FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1324) Vysoké napětí26. 07. 2002

Dotaz: Jak daleko má být vysoké napětí daleko od panelového domu? Škodí vysoké napětí organismu člověka? (Petra Bláhová)

Odpověď: 1. To je problém konstruktivně-technický, nikoli fyzikální. Záleží především na tom, o jak vysoké napětí jde. Vzdálenosti jsou upraveny technickými normami hlavně proto, aby např. při vichřici a nehodě nemohlo snadno dojít k sekundárním ±kodám.
2. Přímý dotek může člověku ublížit různým způsobem: proud srdcem může narušit pravidelné tepy (anebo naopak obnovit při arytmii formou šoku!), proud protékající tkání ji poškozuje hlavně elektrolýzou. Samotné elektrické pole (nehrozí-li v bezpúrostřední blízkosti přeskok jiskry) by nemělo být nijak škodlivé - alespoň nevím, že by byl škodlivý vliv prokázán, i když jistě je to ve středu zájmu různých organizací (Zelení apod.) (JO - 26.7.2002)

Informace o normách vztahujících se k vašemu dotazu můžete najít i na internetu, zkuste stránky: http://www.streliceubrna.cz/strelice/top/aktuality/002.htm, ochranná pásma - §46: http://www.cr-sei.cz/458_cz.htm, nebo si stáhněte přímo demoverzi, která provádí výpočet daných vzdáleností http://users.pbm.czn.cz/project/software.htm. (MU - 26.7.2002)

Ohlas čtenářů: (od Ondřeje Hájka ondrej@hajek.net): V extrémních případech neplatí "bezpečnost" vysokého napětí. Stříidavé pole vyvolává elektromagnetickou indukci, v jejímž důsledku může vzniknout spád potenciálu - jev nebezpečný při indukci mj. do zemského povrchu. Z dřívějších dob jsou známy i případy úmrtí koňů pod vedením VVN. V extrémně malé vzdálenosti od vedení je smrtelně nebezpečná i samotná indukce do těla (pokud tělo není rovnoběžné s vedením). Takže nejde pouze o nebezpečí přímého dotyku nebo konstrukční bezpečnost.

(J.Obdržálek, M.Urbanová)   >>>  

1325) Relativita26. 07. 2002

Dotaz: Mám dotaz, týkající se teorie relativity. Tento případ se často na přednáškách/učebnicích zmiňuje a je bez vysvětlení brán jako "fakt", přičemž mě to stále není jasné. Představme si člověka, který stojí vedle kolejí, po kterých jede vlak rychlostí blížící se rychlosti světla V tom vlaku je zdroj světla. V okamžiku, kdy zdroj světla míjí pozorovatele, se pozorovatel přemístí za vlak a pozoruje zdroj světla v posledním vagónu, který se zrovna rozsvítil. Uvidí tento pozorovatel světlo? A uvidí ho, v případě, že se vlak bude pohybovat rychlostí světla? Proč neplatí princip skládání rychlostí? Světlo je přece "jenom vlnění"? Pro něj to neplatí? Světlo se "prý" pohybuje stále rychlosti c a nic se rychleji pohybovat nemůže... Ani když se ty dvě soustavy navzájem pohybují? (Vladimir Busek)

Odpověď: Milý Vladimíre, světlo má ve vakuu vždycky tutéž rychlost, ať ho vytvoří cokoli (zdroj stojící anebo letící libovolnou podsvětelnou rychlostí) a ať ji měříš v kterékoliv inerciální soustavě. To ber NIKOLI jako (podivný) důsledek speciální teorie relativity, ALE jako experimentální fakt - tedy něco, s čím se musí jakákoliv teorie vyrovnat, má-li být pravdivá. Světlo má prostě stejnou rychlost, ať je ze Slunce, z hvěz nebo z pozemských zdrojů, ať ho měříš ráno nebo večer, ačkoliv se ráno pohybujeme spolu s otáčející se Zemí na rovníku rychlostí 40 000 km za 24 hodin (spočti si číselně, kolik to je v m/s, člověk by to nevěřil! rychleji než zvuk) a navečer stejnou rychlostí opačným směrem, na jaře jako na podzim, ačkoliv rychlost Země na dráze kolem Slunce je 2.pí.150 000 000 km za 1 rok (a to je bezmála úctyhodných 30 km/s !). Tohle musí vysvětlit každá teorie, která chce popisovat jevy v blízkosti rychlosti světla. No a Lorentzovy vzorce pro transformaci - přechod z jedné soustavy do druhé - to umějí. Galileiho jednodušší vzorce nikoli.
Z tohoto experimentálního faktu je vidět, že skládání rychlostí nemůže být (při těchto rychlostech) popsáno sčítáním, ale jinak. V Galileově transformaci (GT) se rychlosti sčítají a čas v každé soustavě "tiká" stejně rychle: co je současné v jednom systému, je současné i v jiném. O soumístnosti to neplatí - co je soumístné v jedoucím vlaku (např. že si na tomtéž místě objednám kávu, dostanu, vypiju a zaplatím), není soumístné vůči Zemi (je to na různých místech zemského povrchu, třeba v různých městech). Současnost je v GT invariantní, soumístnost nikoli. V Lorentzově transformaci (LT) není invariantní ani soumístnost, ani současnost. Co je ale invariantní, je "čtyřinterval":
 ds . ds = dx . dx + dy . dy + dz . dz - c.dt . c. dt ,
tedy čtverec vzdálenosti dvou událostí, zmenšený o čtverec vzdálenosti, kterou by světlo uletělo za dobu, která mezi událostmi uplynula. Podrobný výklad z obrázky a fotografiemi, na úrovni srozumitelné na střední škole je např. v učebnici FYZIKA (Halliday, Resnick, Walker, např. PROMETHEUS, 2001), ve čtvrtém dílu - celá kapitola 38 Relativita.
(J.Obdržálek)   >>>  

