FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1339) Kvantový počítač16. 07. 2002

Dotaz: Přemýšlel jsem, jak asi funguje takový kvantový počítač a zjistil jsem, že si to nedokážu nijak představit. Můžete mi objasnit jeho princip? Budou tedy existovat 3 stavy - 1 0 X, nebo je to něco mezi 1 a 0 ... ? (Boris Ivanov)

Odpověď: Zkuste se podívat na stránku http://www.qubit.org/oldsite/
(P.Cejnar)   >>>  

1340) Rychlost planetky16. 07. 2002

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli s následujících údaji: oběžná doba ..50,78 roků a vzdálenost od slunce v perihéliu ... 8,51 AU můžu spočítat rychlost této planetky v perihéliu a aféliu. Pokud ano, můžete mi napsat obecný vzorec ? (Lubomír Šerý)

Odpověď: Tak, a teď budu trošku pes - opravdu Vám odpovím na obě Vaše otázky: 1) Ano, z uvedených dat můžete spočítat vzdálenost od Slunce v aféliu i rychlosti v perihéliu i aféliu. 2) Ano, můžu Vám napsat obecný vzorec. Nic moc, viďte. Ale už tohle by Vám mělo podstatně usnadnit Vaše vlastní řešení úlohy - že totiž víte, že úloha JE řešitelná. (Někdy se tomu říká "efekt čínské atomové bomby" - Číňanům se atomová bomba vyvíjela podstatně snáz než Američanům a Sovětům, kteří během vývoje nevěděli předem, že to vůbec půjde.) A proč Vám to nechci tedy napsat? Protože to vypadá na úlohu, kterou Vám dal učitel, abyste si ji samostatně doma rozmysleli. A i když je chvályhodné, že si umíte poradit i takto, tak Vás nechci ošidit o radost odvodit si výsledek sám. A není to složité. Ze třetího Keplerova zákona znáte vztah mezi dobou oběhu a velkou poloosou; z prvního K.z. víte, že Slunce je v ohnisku a určíte tedy snadno polohu afélia. No a druhý K.z. - ten o plošné rychlosti - použijete nejprve na plnou kruhovou dráhu, abyste si zjistili velikost plošné rychlosti, a pak na malinký kousek dráhy za dobu dt v aféliu (rychlost va) a v perihéliu (rychlost vp), tedy va . dt a v perihéliu vp . dt, určíte plochu "kulatého trojúhelníčku" s vrcholem ve Slunci - a jste doma.
Napište nám, jak jste to vyřešil, a uvidíte, že Vás to potěší mnohem víc, než kdybyste vzoreček opsal. Rád Vám ho zkontroluji - ani nemyslím, že bude potřebovat opravit.
(J.Obdržálek)   >>>  

1341) Lagrangeovy body15. 07. 2002

Dotaz: V knize Vesmír od dr.Grygara jsem narazil na obrázek tzv. libračních Lagrangeových bodů v okolí dvou hmotných těles v kosmu. Je jich pět a mají tu vlastnost, že pokud do nich umístíme např. umělou družici setrvává na svém místě. Rád bych někde zjistil jak uvedená rovnováha v jednotlivých bodech vzniká (mám na mysli skutečné rozložení působících sil na družici) a dále jaký vzájemný pohyb hmotných těles se přitom předpokládá. Je to rotace kolem společného těžiště? (Milan Hofman)

Odpověď: Problematiku tohoto druhu hledejte pod heslem Nebeská mechanika (Celestial mechanics). Jednodušší než (newtonovský) popis silami je zde popis využitím potenciálu (analytická mechanika). Jde o dynamický systém a potenciální energie částice má v Lagrangeových bodech lokální minimum. To znamená, že hmotný bod, který se tam octne, tam bude v lokální stabilní rovnováze, protože při malém vychýlení z této polohy na něj působí síla, vracející ho zpátky (stejně jako kuličku na dně dolíku). Ve statickém gravitačním poli by to možné nebylo.
(J.Obdržálek)   >>>  

1342) Jednotka mesh15. 07. 2002

Dotaz: Naše firma spracovává indickou slídu: SLÍDA POWDER 60 MESH. Prosím sdělte nám jaké jednotka je MESH jestli to vůbec jednotka je. (Milan Brokl)

Odpověď: Mesh je charakteristická jednotka pro velikost zrn {nevztahuje se jen na slídu}. Čím vyšší je číslo mesh, tím jemnější daná slída je. Převodní vztahy a další jednotky vztahující se k dané problematice můžete najít na stránce:
http://www.icrmica.com/icrmica_micapowder_flakes.html
(M.Urbanová)   >>>  

1343) Transformace el. energie12. 07. 2002

Dotaz: Zajímalo by mě, zda existuje nějaký druh energie, vlnění.....atd. , který se dá snadno získat z el. energie a poté znovu transformovat zpět na el. energii? Pokud ano, jak? (Ing.Lukáš Fiala)

Odpověď: Bojím, že nic takového ideálního známo není - neznáme asi nic jiného než elektrickou energii konvertovat na potenciální (přečerpávací vodní elektrárna) a pak zase se ztrátami (to vždycky, takže už to nebudu připomínat) v turbíně zpátky elektřinu vyrobit, na chemickou (různé akumulátory, zvláště v poslední době intenzívně zdokonalované, nebo např. rozložením na vodík a kyslík, které se zase v palivovém článku spojí a generují elektřinu), na kinetickou (roztočený setrvačník) a moc jiných způsobů mne nenapadá. Při posuzování jednotlivých způsobů je zajímavé starat se o otázky, na jak dlouho se dá elektrická energie uschovat, s jakými ztrátami získat zpátky, s jakou hustotou se dá uložit (tužkový akumulátor s kapacitou alespoň ampérdny), jak drahá a bezpečná technologie je potřeba.
(J.Dolejší)   >>>