FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1329) Tepelná vodivost látky22. 07. 2002

Dotaz: Zajímalo by mne, zda se dá obecně říci, že tepelná vodivost látky je přímo úměrná elektrické vodivosti. Jak je to např.s tepelnou vodivostí u ionizovaného vzduchu? Má lepší tepelnou vodivost než vzduch neionizovaný ? (Lukáš Loukota)

Odpověď: Je to pravda do té míry, do jaké je vodivost tepelná i elektrická způsobována tímtéž médiem, tedy (volně pohyblivými) elektrony. Tam, kde se uplatňují jiné mechanismy vedení tepla či elektřiny, je nutno porovnávat právě tyto mechanismy.
(J.Obdržálek)   >>>  

1330) Stlačená pružina19. 07. 2002

Dotaz: Stlačená pružina má větší potenciální energii než nestlačená. Když jí rozpustíme v kyselině, kam se poděje její energie? Od jistého chemika se mi dostalo odpovědi: určitě se přemění na teplo, kyselina se ohřeje, ale nevím proč... Jaký může být mikroskopický rozdíl v tom rozpustit stlačenou a nestlačenou pružinu? (Tomáš Buchta)

Odpověď: Chemikův výklad byl zcela správný. Stlačená pružina má atomy železa u sebe blíž, než nestlačená, a ony se odpuzují. Představ si, že se přeleptá stlačená pružina v polovině; obě půlky od sebe odlítnou, to si jistě snadno představíš. No a takhle odletuje nejen celá půlka, ale postupně každý maličký kousíček rozpouštěné pružiny.
(J.Obdržálek)   >>>  

1331) Vliv gravitace Měsíce19. 07. 2002

Dotaz: Má gravitace Měsíce vliv na hodnotu gravitačního zrychlení Země? Tedy budu-li nějakým pokusem (třeba kyvadlem by to snad mělo jít) g měřit, naměřím méně, budu-li mít Měsíc nad hlavou? (Jiří Škopík)

Odpověď: Kdyby velikost Země byla zanedbatelně malá oproti vzdálenosti Měsíc-Země, pak by přítomnost Měsíce neměla žádný vliv a pohyb kyvadla. Názorně: kyvadlo by sice (pod vlivem gravitace Měsíce) trošku "padalo" na Měsíc, ale přesně stejně by "padala" na Měsíc i Vaše ruka, i celá Země. (Síla je úměrná hmotnosti objektu, čili zrychlení bude u všeho nakonec stejné.) Vůči nim by se pohybovalo přesně stejně jako když by tu Měsíc nebyl.
Teprve když uvážíme, že střed Země je od Měsíce o kousíček dál než my s kyvadlem, tak zjistíme, že Země "padá" trochu méně (= s nepatrně menším zrychlením), protože její střed, kam soustředíme celé působení, je od Měsíce trošičku dál než my. (Naopak naši protinožci "padají" ještě trochu méně než střed Země.) Tomuto rozdílu sil (trochu blíže k Měsíci než protilehlá strana) se říká slapové síly, a takhle vzniká příliv a odliv; proto jsou vodstva na Zemi "vyboulena" i na přilehlé, i na protilehlé straně k Měsíci a proto je příliv (a odliv) dvakrát denně.
(J.Obdržálek)   >>>  

1332) Kulový blesk17. 07. 2002

Dotaz: Kulový blesk (Lukas Bandas)

Odpověď: Milý Lukáši, omlouvám se za zpoždění s odpovědí. Z Vašeho dotazu totiž přesně nevyplývá, co Vás přímo o kulovém blesku zajímá. A tak začnu od začátku.
Kulový blesk je svítící útvar, který má kulovitý, výjimečně i hruškovitý tvar a roztřepené okraje. Velikostně se pohybuje od tenisového míčku po míč na košíkovou. Některé zdroje uvádějí maximální velikost až několik metrů. Kulové blesky mají rozmanité barvy - od sinavě bílé až k sytě červené, někdy jsou i modré. Jev trvá od několika sekund až po několik minut. Mohou se pohybovat ve svislém i vodorovném směru, případně setrvat zcela nehybně na místě. Pohybují se většinou klidně a vykazují stabilitu.Velká část z nich se otáčí kolem vlastní osy. Objevují se náhle, a to jak venku, tak i uvnitř místností

Dosud nebyla přijata žádná oficiální teorie o vzniku kulového blesku, ale byly vysloveny některé hypotézy jako např. že jde o elektrický výboj, přírodní termonukleární reakci, formu atmosferického plazmatu atd.
Spoustu dalších zajímavých informací i s obrázky blesků můžete najít na webu na adrese
http://www.darius.cz/ag_nikola/blesk_foto.html, http://mujweb.atlas.cz/www/astrofoto/meteorologii.htm (obrázek je z této stránky)

(M.Urbanová)   >>>  

1333) Netepelná emise17. 07. 2002

Dotaz: Může nastat emise elektronů z katody za působení napětí pár set voltů? (netepelná emise). Vytvoří se tak více elektronů, než působením kosmického "záření" na plyn mezi A a K, např N2? (Vlastimil Kůs)

Odpověď: Ano, může, a může se vytvořit podstatně více elektronů než působením kosmického záření v našich pozemských podmínkách. Pro studenou emisi je podstatné silné pole při povrchu katody, které dovolí některým elektronům uniknout (protunelovat se) z kovu katody. Lokalní intenzita pole u povrchu katody je ovšem dramaticky závislá na kvalitě povrchu - na struktuře nerovnosti. Jestliže vytvoříte "kopcovitý povrch" s ostrými špičkami kopců a jejich dostatečnou hustotou, zdaří se potřebné napětí stlačit na úroveň málo desítek voltů (rozhoduje intenzita pole!!!) a přitom dosahovat proudů potřebných pro technické aplikace. Téma je dnes aktualní díky "nanotechnologiím". Mrkněte se na web, hledejte slova "cold emission", "field emission".
(J.Dolejší)   >>>