vliv má terestrická refrakce na průběh paprsku např. mezi dvěma značně vzdálenými horami o stejné nadmořské výšce mezi nimiž je volný prostor? Zakřivením země probíhá paprsek z řidšího prostředí do hustšího a opět do řidšího! (Václav Šustr)

Odpověď: Myslím, že uvažujete zcela správně. Optické vlastnosti vzduchu - index lomu - samozřejmě závisejí na teplotě a tlaku, které ovlivňují jeho hustotu. Při řešení tvaru dráhy by jistě bylo výhodné i pro odhad, i pro přesnější vytvoření modelu využít Fermatova principu - světlo se mezi dvěma danými body šíří po takové trajektorii, aby ji proběhlo za nejkratší dobu. Bylo by zajímavé o tom konsultovat geodety, kteří asi nejspíš s tím přijdou do styku ve své praxi.
(J.Obdržálek)   >>>  

1315) "Maxwellův démon"12. 08. 2002

Dotaz: Slyšel jsem někdy někde o zařízení, které svým prostorovým uspořádáním způsobuje rozdělení vzduchu, který je skrz toto zařízení hnán, na chladnější a teplejší část. Domnívám se, že nějakým způsobem třídí molekuly podle rychlosti, přesně však jeho princip neznám. Nepodařilo se mi zatím zjistit další údaje, ačkoli má být takové zařízení v omezené míře používáno v průmyslu. Nevíte o co by se mohlo jednat? (Radek Haleš)

Odpověď: To, co popisujete, by odporovalo 2. zákonu termodynamiky. (Například by šlo na výstup napojit tepelný stroj mezi teplejším a studenějším vzduchem.) Něco takového by dělal "Maxwellův démon", který by otvíral a zavíral dvířka molekulám podle toho, zda jsou dost rychlé. Podrobnější rozbor a výpočet ukazuje, že k pozorování molekul by tento démon potřeboval dodatečné zdroje energie i entropie. Použití v průmyslu patří zřejmě k novinářským kachnám. Informace z WM magazinu prostě nemůžete brát vážně.

Ohlas čtenářů: (od Rudolfa Mentzla mentzlovi@quick.cz): Četl jsem vaši reakci "Maxwellův démon" na dotaz Radka Haleše. Myslím, že došlo k nedorozumění. Pan Haleš měl asi na mysli tzv. vírovou trubici (někdy se jí také říká trubice bláznů). Kde se používá v průmyslu bohužel nevím, ale údajně ji používají hasiči ke chlazení svých obleků. Druhou větu termodynamickou neporušuje, jde to celé na účet kinetické energie plynu, která se trubicí žene.O trubici se lze dočíst v knize Pavel Kessner, Zdeněk Tůma: Zajímavé otázky z Fyziky. Vysvětlení, které je zde podáno je ale hodně populární, takže by mne také zajímalo, jak to doopravdy funguje.

(J.Obdržálek)   >>>  

1316) Energie z vakua ?12. 08. 2002

Dotaz: Fenomén MEG a další zařízení čerpající energii z "vakua" - přibližně jako tepelné čerpadlo z obecně známého "reálného" prostředí. (tata)

Odpověď: Četl jsem číslo WM magazínu, kde p. Hála rozebírá, proč je "čerpání energie z vakua" nesmysl. Emotivní a nevěcná reakce pana Jiřího Wojnara mne jen ujišťuje v tom, že WM magazín není seriozní zdroj informací.
(J.Obdržálek)   >>>  

1317) Hmotnost elektronu12. 08. 2002

Dotaz: Chtěl bych vás poprosit o odkazy na podrobné informace ohledně otázky: Má elektron hmotnost? (Jiří Holas)

Odpověď: Elektron objevil v roce 1897 britský fyzik J.J. Thomson při zkoumání katodového záření. Klidová hmotnost elektronu je me = 9,109534 . 10-31kg. Hmotnost elektronu se vzrůstající rychlostí roste. Můžete ji vypočítat podle vztahu :
m = m0/ (1-(v/c)2)1/2 , kde m0 je klidová hmotnost elektronu, v je jeho rychlost a c je rychlost světla. Podle tohoto vzorce můžete samozřejmě spočítat hmotnost jakéhokoli tělesa pohybujícího se rychlostí v, jetliže znáte jeho klidovou hmotnost (při v = 0 m/s).
Zajímavé informace o elementárních částicích se můžete dočíst na adresách: http://www-hep2.fzu.cz/~rames/outreach/mikro2.pdf, http://www-hep2.fzu.cz/~rames/outreach/castice.html, http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/interakce/particles.html, http://www.volny.cz/martin.korous/hmota/hmota.html, http://bfu.lf2.cuni.cz/cz/inka.html, konkrétně o elektronu např. na adrese: http://candra.hyperlink.cz/diplomka/rejstrik/hmotnost_elektronu.htm. Stačí do vyhledávače napsat heslo "hmotnost elektronu" nebo jen "elektron" a pak si jen vybrat.
(M.Urbanová)   >>>