FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1319) Povrchové napětí05. 08. 2002

Dotaz: Čím a jak je možno měřit povrchové napětí na plastových výrobcích? (Václav Matoušek)

Odpověď: Pokud rozumím správně otázce, pak by se povrchové napětí kapalin na plastových výrobcích mělo dát měřit tak jako na libovolném jiném materiálu, např. z kapilární elevace či deprese. Míníte-li jiné povrchové vlastnosti, a to materiálu samotného (např. povrchový elektrický odpor či svod), pak je precizujte.
(J.Obdržálek)   >>>  

1320) Rentgenové záření05. 08. 2002

Dotaz: Prosím Vás, je pravda, že za působení většího napětí na elektronovou trysku z televize nevyletují elektrony, ale rentgenové záření? Jak velké by muselo být napětí? (Dave)

Odpověď: Milý kolego, v běžných rentgenech vzniká rentgenové záření tím, že intenzivní paprsek urychlených elektronů dopadá na materiál (např. tepelně odolný kov s vysokým Z), brzdí se v něm a tím budí brzdné rentgenové záření (rentgenové záření odnáší jen část absorbované energie, proto musí materiál něco vydržet a ještě být chlazen). Vyrábí se na to speciální součástka, "rentgenka". Spektrum rentgenového záření závisí na energii dopadajících elektronů - elektrony letící obrazovkou s energií lehce nad 10 keV, které se zabrzdí v luminescenční vrstvě a případně skle, budí také rentgenové záření, ale tak měkké, že tloušťka např. hliníku potřebná na jeho zeslabení na polovinu ("polotloušťka") je něco kolem desetiny milimetru (takže tlusté sklo obrazovky ho prakticky pohltí), pro praktické účely, např. rentgenování zlomených kostí, je potřeba mít urychlovací napětí desítek kV, např. pro 100 keV je už buzené rentgenové záření tak pronikavé, že odpovídající polotloušťka hliníku je 1,6 cm.

Je to takto:
1) Napětí mezi rozežhavenou katodou obrazovky a okolím vytváří elektrické pole v okolí katody. Je-li toto pole dostatečně silné, vytrhne z ní elektron; část energie (tzv. výstupní práce) se přitom použila na "vytržení" elektronu z materiálu katody, zbytek si nese elektron s sebou jako kinetickou energii. V oblasti energií v televizoru nám stačí počítat nerelativisticky, tedy kinetická energie je rovna Ek = 1/2 m v2. Nic jiného z katody nevylétává.
2) Elektron je dále urychlován a usměrňován elektrickým i magnetickým polem v obrazovce, až dopadne na příslušné místo stínítka. Během svého letu neztrácí energii žádným vyzařováním. (To by přicházelo v úvahu až v mnohem mohutnějších zařízeních typu synchrocyklotronu s mnohem většími energiemi.)
3) Dopadem na příslušné místo stínítka se elektron zabrzdí. Část jeho energie se spotřebuje mechanismem, který vede k tomu, že stínítko na tom místě zasvítí, zbytek energie se promění dílem na zahřátí a deformaci prostředí, kam elektron dopadl, dílem na elektromagnetické záření, tzv. brzdné záření. To má dvě výrazně rozlišné části - spojité spektrum vznikající principiálně vždy, když se elektricky nabitá částice urychluje (anebo brzdí, to je prostě urychlování se záporným znaménkem), a čárové spektrum, určené materiálem, v němž se elektron brzdí. Část brzdného záření padne i do rentgenových oblastí elektromagnetických vln ("měkké rentgenovo záření"), ovšem je poměrně slabá. Urychlující napětí obrazovky je deset až pětadvacet tisíc voltů, což není zas pro tento účel tak moc, záření se na své další cestě pohlcuje a samozřejmě na rozdíl od rentgenky je obrazovka koncipována tak, aby rentgenova záření k divákovi došlo co nejméně.