1326) Pohyb pólů24. 07. 2002

Dotaz: Dokáže súčasná veda vysvetliť ako vzniká posuv pólov, precesný pohyb a prepólovanie? (jaroslav)

Odpověď: To je několik otázek dohromady, ale s každou z nich si dovedeme celkem uspokojivě poradit, až na jistý drobeček, který zmíním nakonec.
1) Posuvem pólů zřejmě myslíte posuv magnetických pólů vůči zemské ose (= ose, kolem Země rotuje). Tady je hlavní problém, že nevíme jednoznačně, jakým mechanismem vzniká magnetické pole Země. 1a) Má se zato, že hlavní přínos mají proudící žhavé (tekuté a vodivé) části uvnitř Země. V magnetohydrodynamice se odvozují okolnosti, za kterých se počáteční magnetické pole ve vodivé kapalině "strhává" s ní, jako by v ní zamrzlo. Ovšem o tom, jak a proč v hloubce pod námi proudí ty žhavé masy, je nesnadné něco přímo zjistit. 1b) Ví se, že sice je jádro Země železné (a niklové), ale že toto není příčinou zemského magnetismu. Železo je totiž v jádře při teplotách mnohem vyšších než Curieova teplota, čili nemůže být feromagnetické. 1c) Svůj podíl na magnetickém poli Země mají i v podstatě stálé elektrické toky v ovzduší způsobované bouřkami.
Na druhou stranu dovedeme velice přesně sledovat magnetické pole Země v její minulosti zkoumáním vyvřelých hornin, ve kterých "zatuhlo" pole během chladnutí přes Curieovu teplotu. Víme tedy o tom, že se Země v historii přemagnetovává, a to celkem hbitě - v průměru za 1 milion let (tj. někdy za 100 000, někdy za 10 000 000). To ovšem neznamená, že by magnetické pole přitom vymizelo, ani že by např. severní pól (v našem pojetí) putoval z jednoho zeměpisného pólu po poledníku přes rovník na druhý zeměpisný pól. On totiž sice vymizí (přechodně) dipólový magnetický moment, ale vyšší (kvadrupólové, oktupólové) mohou zůstat, a to i dosti veliké. Navenek se to jeví tedy tak, jako by na Zemi bylo víc severních (i jižních) pólů na různých místech. Zemskému magnetismu se věnují samostatné publikace, ale je dost hezky diskutována i ilustrována v učebnici FYZIKA (Halliday, Resenick, Walker; vydal Prometheus 2001) v kap. 29.2 (str. 747) a zejména 32.3 - Zemský magnetismus (str. 835-6)
2) Precesní pohyb nesouvisí s magnetismem, ale s tím, že Země je setrvačník, který se pohybuje v gravitačním poli Slunce. Toto lze spočítat velice přesně na hodně dlouhá období.
3) O "přepólování" jsem se zmínil už výše.
A ten bonbónek - ani povrch Země není tuhé těleso, ale tak trochu stydnoucí hustá kaše, která se svraskává (takhle vznikaly Alpy anebo tak se rozpadal původní prakontinent - Pangeia - a jeho části se později naopak vklíňovaly do sebe). Na tomhle pohybujícím se a měnícím se povrchu žijeme a popisujeme tyto změny - vůči čemu? no právě vůči tomu měnícímu se povrchu samotnému. Takže můžeme popsat, jak se dva kontinenty od sebe vzdalují (teď už to umíme i přesně měřit lasery), ale není vlastně vůbec tak jednoduché popsat současně všecko.
(J.Obdržálek)   >>>  

1327) Bronz23. 07. 2002

Dotaz: Můj dotaz není zase tak složitý. Mám nepodrobné tabulky. Chtěl bych vědět teplotu tání a varu bronzu. (František Kubíček)

Odpověď: Bronz je slitina mědi a cínu. Teplota tání bronzu se pohybuje v rozmezí 935°C - 1084°C {záleží a poměru smíchání jednotlivých složek}. Teplota varu cínu je 2720°C a mědi 2880°C. Tedy hodnota varu bronzu se bude pohybovat v okoli těchto teplot.
(M.Urbanová)   >>>  

1328) Práskání bičem22. 07. 2002

Dotaz: Slyšel jsem, že zvuk při práskání bičem je způsoben tím, že konec biče překoná rychlost zvuku, je to pravda? (Martin Pech)

Odpověď: Ano, je to pravda. Koneček biče se pohybuje nadzvukovou rychlostí, a proto vytvoří ve vzduchu rázovou vlnu stejného typu, jakou vytváří nadzvukové letadlo.
(J.Obdržálek)   >>>