FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1327) Bronz23. 07. 2002

Dotaz: Můj dotaz není zase tak složitý. Mám nepodrobné tabulky. Chtěl bych vědět teplotu tání a varu bronzu. (František Kubíček)

Odpověď: Bronz je slitina mědi a cínu. Teplota tání bronzu se pohybuje v rozmezí 935°C - 1084°C {záleží a poměru smíchání jednotlivých složek}. Teplota varu cínu je 2720°C a mědi 2880°C. Tedy hodnota varu bronzu se bude pohybovat v okoli těchto teplot.
(M.Urbanová)   >>>  

1328) Práskání bičem22. 07. 2002

Dotaz: Slyšel jsem, že zvuk při práskání bičem je způsoben tím, že konec biče překoná rychlost zvuku, je to pravda? (Martin Pech)

Odpověď: Ano, je to pravda. Koneček biče se pohybuje nadzvukovou rychlostí, a proto vytvoří ve vzduchu rázovou vlnu stejného typu, jakou vytváří nadzvukové letadlo.
(J.Obdržálek)   >>>  

1329) Tepelná vodivost látky22. 07. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, zda se dá obecně říci, že tepelná vodivost látky je přímo úměrná elektrické vodivosti. Jak je to např.s tepelnou vodivostí u ionizovaného vzduchu? Má lepší tepelnou vodivost než vzduch neionizovaný ? (Lukáš Loukota)

Odpověď: Je to pravda do té míry, do jaké je vodivost tepelná i elektrická způsobována tímtéž médiem, tedy (volně pohyblivými) elektrony. Tam, kde se uplatňují jiné mechanismy vedení tepla či elektřiny, je nutno porovnávat právě tyto mechanismy.
(J.Obdržálek)   >>>  

1330) Stlačená pružina19. 07. 2002

Dotaz: Stlačená pružina má větší potenciální energii než nestlačená. Když jí rozpustíme v kyselině, kam se poděje její energie? Od jistého chemika se mi dostalo odpovědi: určitě se přemění na teplo, kyselina se ohřeje, ale nevím proč... Jaký může být mikroskopický rozdíl v tom rozpustit stlačenou a nestlačenou pružinu? (Tomáš Buchta)

Odpověď: Chemikův výklad byl zcela správný. Stlačená pružina má atomy železa u sebe blíž, než nestlačená, a ony se odpuzují. Představ si, že se přeleptá stlačená pružina v polovině; obě půlky od sebe odlítnou, to si jistě snadno představíš. No a takhle odletuje nejen celá půlka, ale postupně každý maličký kousíček rozpouštěné pružiny.
(J.Obdržálek)   >>>  

1331) Vliv gravitace Měsíce19. 07. 2002

Dotaz: Má gravitace Měsíce vliv na hodnotu gravitačního zrychlení Země? Tedy budu-li nějakým pokusem (třeba kyvadlem by to snad mělo jít) g měřit, naměřím méně, budu-li mít Měsíc nad hlavou? (Jiří Škopík)

Odpověď: Kdyby velikost Země byla zanedbatelně malá oproti vzdálenosti Měsíc-Země, pak by přítomnost Měsíce neměla žádný vliv a pohyb kyvadla. Názorně: kyvadlo by sice (pod vlivem gravitace Měsíce) trošku "padalo" na Měsíc, ale přesně stejně by "padala" na Měsíc i Vaše ruka, i celá Země. (Síla je úměrná hmotnosti objektu, čili zrychlení bude u všeho nakonec stejné.) Vůči nim by se pohybovalo přesně stejně jako když by tu Měsíc nebyl.
Teprve když uvážíme, že střed Země je od Měsíce o kousíček dál než my s kyvadlem, tak zjistíme, že Země "padá" trochu méně (= s nepatrně menším zrychlením), protože její střed, kam soustředíme celé působení, je od Měsíce trošičku dál než my. (Naopak naši protinožci "padají" ještě trochu méně než střed Země.) Tomuto rozdílu sil (trochu blíže k Měsíci než protilehlá strana) se říká slapové síly, a takhle vzniká příliv a odliv; proto jsou vodstva na Zemi "vyboulena" i na přilehlé, i na protilehlé straně k Měsíci a proto je příliv (a odliv) dvakrát denně.
(J.Obdržálek)   >>>