(J.Dolejší,J.Obdržálek)   >>>  

1321) Západ Slunce31. 07. 2002

Dotaz: Dá se někde zjistit, do jaké dálky můžu vidět z pobřeží moře? Dá se to nějak spočítat? (Libor)

Odpověď: Pane kolego, přesně tímto problémem začíná učebnice FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker, vydal Prometheus 2001), z níž je i pomocný obrázek k výpočtu. Z pouhého odečtení okamžiků západu slunce při pozorování vleže a ve stoje (tj. z doby asi 11,1 s, která uplyne mezitím, než Vám slunko zapadne, když ležíte a když si stoupnete), dokážete spočítat poloměr Země s přesností 20% (na tu prostotu až překvapující přesnost). Vzdálenost obzoru, na niž se ptáte, je na obrázku značena d = r tg q.

Tedy zvedne-li se pozorovatel z polohy vleže (bod A) a zvýší tak polohu svých očí do výšky h, otočí se zorný paprsek vycházející z horního okraje slunečního kotouče o úhel q. (Velikosti výšky h i úhlu q jsou na obrázku mnohem větší, než odpovídá skutečnosti). Zkuste si to přepočítat sám. Kdyby Vám to nevyšlo, obraťte se znovu - ale nechci Vás ošidit o tu radost z vlasního výpočtu.

(J.Obdržálek, M.Urbanová)   >>>  

1322) Sixiův teploměr30. 07. 2002

Dotaz: Prosím Vás zdvořile o odkaz na podrobnější informace o Sixiově teploměru, event. o vynálezci (autoru) samotném. (Michal Souček)

Odpověď:

Odpověď: Tento teploměr vymyslel v roce 1782 James Six, odtud jeho název. Podrobný popis jeho částí můžete vidět na obrázku. Teploměr je opatřen dvěma stupnicemi (každá na jednom rameni U-trubice). Stoupání nebo klesání kapaliny ve velké nádobce způsobí pohyb rtuti. Na jedné straně je ukazatel zatlačen do rtuti, na druhé straně vystoupí výš. Spodní konec ukazatele vlevo označuje minimální a napravo maximální dosaženou teplotu. Na ukazatelích jsou malé pružinky, které je udrží na nejvyšším dosaženém místě (neklesnou z nejvyššího bodu, i když poklesne hladina rtuti). Jeho výhodou je zaznamenání maximální a minimální teploty dosažené po posledním měření.
Bohužel na webu není moc rozsáhlejších informací o tomto teploměru nebo o jeho vynálezci. Nejlepší jsou anglicky psané články, zkuste do googla napsat heslo Six´s thermometer a hledejte.

(M.Urbanová)   >>>  

1323) Příliv a odliv30. 07. 2002

Dotaz: Kdy je na moři odliv a kdy příliv? O kolik metrů může stoupnout hladina vody u pobřeží? (Libor)

Odpověď: Milý Libore, na internetu najdete spoustu zajímavých článků o přílivu a odlivu, stačí do vyhledávače zadat dané heslo a pak si už jen vybírat. Z česky psaných je to např.
http://moon.astronomy.cz/librace.htm, http://pes.eunet.cz/veda/clanky/2617_0_0_0.html,
http://utf.mff.cuni.cz/vyuka/OFY016/F2000/capkova.html.
Pokud potřebujete nějaké informace v angličtině použijte heslo "tide". Vysvětlení příčiny přílivu a odlivu je patrné i z následujícíiho obrázku. (vlevo - síly ovlivňující slapové jevy přílivu, vpravo - půsovení slapových jevů - příliv pri Z (zenitu) a N (nadiru), odliv při D). Přílivová síla se stanoví z rozdílu přitažlivé a odstředivé síly.

Místa s největšími přílivy: Záliv Fundy (Kanada) 19,6 metrů, ústí řeky Gallegos (Argentína) 18 metrů, Frobisher Bay (Baffinův ostrov) 17,4 metrů, ústí řeky Severn (Anglie) 16,3 metrů, Granville (Francie) 14,7 metrů. Pokud Vám tyto informace nebudou stačit, dejte mi vědet.

(M.Urbanová)   >>>